Na ok. 60 sztuk
Przygotowanie: 90 minut

Pierogi z mięsem – składniki:

Na farsz:

  • ok. 500 g ugotowanego mięsa bez kości (po gotowaniu bulionu lub rosołu) 
  • gotowana marchewka 
  • gotowana pietruszka 
  • kawałek gotowanego selera 
  • 1/3 pęczka natki pietruszki 
  • 2 duże cebule (ok. 400 g) 
  • olej 
  • 3 łyżki masła 
  • sól 
  • świeżo mielony czarny pieprz 

Na ciasto:

  • 400 g mąki pszennej typ 500
  • sól
  • 200 ml przegotowanej ciepłej wody (niepełna szklanka)

Na okrasę:

  • 200 g surowego wędzonego boczku lub słoniny (opcjonalnie) 
  • do podania: 1/2 pęczka szczypiorku (opcjonalnie) 

Jak zrobić pierogi z mięsem: 

1. Przygotowujemy farsz. Mięso oraz warzywa z rosołu lub wywaru mielimy w maszynce. Jeśli lubimy grubiej zmielony farsz, używamy sitka o średniej wielkości oczkach. Jeżeli wolimy gładkie nadzienie, przepuszczamy składniki przez sitko o drobnych oczkach (nawet dwukrotnie!). Przekładamy do miski. 

2. Natkę płuczemy, dokładnie osuszamy, drobno siekamy, dorzucamy do mięsa.

3. Cebulę obieramy, kroimy w bardzo drobną kostkę i przesmażamy na niedużej patelni na 2 łyżkach masła, aż zmięknie i się zeszkli. Połowę cebuli dodajemy do farszu, pozostałą część odstawiamy – będzie dodatkiem do okrasy na pierogi. 

4. Masę mięsną solidnie doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy i odstawiamy. 

5. Przygotowujemy ciasto. Do dużej miski wsypujemy przesianą mąkę, pół łyżeczki soli, dolewamy ciepłą wodę i chwilę mieszamy składniki. Następnie wyrabiamy ciasto dłońmi, aby było gęste, gładkie i elastyczne. Jeśli ciasto, jest zbyt miękkie, jeszcze dosypujemy mąkę i wgniatamy ją małymi porcjami, do czasu, aż stanie się odpowiednio gęste. 

6. Gotowe ciasto zawijamy w ściereczkę lub przykrywamy miską i odstawiamy, żeby odpoczęło (15-20 minut). 

7. W tym czasie przygotowujemy okrasę: boczek lub słoninkę kroimy w kostkę, przekładamy na patelnię z zeszkloną cebulką, dodajemy łyżkę masła i smażymy całość na mały ogniu, żeby tłuszcz wolniutko się wytopił, a boczek lub słonina oraz cebula ładnie się przysmażył. Gotową okrasę odstawiamy.  

8. Ciasto na pierogi dzielimy na 3-4 części. Na lekko podsypanej mąką stolnicy lub blacie kuchennym rozwałkowujemy partiami cienkie placki – porcje ciasta, które czekają na rozwałkowanie przykrywamy miską lub ściereczką, żeby nie obsychały.  

9. Za pomocą szklanki o średnicy 7-8 cm lub wykrawaczki do pierogów wycinamy krążki, na każdy kładziemy po dużej łyżeczce farszu, placuszek składamy na pół, dokładnie zlepiamy, robiąc falbankę lub szczypankę, żeby pieróg nie miały żadnych dziurek. (Resztki ciasta, które pozostały z wykrawania krążków łączymy w całość, ponownie rozwałkowujemy i przygotowujemy kolejne krążki do nadziewania.) 

10. Gotowe pierogi luźno rozkładamy na tacach lub półmiskach i przykrywamy wilgotną ściereczką, żeby nie obsychały.  

11. Pierogi zaczynamy gotować dopiero, gdy mamy zrobioną już ich sporą część. Wrzucamy je partiami do osolonego wrzątku i gotujemy przez 4 minuty, licząc od momentu, kiedy wypłyną. Wyjmujemy łyżką cedzakową i układamy na duże półmiski.  

12. Pierogi podajemy od razu polane okrasą i posypane posiekanym szczypiorkiem (opcjonalnie) albo odsmażone na patelni na oleju (w lodówce wytrzymają do 6 dni).  

Przepis na pierogi z mięsem – sprawdzone porady: 

  • Do ciasta na pierogi lepiej wlać za dużo wody niż dodać za dużo mąki, dlatego wlewamy do ciasta tyle wody ile jest w przepisie, dodajemy mąkę i w razie potrzeby, jeżeli ciasto jest za miękkie, dosypujemy po troszeczku mąkę – łatwiej jest ją wgnieść w ciasto niż wodę.  
  • Jeżeli wyjdzie mam za dużo ciasta na pierogi, możemy je szczelnie owinąć w folię spożywczą, trzymać w lodówce i wykorzystać dzień lub dwa później.   
  • Na farsz do pierogów najlepiej wykorzystać mięso wołowe lub wołowo-drobiowe oraz gotowane warzywa z rosołu lub wywaru przygotowywanego na inną zupę. To bardzo przyspieszy nam pracę i pomoże w pyszny sposób zagospodarować resztki jedzenia. Dlatego warto zaplanować robienie pierogów z mięsem na dzień po gotowaniu zupy. 
  • Nadzienie mięsne można też oczywiście zrobić od początku, wtedy warto do tego wybrać mięso wieprzowe, które gotuje się dużo szybciej niż wołowina. 500 g wieprzowiny kroimy w kostkę wraz z dużą cebulą, składniki podsmażamy w rondlu na niewielkiej ilości oleju, aż nabiorą złotego koloru, dodajemy pokrojone w plastry marchew i pietruszkę, dorzucamy ziele angielskie i listek laurowy i dusimy, aż mięso będzie miękkie, następnie całość mielimy, jeśli farsz jest zbyt rzadki, dodajemy do niego tartą bułę i doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem. 
  • Nawet smakowity farsz mięsny warto od czasu do czasu zmodyfikować. Świetnym dodatkiem do niego jest ugotowana kiszona kapusta lub podsmażone pieczarki – te składniki najlepiej pasują do wieprzowiny. Do wołowiny, możemy dorzucić ugotowane i posiekane jajko na twardo, do drobiu zaś większą ilość warzyw: 2 marchewki, 2 zeszklone cebule oraz kajzerkę namoczoną w mleku, szczyptę majeranku (farsz będzie bardziej wyrazisty i nie będzie się rozsypywał).  
  • Pierogi, i surowe, i ugotowane możemy zamrozić. Z tym, że te ugotowane musimy najpierw bardzo dobrze ostudzić, a potem schłodzić, wstawiając je na godzinę do lodówki. Ugotowane, zimne pierogi skrapiamy potem sporą ilością oleju i otulamy je tłuszczem, delikatnie mieszając.  
  • Surowe lub ugotowane i natłuszczone pierogi układamy partiami na tackach lub deseczkach do krojenia tak, żeby się nie dotykały i wkładamy na godzinę do zamrażalnika. Po tym czasie możemy je już podzielić na porcje, zsypać do torebek, torebki zamknąć i włożyć do zamrażalnika nawet na 6 miesięcy.