Dla 2-3 osób
Przygotowanie: ok. 30 minut
Zupa kurkowa – składniki:
- 250-300 g kurek
- duża cebula
- 3 ząbki czosnku
- 2 łyżki oleju
- łyżka masła
- marchewka
- 2 łodyżki selera naciowego
- listek laurowy
- ziele angielskie
- 2 ziemniaki
- 100 ml kwaśnej śmietany 18-proc.(opcjonalnie)
- sól
- kurkuma
- świeżo zmielony pieprz
- 2 łyżki drobno posiekanego koperku
Jak zrobić szybką zupę kurkową:
1. W przypadku tej zupy możemy pominąć czynność dokładnego czyszczenia grzybów szmatką lub pędzelkiem i wykorzystać nieco barbarzyńską, ale błyskawiczną, metodę usuwania zanieczyszczeń wrzątkiem. Barbarzyńską, bo wyciąga z grzybów dużo smaku, na szczęście, to właśnie na tej wodzie będziemy gotować zupę.
2. Kurki przebieramy, obcinamy zdrewniałe ogonki, grzyby przekładamy do głębokiego naczynia (dzbanka, kielicha blendera), zagotowujemy litr wrzątku i polewamy nim grzyby, cały czas mieszając – po minucie wszystkie igły, paprochy i piasek powinny znaleźć się na dnie naczynia, a grzyby na górze.
3. Za pomocą sitka wyjmujemy grzyby z wody i kroimy je na mniejsze kawałki. Wodę zachowujemy!
4. Cebulę i czosnek obieramy. Cebulę kroimy w kostkę, czosnek na plasterki. Dusimy je na oleju w dużym rondlu. Kiedy cebula się zeszkli, dorzucamy masło, grzyby i dusimy 5 minut.
5. W tym czasie obieramy i kroimy w kostkę ziemniaki. Obieramy też marchewkę i kroimy ją na plasterki, na plasterki kroimy również umyte łodygi selera. Seler i marchewkę dorzucamy do grzybów i dusimy całość jeszcze 5 minut, mieszając.
6. Następnie do rondla przelewamy ostrożnie przez sitko wodę z mycia grzybów, uważając, żeby piach i zanieczyszczenia pozostały na dnie naczynia. Dokładamy ziemniaki, listek laurowy, ziele angielskie, sól, szczyptę kurkumy, zagotowujemy i gotujemy na małym ogniu, aż ziemniaki będą miękkie (ok. 7 minut).
7. Na koniec wrzucamy koperek, zupę doprawiamy pieprzem, przykrywamy i wyłączamy ogień.
8. Zupę zabielamy śmietaną, wcześniej hartując ją w niewielkiej ilości zupy, żeby się nie zwarzyła, mieszamy i rozlewamy na talerze. Śmietanę możemy też podać osobno w dzbanuszku.
Przepis na zupę kurkową – sprawdzone porady:
- Jeśli przygotowujemy zupę z mrożonych grzybów, to najpierw je rozmrażamy na sicie, dokładnie odsączamy, kroimy na mniejsze kawałki i dusimy jak w przepisie powyżej.
- Do zupy możemy oprócz ziemniaków dorzucić ulubiony makaron.
tam oszukują
od wielu lat, ani mnie, ani znajomym, nic takiego sie nie zdarzyło
Potwierdzam, mnie też nie.
a to co nie smakuje jest zdrowe.
No bo co jest zdrowsze: kilo tłustej goloneczki podlanej kuflem piwa
albo kilo chrupiącego kurczaka z rożna,
podlanego litrem koli
czy tez kilo sałaty podlanej minerałką
a?
bzdury
podałem fakty