Połączenie słodyczy oraz soli tworzy istną smakową bombę. Taką właśnie bombą jest solony karmel, który może stać się nie tylko polewą do deserów, ale również bazą lodów, ciastek, tart. Warto też dodać go do kawy jako smakowy syrop.
Dodatek ten jest niesamowicie prosty w przygotowaniu, a jedyną trudnością jest roztopienie cukru na brązowy karmel. Podczas jego przygotowywania zachowujemy dużą ostrożność i pod żadnym pozorem go nie dotykamy, bo temperatura karmelu wynosi aż 170-190 st.!
Gdy cukier osiągnie tę temperaturę, dodajemy do niego masło i cały czas podgrzewając, mieszamy masę – najlepiej drewnianą lub silikonową łyżką (do takich cukier prawie nie przywiera).
Przy dodawaniu do masy mleka i śmietanki także musimy uważać, gdyż gorący karmel będzie mocno bulgotać i może nas poparzyć.
Dzięki redukcji możemy uzyskać różną gęstość karmelu – to ważne w przypadku tego, do czego chcemy go później użyć. Najbardziej płynny – w postaci syropu – przyda się do kawy lub na polewę. Jeżeli go bardziej zredukujemy, będzie gęsty i posłuży nam np. jako smarowidło do ciast.
Jeśli posolimy karmel w połowie przyrządzania, to słony smak będzie tym intensywniejszy, im dłużej będziemy redukować płyn. Dlatego sól dodajemy na sam koniec, aby panować nad tym smakiem niezależnie od konsystencji karmelu.
Jeżeli wykorzystujemy karmel do tart lub jako polewę do lodów czy ciast, możemy posolić karmel z wierzchu płatkami soli. Dzięki temu deser będzie efektownie wyglądał.
Słony karmel – składniki:
- 100 g cukru
- 20 g masła
- 200 ml mleka
- 200 ml śmietanki 30-36-proc.
1. Cukier rozsypujemy na patelni lub w rondelku. Podgrzewamy na średnim ogniu, aż otrzymamy złotobrązowy płynny karmel.
2. Do powstałego karmelu dodajemy masło. Cały czas podgrzewając, mieszamy, aż oba produkty się dokładnie połączą.
3. Dolewamy mleko oraz śmietankę. Trzeba przy tej czynności uważać, bo rozgrzany karmel z tłuszczem będą bulgotać i mogą pryskać.
4. Powstałą mieszaninę redukujemy, czyli podgrzewamy, aż wszystko się roztopi i powstanie jednolita masa o pożądanej gęstości.
5. Karmel solimy na samym końcu – możemy dodać niewiele soli, a dopiero po polaniu przygotowywanego deseru posypać go solą w płatkach.
6. Całkowicie ostudzony karmel przelewamy do słoika i przechowujemy w lodówce – wytrzyma nawet 2-3 miesiące.
7. Tak przygotowanym karmelem możemy udekorować talerz albo deser, np. ptysia z kruszonką i kremem waniliowym albo ciasto imbirowe (przepis poniżej).
Przepis na karmel: kucharz Michał Toczyłowski ukończył warszawskie technikum gastronomiczne. Pracuje od 16. roku życia. Szkolił się m.in. pod okiem takich szefów jak: Jacek Grochowina (Nolita), Wojciech Modest Amaro (Atelier Amaro), Robert Sowa (Sowa i Przyjaciele) czy Erwan Debono (Bez Tytułu). Przeprowadził ponad 100 warsztatów kulinarnych. Jest autorem książek kulinarnych oraz szefem kreatywnym warszawskiej restauracji Baken.
Ciasto imbirowe z gruszkami
Na 10 porcji (keksówka 30 na 11 cm)
Przygotowanie: 70 minut
Ciasto imbirowe z gruszkami i słonym karmelem – składniki:
- 4-5 małych gruszek
- 150 g cukru (np. trzcinowego)
- 3 jaja
- 80 ml oleju
- 2 łyżeczki mielonego imbiru
- 2 łyżeczki mielonego kardamonu
- 260 g mąki plus do oprószenia gruszek
- 1/2 łyżeczki soli
- łyżeczka sody
- masło i tarta bułka do formy
- 200 ml solonego karmelu z przepisu powyżej
Jak przygotować ciasto imbirowe z gruszkami i solonym karmelem:
1.Gruszki obieramy, możemy je przekroić i usunąć gniazda nasienne, owoce przycinamy na dole, żeby można je było postawić i odkładamy (można je skropić sokiem z cytryny, żeby nie ściemniały, ale nie jest to też konieczne).
2. Cukier miksujemy z jajkami, następnie dodajemy olej, imbir, kardamon i jeszcze miksujemy.
3. Piekarniki rozgrzewamy do temperatury 180 st.
4. Mąkę przesiewamy wraz z sodą i solą, dodajemy do masy jajecznej i miksujemy na niskich obrotach.
4. Gotowe ciasto wlewamy do wysmarowanej masłem i wysypanej tartą bułką keksówki.
5. Obrane gruszki oprószamy mąką i wciskamy pionowo w ciasto (jeśli się przewracają – nic nie szkodzi! Gruszki mogą wystawać nieco poza warstwę ciasta, ale ponieważ ciasto rośnie, owoce podczas pieczenia się "schowają".
6. Keksówkę z ciastem wstawiamy do piekarnika i pieczemy 45-50 minut. Przed wyjęciem z piekarnika sprawdzamy patyczkiem, czy jest upieczone. Jeśli nie, dopiekamy 5-10 minut.
7. Kiedy ciasto się piecze, przygotowujemy solony karmel (przepis powyżej).
8. Upieczone, wystudzone ciasto wyjmujemy z foremki i polewamy słonym karmelem.
O jaki kulturalnie z tymi K! ;(
prawda
Popieram ! :)