Ekspres do kawy z młynkiem to wspaniały duet, zapewniający nam codziennie odpowiednią dawkę kofeiny i radości. Decydując się na ekspres do kawy na Coffeedesk, warto poważnie rozważyć nabycie go w zestawie lub z wbudowanym młynkiem. Młynek do kawy to bez wątpienia jeden z ważniejszych przyrządów do parzenia kawy, może ważniejszy nawet niż sam ekspres. Dzięki dobrze dobranemu młynkowi będziemy mogli cieszyć się smaczną kawą — odpowiednio zmielone ziarno to połowa sukcesu.

Ekspres przelewowy do kawy z młynkiem

Ekspresy przelewowe służą do przygotowywania czarnej kawy, która dzięki długiemu czasowi parzenia jest bogata w kofeinę, a zarazem delikatna w smaku. Ekspresy przelewowe sprawdzają się zarówno w domu, biurze, jak i w kawiarniach. Ziarno pod parzenie w ekspresie przelewowym należy mielić grubo — znacznie grubiej niż pod espresso tak, aby ostateczny przemiał miał konsystencję grubego piasku. Młynek do ekspresu przelewowego powinien więc posiadać szeroki zakres mielenia i możliwość manipulowania jego grubością. W domowych warunkach sprawdzi się nawet dobry młynek ręczny taki jak Timemore lub Comandante. Jednak jeśli pijecie dużo kawy lub przygotowujcie duże porcje, wygodniejszy będzie młynek automatyczny taki jak Wilfa Svart lub Baraza.

Zaletą kupienia osobno młynka do kawy przelewowej jest możliwość wykorzystania go również do innych metod parzenia kawy takich jak drip, kawiarka czy Aeropress. Wadę natomiast stanowi konieczność zagospodarowania dodatkowego miejsca na kolejny sprzęt kuchenny.

Opcją pośrednią jest wybranie ekspresu przelewowego do kawy z wbudowanym młynkiem do kawy — dzięki temu nie musimy martwić się o zakup dodatkowego sprzętu i możemy mieć pewność, że będzie ona odpowiednio zmielona.

Ekspres ciśnieniowy z młynkiem

Ekspresy ciśnieniowe to najbardziej popularne maszyny do robienia kawy. Możemy je spotkać w kawiarniach i biurach, a niektórzy bardziej zaangażowani domowi bariści posiadają profesjonalne ekspresy w kuchni. Dzięki niemu przygotujemy espresso i wszystkie kawy mleczne na jego bazie.

Do przygotowania dobrego espresso, oczywiście, będziemy potrzebować odpowiednio drobno zmielonej kawy, a równość przemiału wpływa na to, jak kawa będzie smakowała w filiżance. Dlatego warto zainwestować w porządny młynek z regulacją stopnia mielenia. W tym przypadku również dobry młynek ręczny zda egzamin, jednak codzienne mielenie nim kawy do espresso może z powodzeniem zastąpić siłownię. Automatyczny młynek będzie z całą pewnością wygodniejszy, lecz jego cena może dorównywać cenie samego ekspresu. Taki zestaw pozwoli nam na dowolne eksperymenty ze smakiem kawy.

Jednak podobnie jak w przypadku ekspresów przelewowych – jeśli mamy ograniczoną ilość miejsca na kuchennym blacie i preferujemy wygodę – warto rozważyć ekspres ciśnieniowy automatyczny z wbudowanym młynkiem. Ekspresy automatyczne to bardzo proste w obsłudze maszyny, które świetnie sprawdzą się w domu i w biurze. Większość z nich ma wbudowane młynki, a cała nasza rola polega na wybraniu specjału i wciśnięciu guzika. Dla niektórych ta „bezzałogowość" ekspresów automatycznych jest wadą, a dla innych zaletą. Nie każdy musi być domowym baristą, odmierzającym uzysk espresso. Jednak kawowym zapaleńcom z ambicjami polecamy skompletowanie zestawu domowego baristy: ekspresu ciśnieniowego, odpowiedniego młynka i wszystkich innych wspaniałych gadżetów, które z pewnością pozwolą na większą kreatywność podczas parzenia kawy.