Komosa ryżowa, znana także jako quinoa, złoto Inków czy matka zbóż, jest źródłem zarówno białka, jak i błonnika. Może z powodzeniem służyć jako zamiennik ryżu, kaszy oraz ziemniaków. Komosa ryżowa nie zawiera glutenu, dzięki czemu znajdzie zastosowanie w diecie osób chorych na celiakię. Ponadto quinoa ma niski indeks glikemiczny, co sprawia, że będzie idealnym składnikiem w jadłospisie diabetyków.

Daktyle, wykorzystywane w wielu przepisach jako naturalne słodzidło, w tym deserze połączone z masłem orzechowym stworzą zdrowszy, roślinny zamiennik karmelu.

Mleko krowie można zamienić na napój roślinny, aby uczynić deser wegańskim. W formie drugiego śniadania możemy zabrać go do pracy i dodać dowolne owoce, posypki czy pestki, a z pewnością nasyci do pory obiadowej. 

Wartości odżywcze: kalorie – 481 kcal; białko – 17,73 g; tłuszcze – 15,68 g; węglowodany – 72,07 g

Przepis dla 1 osoby

Dieta: wegetariańska, wegańska

Czas przygotowania: 10-15 minut

Deser z komosy z karmelem daktylowym - składniki:

  • 30 g daktyli suszonych 
  • 70 g malin
  • 20 g masła orzechowego 
  • 130 ml mleka spożywczego 2% tłuszczu 
  • 50 g komosy ryżowej (Quinoa)

Deser z komosy z karmelem daktylowym - sposób przygotowania:

Komosę gotujemy na mleku, aż wchłonie cały płyn. Daktyle zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 5 min. Po tym czasie przekładamy je do naczynia blendera, dodajemy masło orzechowe i 2-3 łyżki wody z moczenia. Blendujemy na gęsty karmel. W razie potrzeby możemy dodać więcej wody. Do miseczki przekładamy ugotowaną komosę, krem daktylowy oraz owoce.