Styl rustykalny, czasem nazywany również stylem wiejskim, miał swój początek na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Niektórym kojarzyć się może ze zjawiskiem chłopomanii (ludomanii), czyli młodopolskiej mody na folklor. Pokolenie dekadentów wierzyło, że wszystko chyli się ku upadkowi. Byli zmęczeni swoim istnieniem i wątpili w jego sens. Gdy w miastach panował melancholijny nastrój, to właśnie wieś stała się symbolem witalności. Obcowanie z naturą miało bowiem posiadać moc uzdrowienia ducha narodu polskiego. Celebracja uroków wiejskiego życia przetrwała do dziś. Styl rustykalny pozostaje jedną z najpopularniejszych propozycji wnętrzarskich – nie tylko do kuchni.

Kuchnia rustykalna – kolorystyka

Wchodząc do kuchni rustykalnej, zauważamy magię jej prostoty. Wnętrze jest przytulne i przywołuje odległe wspomnienia. Sprawia, że chcemy w nim spędzać wolny czas, delektując się sielską atmosferą. Zachęcają nas do tego urocze dekoracje oraz kolorystyka inspirowana naturą. Kuchnie rustykalne są przeważnie białe i jasne, ale nie trzeba się w nich ograniczać do jednego koloru. Monochromatyczne wnętrze możemy uzupełnić delikatnym błękitem, zielenią, beżem, a także odcieniami szarości i brązu. Wykorzystując surową cegłę, wprowadzimy dodatkowy element czerwieni. Architekci nie wykluczają także alternatyw w postaci tapety z motywem fauny lub flory, stylizowanych ceramicznych kafli, płytek w stylu metro lub wyłożenia rustykalnej kuchni drewnianą boazerią.

Kuchnia w stylu rustykalnymKuchnia w stylu rustykalnym Shutterstock

Kuchnia rustykalna – materiały

W kuchni rustykalnej królują naturalne materiały, a zwłaszcza drewno (także lite). Najczęściej zachowuje się jego niedoskonały wygląd. Wykorzystane drewno może zostać polakierowane bezbarwnym preparatem, pomalowane na wybrany kolor lub postarzane, by dodać mu autentycznego charakteru. Wiejska stylistyka podkreśla surowość drewna – eksponuje widoczne słoje roczne, sęki, przetarcia i naturalne nierówności drewnianej formy. Powszechnie wykorzystuje się w niej wiklinę i rattan. Z drewnem świetnie komponuje się także kamień lub cegła. 

Naturalne materiały to także bawełna, len i wełna. Rustykalizm używa ich w formie tkanin – narzut, żakardowych firanek, ciężkich, jasnych zasłon, muślinowych zazdrostek, obrusów oraz serwet. Kuchnia rustykalna jest także pełna drobnych, rzemieślniczych akcentów. Ich funkcję spełniają wszelkie koronki, hafty i dzianiny szydełkowe inspirowane ludowym wzornictwem. W takiej kuchni znajdziemy także miedziane garnki i gliniane naczynia emaliowane.

Aranżacje wnętrz. Kuchnia w stylu rustykalnymAranżacje wnętrz. Kuchnia w stylu rustykalnym Shutterstock

Kuchnia rustykalna – wyposażenie

Zgodnie z zasadami stylu rustykalnego kuchnia to serce domu wypełnione wspaniałymi zapachami i błogością. Wyposażona jest w drewniane meble i sprzęty, które z łatwością znaleźlibyśmy w dawnych wiejskich chatach. Świetnym wyborem będzie więc ciężki kredens, stare, rzeźbione komody, zlew z widocznym frontem (zwany również zlewem farmerskim) czy też piec kaflowy z żeliwnymi drzwiczkami. Fronty kuchenne mogą być frezowane bądź ażurowe, a ich witryny – przeszklone. Podobnie jak w kuchniach o małym metrażu. w kuchniach rustykalnych wykorzystuje się relingi z haczykami i otwarte półki, na których możemy postawić rodzinną zastawę obiadową. Nowoczesny sprzęt AGD ukryjemy za pomocą zabudowy.

Aranżacja wnętrz. Rustykalna kuchniaAranżacja wnętrz. Rustykalna kuchnia Shutterstock

Zlew z widocznym frontem, zwany również zlewem farmerskim

W centrum kuchni rustykalnej warto postawić drewniany stół. Może to być stylizowany, nowoczesny model albo autentyczny, odnowiony egzemplarz z historią. Jeżeli krzesła ustawione wokół niego nie są tapicerowane, możemy przyozdobić je wygodnymi, ozdobnymi poduszkami do siedzenia. Wisienką na torcie będą drewniane belki sufitowe lub drewniana ława kuchenna, które dodadzą wnętrzu swojskiego klimatu.

Aranżacja wnętrz. Rustykalna kuchniaAranżacja wnętrz. Rustykalna kuchnia Shutterstock

Kuchnia rustykalna – dodatki

Styl rustykalny stwarza możliwość udekorowania kuchni na wiele różnych sposobów. Zazwyczaj wypełniają ją donice ze świeżymi ziołami, polne kwiaty i ręcznie wykonane dekoracje ścienne. Niektórzy wykorzystują również sielankowe obrazy, chodniki oraz zdobione ściereczki. Na blacie stoi drewniany lub wiklinowy chlebak, granitowy moździerz, ceramiczne pojemniki wypełnione domowymi, maślanymi ciasteczkami i szklane słoje z przetworami. Warkocze czosnku swobodnie zwisają z szafek, a w miejsce ich drzwiczek można zawiesić zasłonkę w czerwoną kratę lub paski. Do kuchni rustykalnej idealnie pasują także pęki naszych ulubionych, suszonych ziół. Decydując się na styl rustykalny, należy jednak pamiętać o konsekwencji. Wnętrze musi zachować spójność nawet przy wyborze najdrobniejszych dodatków.

Aranżacja wnętrz. Kuchnia rustykalnaAranżacja wnętrz. Kuchnia rustykalna Shutterstock