Nie trzeba mieszkać w kawalerce, żeby czuć ciasnotę przestrzeni kuchennej. Spora część z nas żyje w mieście, gdzie ceny mieszkań stale rosną, a oferowana w zamian powierzchnia maleje. W tych przypadkach mała kuchnia to nie wybór, ale konieczność. Wymusza to na nas pewne ograniczenia, ale i zwiększa kreatywność. Istnieje też wiele rozwiązań, które mogą nam pomóc.

Paryskie półki – kuchnia otwarta

Francja to kraj, który słynie z wykwintnej kuchni podzielonej na różne regiony. A jak to wygląda w stolicy, gdzie często mieszkania są na poddaszach starych kamienic? Paryski sposób na zagospodarowanie kuchni to wykorzystanie wiszących półek. Ta praktyczna i tania alternatywa dla szafek daje wrażenie większego luzu. Na półkach mogą stać: kubki, ulubiona zastawa, książki kucharskie, a nawet niektóre produkty. Musimy jednak pamiętać, aby nie wymknęło się to spod kontroli – bo takie rozwiązanie będzie wówczas sprawiało wrażenie bałaganu.

Mała kuchnia w wydaniu smart. Ukryty potencjał przestrzeniMała kuchnia w wydaniu smart. Ukryty potencjał przestrzeni Shutterstock

Oprócz półek na kuchennych ścianach umieścić możemy listwy magnetyczne czy relingi z haczykami. Listwa magnetyczna to świetny sposób na uporządkowanie noży kuchennych, a także utrzymanie ich w czystości. Z pewnością nie stępi ostrzy, a pominięcie typowego stojaka zaoszczędzi miejsce na blacie. Innym tego typu rozwiązaniem są pojemniki na przyprawy w formie magnesów do lodówki. Warto o tym pomyśleć w przypadku małej kuchni, gdzie każdy centymetr wolnej powierzchni jest na wagę złota.

Mała kuchnia w wydaniu smart. Ukryty potencjał przestrzeniMała kuchnia w wydaniu smart. Ukryty potencjał przestrzeni Shutterstock

Sekretne wnętrze szafek

Kolejnym problemem w aranżacji małej kuchni są jej rogi. Stojące szafki narożne z karuzelą to idealne rozwiązanie. Oprócz tego w optymalnej organizacji szafek pomogą nam dodatkowe akcesoria. Jednym z nich są wkłady regałowe, które tworzą dodatkowe piętro i eliminują uciążliwy problem układania artykułów w chwiejną stertę. Innym rozwiązaniem jest trzypoziomowy koszyk do zamocowania na drzwiach szafki czy też organizer na pokrywki. A jeśli nadal brakuje nam miejsca wewnątrz szafek, górna część lodówki posłuży nam do umieszczenia małego sprzętu, którego używamy rzadziej – na przykład blendera kielichowego lub robota kuchennego. Świetnie sprawdzi się także wierzch mikrofali, jeżeli ją mamy.

Regulowany organizer do kuchniRegulowany organizer do kuchni Joom.com

Mała, ale wysoka kuchnia

Wysokie wnętrze daje możliwość wykorzystania przestrzeni w pionie. Warto w tym przypadku rozważyć zabudowę przysufitową lub podwieszanie garnków i patelni poza szafkami. Zwolni to przestrzeń w ich wnętrzach i ułatwi dostęp do najpotrzebniejszych naczyń. Właściciele małych kuchni często idą na kompromis i decydują się zrezygnować ze zmywarki na rzecz innego wyposażenia. Gdy zainwestujemy w pełen zestaw podwieszenia wraz z półkami żebrowymi, garnki i patelnie mogą na nich swobodnie schnąć po zmywaniu ręcznym. Podwieszać możemy także warzywa i owoce – znajdą one swoje miejsce w osadzonych na kilku różnych poziomach wiszących misach.

Chazz Hanging Fruit Basket, wiszący kosz na owoce (Prep & Savour)Chazz Hanging Fruit Basket, wiszący kosz na owoce (Prep & Savour) Prep & Savour

Blat kuchenny

Deski do krojenia potrafią zająć cały blat kuchenny. Jednak dostępne na rynku rozwiązania łączą wiele funkcji. Dobrym przykładem jest deska do krojenia z durszlakiem i dwoma pudełkami pod spodem, do których możemy wrzucać odpady lub pokrojone składniki. Jeżeli zniechęca nas mnogość jej zastosowań, możemy się zdecydować na deskę w formie nakładki na zlew. Innym świetnym sposobem na zwolnienie miejsca na blacie jest przewodowa przenośna płyta indukcyjna. Po skończonym gotowaniu możemy bez problemu odłączyć ją od źródła zasilania i przenieść w inne miejsce czy nawet zawiesić na haczyku.

Tillreda, przenośna płyta indukcyjnaTillreda, przenośna płyta indukcyjna IKEA

Urządzenia podblatowe

Wszelkie urządzenia podblatowe zostały stworzone po to, zwolnić miejsce w kuchni. Wraz z ich wysunięciem zyskujemy przedłużenie blatu, które może posłużyć np. jako krajalnica. Inne rozwiązanie w tej kategorii to wyciąg typu cargo przeznaczony do wąskich szafek. Najczęściej sprawdza się jako schowek na środki czystości czy też wysokie butelki. Większość wyciągów ma różne warianty – to od nas zależy, na jakiej wysokości i ile półek umieścimy wewnątrz.

Mała kuchnia w wydaniu smart. Jak urządzić mikrokuchnię by wycisnąć z niej maksimum przestrzeni?Mała kuchnia w wydaniu smart. Jak urządzić mikrokuchnię by wycisnąć z niej maksimum przestrzeni? Shutterstock

A jeśli już mówimy o oszczędzaniu miejsca, to w małej kuchni nie można zapomnieć o składanych stolikach ściennych. Najtańsze z nich kosztują niecałe 150 złotych. Nie trzeba więc instalować innowacyjnych systemów podblatowych, by zyskać nowe stanowisko pracy w małej kuchni.