Stoły z żywicy epoksydowej to świetny przykład artystycznego stolarstwa w nowoczesnym wydaniu. Wyraźny kontrast pomiędzy naturalnym, niedoskonałym drewnem a nieskazitelną formą żywicy tworzy zachwycający efekt. To połączenie ponadczasowej elegancji z innowacją. Nic więc dziwnego, że wykorzystanie żywicy w przemyśle meblarskim cieszy się dużą popularnością, a coraz więcej producentów na stałe wprowadziło ją do swojej oferty. Zwłaszcza że przy jej użyciu możemy dopasować mebel do każdego wnętrza. 

Nowoczesne stolarstwo. Stoły z żywicy epoksydowejNowoczesne stolarstwo. Stoły z żywicy epoksydowej Shutterstock

Czym jest żywica epoksydowa?

Żywica pochodzenia naturalnego jest wytwarzana głównie przez drzewa iglaste. Wypływa z uszkodzonych miejsc i zabezpiecza je, co pomaga roślinom w regeneracji. Podobnie jest w przemyśle - żywica epoksydowa ma właściwości kleju, który po czasie się utwardza. To syntetyczne spoiwo świetnie nada się do wypełnienia naturalnych wyżłobień w blacie drewnianego stołu. Po utwardzeniu jest w pełni wodoodporne, nierozpuszczalne i nietopliwe. W stolarstwie najczęściej wykorzystuje się mieszankę żywicy epoksydowej, utwardzacza oraz wybranego barwnika. Po jej zastygnięciu powierzchnia zostaje zeszlifowana i wykończona wedle upodobań. Powłoka epoksydowa chroni drewno zarówno przed wilgocią, jak i czynnikami mechanicznymi, a do tego pięknie się prezentuje.

Nowoczesne stolarstwo. Stoły z żywicy epoksydowejNowoczesne stolarstwo. Stoły z żywicy epoksydowej Shutterstock

Zalety stołów z żywicy epoksydowej

Trendy mają to do siebie, że przychodzą i równie szybko odchodzą. Jednak zdaniem wielu ekspertów drewniane stoły zalewane żywicą epoksydową pozostaną w modzie przez długi czas. Potwierdza to ich niezmienna popularność od 2019 roku, a także nieskończenie wiele wariantów kolorystycznych. Możliwość personalizacji to główna zaleta stołów z żywicy epoksydowej. Są one uznawane za produkt ekskluzywny, najczęściej wykonywany na specjalne zamówienie. Na rynku istnieje jednak mnóstwo gotowych egzemplarzy, które sprzedawane są w znacznie atrakcyjniejszej cenie. Jeśli zdecydujemy się zainwestować w tego typu mebel, a do tego odpowiednio o niego zadbamy, stół pozostanie w nienagannym stanie przez 20 lat. Jest również stosunkowo lekki, wytrzymały, a także łatwy w czyszczeniu. Wszystko to sprawia, że stoły z żywicy epoksydowej będą świetnym wyborem nie tylko do naszych mieszkań, ale również do sal konferencyjnych, restauracji czy hoteli.

Nowoczesne stolarstwo. Stoły z żywicy epoksydowejNowoczesne stolarstwo. Stoły z żywicy epoksydowej Shutterstock

Stół z żywicy epoksydowej - dla kogo?

Jeśli uwielbiamy otaczać się wyjątkowymi rzeczami, które odzwierciedlają naszą osobowość - stolik do kawy wykonany z żywicy epoksydowej będzie dla nas strzałem w dziesiątkę! Może on stanowić centrum naszego salonu, wokół którego zaprojektujemy resztę przestrzeni, jak również być jednym z akcentów kolorystycznych, którymi zdefiniujemy wnętrze. Żywica epoksydowa może mieć dowolną barwę oraz stopień przezroczystości (łącznie z zupełnie bezbarwnym). Jej początkowa płynna forma dodatkowo poszerza możliwości projektowe. Do mieszanki możemy także dodać metaliczne pigmenty, elementy dekoracyjne (na przykład kwiaty), a po zastygnięciu - podświetlić ją oświetleniem LED. Stół z żywicy epoksydowej jest więc uniwersalnym meblem, który będzie pasować do każdego stylu wnętrzarskiego. 

Nowoczesne stolarstwo. Stoły z żywicy epoksydowejNowoczesne stolarstwo. Stoły z żywicy epoksydowej Shutterstock

Stoły z żywicy epoksydowej są prezentowane na wielu popularnych targach branżowych, na których wystawiają się zarówno polscy, jak i zagraniczni producenci. Można je także zamówić od niezależnych stolarzy, którzy wykonają dla nas spersonalizowany egzemplarz. Niewiele osób jest w stanie przejść obok nich obojętnie. A czy Państwu podoba się taka propozycja?