Czajnik do gotowania wody ma bardzo długa historię. Pierwsze czajniki pojawiły się w Mezopotamii aż 2000 lat p.n.e. Oznacza to, że mimo zmian technologii i pojawiania się innych form przygotowywania gorących napojów, czajnik był i jest ogromnie ważny w każdym gospodarstwie domowym. Przez tysiące lat zmieniał się sposób podgrzewania wody w czajniku, przynajmniej w domu, bo od zwykłego paleniska, poprzez kuchenki gazowe, dotarliśmy także do rozwiązań elektrycznych i trzeba przyznać, że te ostatnie zrobiły wielką karierę. Stało się tak przez kilka oczywistych zalet – jak choćby bezpieczeństwo użytkowania, szybkość gotowania wody oraz możliwość dopasowania takiego czajnika do niemal każdego wnętrza.  

Czajnik elektryczny zdobył także dużą popularność jako prezent na rozmaite okazje, ale zawsze, kiedy wybieramy się po jego zakup, najgorzej jest usłyszeć: „kup jakiś dobry czajnik". No właśnie! Co to znaczy i kiedy czajnik jest dobry? Czy decyduje cena, wygląd, kolor, dodatkowe funkcje?  

Gdy wejdziecie do pierwszego lepszego sklepu albo sprawdzicie ofertę w Internecie, złapiecie się za głowę. Wybór jest naprawdę ogromny. Praktycznie każda marka AGD ma swojej ofercie przynajmniej kilka czajników elektrycznych, w zróżnicowanych cenach i przeznaczonych do różnych celów.

Kupujemy czajnik elektryczny. Niby prosta sprawa, ale.Kupujemy czajnik elektryczny. Niby prosta sprawa, ale. Fot. Tefal

Na co zwrócić uwagę kupując czajnik elektryczny? 

Pierwszą cechą na jaką zapewne zwrócicie uwagę będzie kolor i design. Jest to ważna cecha, ale warto ją połączyć z funkcjonalnością.

Z pewnością niezmiernie ważna jest pojemność czajnika, a co za tym idzie jego wielkość. Także tutaj panuje wielki urodzaj i można przebierać pośród maluteńkich, przenośnych czajniczków, które z powodzeniem wyparły popularne wiele lat temu grzałki, stosowane w biurach, na wyjazdach i innych momentach, kiedy niewielki rozmiar miał znaczenie. Zakładamy jednak, że szukacie czegoś stacjonarnego, do domowej kuchni.  

Pojemności zbiornika w czajnikach elektrycznych bywają różne. Zazwyczaj oscylują od 1 do 1,5 litra, ale bywają też większe o pojemności 1,7 litra, a czasami nawet jeszcze większe. Pojemność zbiornika, czyli ilość wody jaką możemy zagotować w czajniku warto połączyć z mocą urządzenia. Oczywiście im będzie ona większa tym lepiej, ponieważ woda zagotuje się szybko, a my wydamy przy tym mniej pieniędzy na energię elektryczną. Warto pamiętać, że czajnik elektryczny jest włączany w przeciętnym domu nawet kilkadziesiąt razy dziennie, a więc miejmy na uwadze jego energooszczędność. 

Kupujemy czajnik elektryczny. Niby prosta sprawa, ale.Kupujemy czajnik elektryczny. Niby prosta sprawa, ale. Fot. Adler

Pojemność, grzałka i moc czajnika 

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem obecnie jest grzałka płytowa. Ma ona tę zaletę, że jest całkowicie płaska, a więc łatwo ja utrzymać w czystości. Poza tym ułatwia obsługę czajnika. Ustawiamy go na bolcu i nie ma znaczenia czy robimy to prawą czy lewą ręką. Czajnik można dowolnie obracać. Stosowane niegdyś tradycyjne grzałki, które były normą w czajnikach starszych generacji, miały tendencję do obrastania kamieniem. W przypadku grzałek płytowych problem występuje ze znacznie mniejszym nasileniem i jest bardzo mocno uzależniony od wody.  

W ofercie są w tej chwili czajniki o mocy nawet 2400 W, w których przypadku mamy gwarancję, że woda zostanie zagotowana błyskawicznie. I tu rodzi się kolejne pytanie. Czy zależy nam tylko na uzyskaniu wrzątku, czy może potrzebujemy innych temperatur? 

Na rynku dostępne są czajniki elektryczne, w których zastosowano możliwość regulacji temperatury do jakiej będzie podgrzewana woda. Jest to niezwykle cenna opcja dla smakoszy kawy, którzy doskonale wiedzą, że ich ukochany napój sporządza się, zalewając zmieloną kawę wodą mającą pomiędzy 91 a 96 stopni Celsjusza. Podobnie jest przecież z herbatami - zielone herbaty uwielbiają 70 stopni, a czarne 80 stopni Celsjusza. Do tego trzeba doliczyć jeszcze inne kuchenne zadania w stylu: „rozpuść coś w wodzie o temperaturze takiej, a takiej". Ustawiając wartość na skali w czajniku mamy pewność, że temperatura jest w porządku i nie musimy czekać, aż woda przestygnie.

Kupujemy czajnik elektryczny. Niby prosta sprawa, ale.Kupujemy czajnik elektryczny. Niby prosta sprawa, ale. Fot. Russel Hobbs

Bezpieczeństwo! 

Co prawda nie mamy tutaj do czynienia z ogniem jak w klasycznych czajnikach, ale włączenie czajnika bez wody lub jej wygotowanie spowoduje bardzo podobne następstwa. Absolutna większość czajników dostępnych w sklepach ma przynajmniej podstawowe zabezpieczenie w postaci automatycznego wyłączenia po zagotowaniu wody.  

Do powyższego można dorzucić blokadę wykluczającą włączenie urządzenia, gdy jest puste lub nie wlano minimalnej przewidzianej ilości wody.  

Ciekawym rozwiązaniem jest także bezpiecznik termiczny, który zapobiega przegrzaniu się czajnika, a więc nie możemy go włączać w zbyt małych odstępach czasu pomiędzy kolejnymi gotowaniami.  

Osoby, w których domach są małe dzieci lub osoby starsze, powinny bezwzględnie zaopatrzyć się w czajnik elektryczny posiadający możliwie dużo zabezpieczeń.

Kupujemy czajnik elektryczny. Niby prosta sprawa, ale.Kupujemy czajnik elektryczny. Niby prosta sprawa, ale. Fot. Concept

Czystość i jakoś gotowanej wody 

Okazuje się, że wiele czajników elektrycznych posiada już zamontowane własne filtry, które działają przy napełnianiu zbiornika. Najczęstszym rozwiązaniem jest filtr węglowy, który pochłania brzydki zapach i oczyszcza wodę ze szkodliwych minerałów. Czasami spotyka się także filtr osadów wapiennych, pozwalający zachować wysokiej klasy wodę pitną. Chociaż są one przydatne to jednak nic nie zastąpi zewnętrznych filtrów, które oczyszczają wodę dużo skuteczniej, jeszcze przed nalaniem do czajnika.  

Obecnie dość często pojawiają się czajniki elektryczne, wykonane z ceramiki. Warto się nimi zainteresować. Mają zdecydowanie ciekawszą estetykę niż rozwiązania z tworzyw sztucznych. 

Kupujemy czajnik elektryczny. Niby prosta sprawa, ale… 

Jak widzicie zakup czajnika, pozornie wydający się prostą sprawą, powinien być równie dobrze przemyślany jak w przypadku innych urządzeń AGD. Na szczęście na rynku znajduje się bogaty wybór czajników, a większość z nich jest naprawdę przyzwoicie wyposażona.