Ekspresy kapsułkowe są urządzeniami pozwalającymi osobom rozkochanym w kawie pójść na skróty. Prostota ich konstrukcji i obsługi sprawia, że przygotowanie kawy staje się niezwykle łatwe, a wybór smaków i rodzajów kawy jest w tej chwili ogromny. Jednak zanim wybierzecie się na zakupy, musicie wiedzieć kilka podstawowych rzeczy, ponieważ ekspresy te mają wiele zalet, ale niestety także wady. 

Jak wybrać najlepszy ekspres kapsułkowy? 

Pierwszą sprawą przyciągającą kupujących jest oczywiście wygląd. Niezależnie od tego, czy jest to kuchnia, czy też powierzchnia biurowa, zazwyczaj mamy jakąś wizję wyposażenia przestrzeni, w której spędzamy czas. Dotyczy to kolorystyki oraz designu. W tej chwili ekspresy kapsułkowe stały się tak popularne, że w swojej ofercie ma je w zasadzie każdy duży producent kawy, ale także duże sieci marketów, nie wspominając już o tzw. chińskich produktach.  

Jeśli już jakieś urządzenie przyciągnęło waszą uwagę, bo jest ładne i pasuje do wspomnianej wyżej wizji, warto jeszcze zerknąć na kilka niezwykle istotnych elementów. Najgorszym rozwiązaniem jest traktowanie takiego zakupu jako coś na chwilę, jednorazówkę. Przecież ostatecznie będziecie pili kawę przygotowaną przez taką maszynkę, a więc zadbajcie o swój komfort. Oczywiście nie wszystko da się zobaczyć na półce, ale wiele rzeczy można wyczytać z instrukcji oraz specyfikacji.  

W przypadku ekspresu kapsułkowego, tak jak i przy innych, niezwykle ważna jest moc. Technologia zaparzania kawy polega na przepychaniu przez kawę wody pod dużym ciśnieniem. Idealnie, kiedy ekspres gwarantuje nam dziewięć barów i więcej.  

Moc grzałki podgrzewającej wodę ma wpływ na szybkość przygotowania napoju, a tym samym zużycie prądu, a przede wszystkim na jakość kawy w filiżance.  

Kolejna sprawa to prostota obsługi. Tutaj warto kierować się zasadą, że im mniej opcji na panelu, tym lepiej. Ten ostatni powinien być jasno oznaczony i wyposażony w wygodne przyciski oraz ewentualne pokrętła. Zwróćcie uwagę, jakie programy do parzenia oferuje ekspres i czy można w nim skalibrować wielkość naczynia, z którego zazwyczaj pijecie. Dobrze jest, kiedy „kapsułkowiec" ma także system automatycznego czyszczenia.  

Duże znaczenie ma też pojemnik na wodę. Wiele ekspresów kapsułkowych zostało wyposażonych w malutkie, półlitrowe pojemniki. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak to utrudnia serwowanie kilku kaw z rzędu. Wielkość zbiornika ma też znaczenie w czasie wykonywania procedury płukania ekspresu, która jest konieczna raz na kilkanaście cykli.  

Zwróćcie uwagę, czy wybierany przez was ekspres ma regulowaną wysokość dyszy nalewającej kawę. Nie każdy lubi pić ją z filiżanek, a jeśli jesteście miłośnikami sporej ilości mleka, to przyda się możliwość podstawienia kubka.  

Skoro pojawił się już temat mleka dodawanego do kawy - jeśli lubicie tak serwowany napój, wybierajcie egzemplarze ze specjalną dyszą do spieniania. 

I na koniec jeszcze takie sprawy jak: wyposażenie dodatkowe, czyli szczoteczka do wymiatania resztek kawy, ruchoma tacka, poziom generowanego hałasu oraz jakość komponentów, z których zbudowano ekspres. Niestety na rynku można znaleźć masę tandety.  

Dodatkowo, jeśli chcecie mieć wpływ na to, jaka dokładnie kawa znajdzie się w kapsułce, warto rozważyć opcję kapsułek wielorazowych.  

Zalety ekspresów kapsułkowych 

Największe zalety to prostota obsługi oraz szybkość uzyskania wymarzonej kawy. Każda kapsułka to gotowiec dający użytkownikowi to, co obiecuje na opakowaniu producent, czyli kawę o określonej mocy, smaku i rodzaju. Warto też pamiętać, że istnieją kapsułki z innymi napojami, takimi jak herbata albo czekolada. Najwięksi producenci kaw oferują w tej chwili ogromną gamę smaków, a także rozmaite sezonowe wydarzenia, w czasie których można sprawić sobie kawę zimową bądź o świątecznym aromacie.  

Wielkie znaczenie ma łatwość obsługi oraz czyszczenia samego ekspresu. Zazwyczaj dostępna jest opcja automatycznego płukania instalacji, która uruchamia się co kilka cykli. Sam ekspres jest też tak skonstruowany, że nie ma w nim wielu elementów do umycia i nie ma konieczności rozbierania go na kawałki w celu konserwacji.  

Ceny kapsułek są zróżnicowane, ale producenci robią wszystko, żeby były one jak najniższe. Poza tym oferują masę promocji oraz programy lojalnościowe. 

Wady ekspresów kapsułkowych 

Decydując się na ekspres kapsułkowy, przywiązujemy się automatycznie do produktów danego producenta. Warto jest więc mieć wcześniej rozeznanie, czy jego kawy nam smakują. Z pewnością prawdziwi kawosze nie zdecydują się na kawę z gotowej kapsułki, gdyż dla nich najważniejsze jest świeżo zmielone i dokładnie wybrane ziarno. Oczywiście producenci dbają o jakość, ale minimalna różnica jest z pewnością wyczuwalna.  

Można zdecydować się na kapsułki wielorazowe, które sami musimy napełniać wcześniej zmieloną kawą, ale to chyba zdecydowanie przekreśla ideę ekspresu tego typu, ponieważ liczymy w tym wypadku na szybko zaparzony napój.

Ekspres kapsułkowy - sposób na szybką kawę w domu i biurze. Jak wybrać?Ekspres kapsułkowy - sposób na szybką kawę w domu i biurze. Jak wybrać? Fot. Nescafe Dolce Gusto

Gadżety do ekspresów kapsułkowych 

Producenci kawy i ekspresów prześcigają się w pomysłach na dodatkowe gadżety ułatwiające korzystanie z ich urządzeń. Kupując ekspres, można się zaopatrzyć w rozmaite kubki i filiżanki, spieniacze do mleka oraz koszyczki do przechowywania kapsułek 

Dla kogo jest ekspres kapsułkowy? 

Ekspres kapsułkowy to urządzenie dla osób, które nie mają czasu lub ochoty na celebrację samego faktu parzenia kawy. Idealnie sprawdzi się jako sposób na szybką kawę rano czy też w przerwie. W wielu miejscach są one także ustawiane jako opcja dla gości i klientów, którzy w oczekiwaniu na załatwienie sprawy lub spotkanie mogą zrobić sobie samodzielnie dobrą kawę.  

Obsługę takiej maszyny łatwo przyswoją osoby starsze, a nawet dzieci. 

Cena samych ekspresów sprawia, że łatwo jest przesiąść się na nowsze rozwiązanie albo zmienić ekspres na coś od innego producenta.  

„Kapsułkowce" znakomicie wpisują się też w małe kuchnie lub pomieszczenia socjalne, gdzie nie ma miejsca na wielką maszynę i dodatki do niej. Wyglądają przy tym atrakcyjnie i nowocześnie.