Coraz więcej osób rezygnuje ze sterylnego, białego wnętrza kuchennego, przypominającego laboratorium. Jak zaprosić kolory do swojego wnętrza? Tradycyjne, jasne kuchnie możemy wyłożyć oryginalnymi płytkami (https://magazyn-kuchnia.pl/magazyn-kuchnia/7,182713,28490529,plytki-stracciatella-w-kuchni-wielki-powrot-prlu-w-polskich.html), wprowadzić do nich mosiężne elementy konstrukcyjne czy też wymienić blaty. A jeśli przyszedł czas na prawdziwą, wnętrzarską rewolucję, podpowiemy, jak zaaranżować kolorową kuchnię od zera.

Koło barw, czyli barwy ciepłe i barwy zimne

Trzy podstawowe kolory to czerwony, żółty i niebieski. Kolory pochodne, czyli zielony, pomarańczowy oraz fioletowy, powstają w wyniku zmieszania kolorów podstawowych. Gdy pokusimy się o kolejne eksperymenty w ich łączeniu, otrzymamy nieograniczoną paletę kolorystyczną. To zjawisko doskonale ilustruje koło barw.

Koło barw, czyli barwy ciepłe i barwy zimneKoło barw, czyli barwy ciepłe i barwy zimne Shutterstock

Możemy na nim zaobserwować kolejność powstawania poszczególnych kolorów, a co ważniejsze w kontekście projektowania wnętrz - podział na barwy ciepłe oraz barwy zimne. Barwy ciepłe to czerwienie, pomarańcze, żółcie oraz beże i brązy. Kojarzą nam się ze słońcem, ogniem, latem i jesienią. Dodają energii oraz pewności siebie, napawają optymizmem, a także stwarzają warunki do pracy. Barwy zimne to odcienie niebieskiego, fioletowego oraz zielonego, które na myśl przywodzą wiosnę i zimę. W przeciwieństwie do barw ciepłych działają uspokajająco, pomagają się zrelaksować, wyciszyć, a także zebrać myśli. Barwy neutralne to czerń i biel. Zazwyczaj dobrze komponują się zarówno z barwami ciepłymi, jak i zimnymi. Natomiast szarości mogą być zarówno ciepłe, jak i zimne - wszystko zależy od tonu, w jaki wpadają. Przy zakupie farb należy więc zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ swoim nietrafionym wyborem możemy nieświadomie zaburzyć równowagę całego wnętrza.

Psychologia kolorów

Kolory to jeden z najpotężniejszych środków wyrazu używanych przez projektantów graficznych oraz marketerów. Gdy przeanalizujemy logotypy największych firm, dojdziemy do wniosku, że większość z nich jest monochromatyczna. Dlaczego? Wybrany kolor ma za zadanie wywołać w potencjalnych klientach ściśle określone skojarzenia i jest to świadomy zabieg sprzedażowy. Kolory noszą w sobie emocje, a nawet prowokują reakcje fizjologiczne. Wiedza z zakresu ich psychologii pozwala wywierać na nas wpływ, a co za tym idzie - pożądaną reakcję. Kolory mogą przyspieszyć podjęcie decyzji, poprawić humor, podkreślić prestiż danej usługi lub produktu czy nawet zagwarantować klientowi poczucie bezpieczeństwa lub wiarygodności. Psychologia kolorów ma również znaczenie w przypadku projektowania kuchni. Wielu z was może zadziwić, że kolor niebieski wykorzystany we wnętrzu będzie tłumił nasz apetyt, natomiast soczysty kolor pomarańczowy najbardziej go zaostrzy - podobnie jak inne „cytrusowe", ciepłe barwy. Jak to możliwe? Kolory to odbite fale świetlne o różnych długościach. Przetworzenie tych dłuższych fal, czyli ciepłych barw, wymaga od człowieka większego wysiłku niż przetworzenie barw zimnych. W konsekwencji podwyższa to nasze ciśnienie i przyspiesza metabolizm. Ta właściwość ma szczególne znaczenie w przypadku koloru talerzy, z których jemy. Niektórzy dietetycy zalecają nawet wybór niebieskiej zastawy, jeśli chcemy zrzucić wagę!

Kolory w kuchniKolory w kuchni Shutterstock

Jak zaprojektować kolorową kuchnię?

Przy projektowaniu kolorowego wnętrza dążymy do uzyskania harmonii, a to może okazać się nie lada wyzwaniem. Jest na to jednak kilka sprawdzonych metod, które oszczędzą nasz czas i nerwy. Najprostsza z nich to wybór jednego koloru przewodniego, który będzie dominujący w naszej kuchni. Jego różne odcienie dodadzą wnętrzu głębi i urozmaicą jego aranżację. Możemy również wykorzystać kolory pokrewne, które występują na kole barw po wybranym przez nas kolorze przewodnim. Przykładowo, jeśli wybraliśmy kolor czerwony, śmiało możemy sięgnąć po dodatki w kolorze pomarańczowym i żółtym. Bardziej nieoczywistym sposobem jest wykorzystanie kolorów komplementarnych. Są to kolory, które znajdują się na kole barw naprzeciwko siebie. W związku z tym jeden z kolorów jest ciepły, a drugi zimny, co tworzy we wnętrzu wyraźny kontrast. Ostatnia z metod wykorzystuje aż trzy kolory, które znajdziemy w miejscu wierzchołków trójkąta równobocznego wpisanego w koło barw. Kolory te znacząco się od siebie różnią, ale jednocześnie delikatnie ze sobą kontrastują i tym samym zagwarantują dobry projekt.

Jak zaprojektować kolorową kuchnię?Jak zaprojektować kolorową kuchnię? Fot. Adobe Stock