Idealne wnętrze jest przytulne i komfortowe. Bez zbędnych detali i niefunkcjonalnych rozwiązań. Jest dobrze doświetlone zarówno w dzień, jak i w nocy. Brzmi znajomo? Jeśli się z tym zgadzacie, to doskonale zrozumiecie znaczenie duńskiego słowa hygge. Nie ma ono polskiego odpowiednika, ponieważ stoi za nim więcej niż jedno znaczenie. Najprościej będzie je jednak przetłumaczyć jako filozofię, według której szczęście osiąga się poprzez wygodę życia. Nic więc dziwnego, że hygge szybko znalazło swoje odzwierciedlenie w sposobie projektowania wnętrz, tak aby czerpać w nich przyjemność z najprostszych rzeczy.
Kuchnia skandynawska - kolorystyka
Kolory w kuchni skandynawskiej mają za zadanie optycznie ją powiększyć i rozświetlić. Nic więc dziwnego, że królują w niej biele, szarości oraz beże. Jednolite wnętrze możemy uzupełnić zimnymi barwami. Odbiją one światło, tym samym dając nam upragnione wrażenie przestronności. Stonowane pastele czy też wybrany ciemny kolor dodadzą szczypty pikanterii na pozór sterylnemu wnętrzu. Unikajmy jednak używania ciemnych kolorów na dużych powierzchniach. Ograniczmy je do akcentowania prostoty skandynawskiego wnętrza w postaci kontrastujących wykończeń lub dodatków. Na tle krajów Północy wyróżniają się w tym Finowie, którzy kochają zestawiać biel z czernią. Z kolorystyką kuchni skandynawskiej można dowolnie eksperymentować, pamiętając zarazem, że hołduje ona schludnemu minimalizmowi. Ściany powinny być gładkie, a wykończenie wybranych farb - matowe. Całość dopełni bowiem drewno.
Kuchnia skandynawska - materiały
Podobnie jak w kuchni rustykalnej, w kuchni skandynawskiej dominują naturalne materiały: drewno, skóra, ceramika, a także len i bawełna. Pojawić się może również cegła, zwłaszcza ta bielona, oraz szkło. Skandynawowie cenią sobie jakość i wygodę. Nierzadko przekazują swoje meble kolejnym pokoleniom, żyjąc w duchu zero waste. Najbardziej uroczą dekoracją są dla nich słoje, sęki, przetarcia i naturalne nierówności na drewnianym blacie kuchennym. Chodzą boso, więc na parkiecie obowiązkowo musi się znaleźć przyjemny w dotyku, ciepły dywan. Nie lubią zasłaniać okien ciężkimi firanami, chcąc wpuścić do swoich wnętrz jak najwięcej światła słonecznego.
Kuchnia skandynawska - wyposażenie
Wyposażenie w stylu scandi nie wychodzi z mody. Jest praktyczne i proste w formie, w związku z czym ma wielu miłośników. Kuchnia w takim stylu będzie przede wszystkim schludna. Unikajmy zastawiania blatów niepotrzebnym sprzętem kuchennym, przepełniania otwartych półek czy też nadmiaru wiszących szafek. Najlepiej zainwestować w pojemną zabudowę, w której wygospodarujemy mnóstwo schowków, tak aby uporządkować drobne akcesoria. Drewniane fronty, podobnie jak ściany, powinny pozostać gładkie. Dopuszczalne są jednak delikatne zdobienia, takie jak frezy. Wyposażenie może łączyć w sobie klasykę z nowoczesnym designem poprzez połączenie metalu z drewnem. Kuchnia skandynawska powinna być kuchnią otwartą - nie zamyka się jej za drzwiami. Jeśli mamy w niej wystarczająco dużo miejsca, może pojawić się w niej wyspa lub półwysep kuchenny.
Odpowiednie oświetlenie pomoże wykreować przytulną atmosferę, ułatwi kuchenne prace, a także umili długie, zimowe wieczory. Mieszkańcy krajów północnej Europy inwestują w wielopunktowe, ciepłe oświetlenie w swoich wnętrzach, mając niewielki dostęp do światła naturalnego w skali całego roku.
Kuchnia skandynawska - dodatki
Kuchnię skandynawską ceni się za jej oszczędność w środkach i poczucie równowagi wizualnej. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z elementów dekoracyjnych. Ważne, by były praktyczne i nie zdominowały całej przestrzeni. Świetnie sprawdzą się do tego: drewniane przybory do gotowania, ozdobna cukiernica, ściereczka z naturalnego materiału czy też pleciony chlebak. Możemy sięgnąć po świeczki, które są charakterystyczne dla stylu hygge. Eksperymentujmy z teksturami, kolorem i geometrycznymi wzorami. Mieszajmy stare z nowym. Za szklanymi drzwiczkami regału wyeksponujmy ulubioną książkę kucharską. Takie akcenty zachęcą nas do spędzania w kuchni wolnego czasu.
Kuchnia skandynawska - dla kogo?
Kuchnia skandynawska to przestrzeń, która pozwala się wyciszyć. Stroni od przepychu i ratuje nas od codziennego przeciążenia nadmiarem bodźców. Może przypominać laboratorium naukowe, do którego przypadkiem wkradło się życie. Pozbywa się wszystkiego, co niepotrzebne i skomplikowane, by ukazać piękno prostoty. Nie starzeje się i wciąż pokazuje nowe oblicza, wyśmienicie łącząc się z innymi stylami wnętrzarskimi. Kuchnia skandynawska będzie idealna dla użytkowników ceniących wygodę oraz ponadczasowy wystrój, a także dla tych z nas, którzy chcieliby w zaciszu domowym odrobinę zwolnić.