Stany Zjednoczone, lata 50. XX wieku. Wielkie przedsiębiorstwa upadają na skutek recesji, pozostawiając po sobie opustoszałe, surowe wnętrza o wysokich sufitach. Centrum Nowego Jorku przesycone jest nieużytkami w postaci starych fabryk, zakładów produkcyjnych oraz wielkich magazynów, które bezpośrednio sąsiadują z osiedlami mieszkaniowymi. Ich niedoskonałość zachwyciła amerykańską bohemę, która szukała oryginalnych, inspirujących rozwiązań, a także poczucia nieograniczonej swobody. 

To właśnie artyści jako pierwsi osiedlili się w poprzemysłowych przestrzeniach, stopniowo przekształcając je zgodnie ze swoimi potrzebami. Wkrótce zaczęły więc pełnić funkcję atelier, sypialni, miejsca spotkań towarzyskich, a także najmodniejszych wydarzeń artystycznych. Flagową postacią tego okresu został Andy Warhol, który swoją pracownię Silver Factory zaadoptował w dawnej fabryce… kapeluszy.  

Przekształcenia gospodarcze w Polsce miały miejsce dopiero w latach 90. XX wieku. Schemat działania był jednak taki sam. Pofabryczne przestrzenie zostały przekształcone w centra handlowe, restauracje, mieszkania, a także przestrzenie do wynajęcia. Jak przenieść ich klimat do domowej kuchni?

Kuchnia industrialna - kolorystyka 

Aranżacje wnętrz. Kuchnia w stylu industrialnymAranżacje wnętrz. Kuchnia w stylu industrialnym Shutterstock

Styl industrialny opiera się na idei „open space", czyli otwartej przestrzeni bez podziału na osobne pomieszczenia. Jasna, chłodna kolorystyka (link) spotęguje ten efekt. Biel, odcienie szarości, a także beże optycznie powiększą naszą kuchnię. 

Nie zapominajmy jednak, że styl industrialny nawiązuje bezpośrednio do klimatu starych fabryk. Kolory przypominające śniedź, platynę oraz rdzę są wszechobecnie wykorzystywane w industrialnych wnętrzach. Przełamanie jasnych barw ciemnymi akcentami stworzy wysublimowany kontrast, na tle którego świetnie sprawdzą się błyszczące wykończenia. Styl industrialny hołduje twórczej energii. Warto więc puścić wodze fantazji i zinterpretować go po swojemu, naginając nieco podręcznikowe zasady. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby industrialna kuchnia była pełna soczystych kolorów w klimacie pop-art. 

Kuchnia industrialna - materiały 

Aranżacje wnętrz. Kuchnia w stylu industrialnymAranżacje wnętrz. Kuchnia w stylu industrialnym Shutterstock

Materiały w kuchni industrialnej powinny nam przywodzić na myśl surowe, przemysłowe budownictwo. Świetnym wyborem będzie więc beton architektoniczny, cegła, szkło, a także metale. Powszechnie wykorzystuje się również drewno, zwłaszcza w wersji postarzanej. Jeśli tylko mamy taką możliwość, wyeksponujmy nagie mury, wsporniki, belki przysufitowe, rury, czy też elementy instalacji wentylacyjnej. Dodadzą one autentycznego, pofabrycznego klimatu. Znajdźmy balans między szorstkimi materiałami, a elementami dekoracyjnymi wykonanymi z gładkiej stali nierdzewnej, miedzi czy też mosiądzu. 

Kuchnia industrialna - wyposażenie

Aranżacje wnętrz. Kuchnia w stylu industrialnymAranżacje wnętrz. Kuchnia w stylu industrialnym Shutterstock

Dobór wyposażenia kuchni w stylu industrialnym pozwala na dużą dowolność. Mogą w niej zagościć przypadkowe meble z odzysku, które nadadzą wnętrzu eklektycznego charakteru. Fani minimalizmu zaprojektują swoją przestrzeń w bardziej powściągliwy sposób, dodając industrialny akcent w postaci designerskiej lampy reflektorowej. Odpowiednio dobrane oświetlenie jest szczególnie ważne w industrialnych wnętrzach, które charakteryzują się dużą powierzchnią. Aby oddać ten klimat w naszej kuchni, wyeksponujmy elementy oświetleniowe takie jak żarówki z widocznym żarnikiem czy długie przewody elektryczne. Wykorzystajmy otwarte półki, które zmaksymalizują przestrzeń gospodarczą i stworzą miejsce dla elementów dekoracyjnych. Pod nimi zawiesimy przyrządy kuchenne świetnie pasujące do reszty wykorzystanych materiałów. W kuchni industrialnej nie chodzi o spójność, lecz o feeling - fani tego stylu do perfekcji opanowali kreowanie pofabrycznego klimatu za pomocą nieoczywistych przedmiotów.

Kuchnia industrialna - dodatki

Aranżacje wnętrz. Kuchnia w stylu industrialnymAranżacje wnętrz. Kuchnia w stylu industrialnym Shutterstock

Kuchnia w stylu industrialnym może być pozbawiona jakichkolwiek dodatków. Sięgając do historii tego stylu wnętrzarskiego wiemy jednak, że powstał on za sprawą kreatywności artystów z wielkich miast. Śmiało możemy więc pokusić się o wieloletnie bibeloty ze strychu dziadków czy też wielkoformatowy obraz. A jeśli wolimy zachować umiar, polecamy wykorzystać na fragmencie ściany farbę kredową. To praktyczne rozwiązanie pozwalające na przygotowanie listy, która pomoże w późniejszych zakupach, a zarazem pasuje do konwencji.

Kuchnia industrialna - dla kogo?

Kuchnia w stylu industrialnym to kuchnia, która posłuży nam latami. Będzie idealnym wyborem dla dużej rodziny z dziećmi czy też młodej pary. Przyzwolenie na niedoskonałości kreuje w niej komfortową przestrzeń, która nie wymusza na nas ciągłych porządków i pozwala czerpać czystą radość z samego gotowania. Sugerowane materiały są łatwe w utrzymaniu i niezwykle wytrzymałe. Pomyślnie przejdą próbę czasu, jak i intensywną eksploatację. Kuchnia w stylu industrialnym łączy w sobie niepowtarzalny styl i funkcjonalność. Właśnie to sprawia, że pozostaje absolutnym hitem wnętrzarskim już od kilku dekad.