Z roku na rok w Polsce rośnie ilość spożywanego wina. Coraz chętniej sięgamy po ten trunek nie tylko w ważnych chwilach i szczególnych okazjach. Wino trafia na nasze stoły jako dodatek do obiadów, deserów albo spotkań towarzyskich. Wiele osób, podróżując, kupuje i przywozi do domu regionalne wina, żeby tworzyć kolekcję ulubionych smaków i zarazem wspomnień. Dlatego też coraz częściej konieczne jest wygospodarowanie w domu specjalnego miejsca do przechowywania win. Producenci sprzętu AGD proponują do tego celu specjalne chłodziarki i zakup takiego urządzenia okazuje się bardzo dobrym pomysłem. Na co zwrócić uwagę, kupując chłodziarkę do wina do domu? 

Niestety, mało którego fana wina stać na piwniczkę, w której butelki mogą spokojnie leżakować i czekać na swoją kolej. Większość ludzi ustawia butelki w szafkach, na półkach, regałach albo w klasycznych lodówkach. Nie są to dobre miejsca. Tak, lodówka też nie jest dobrym rozwiązaniem.  

Dlaczego chłodziarka do wina jest najlepszym rozwiązaniem?

Jak już wspomniałam, półki, szafki i regałyani nawet klasyczna lodówka nie są odpowiednimi miejscami do przechowywania win. Dzieje się tak dlatego, że nie gwarantują one odpowiedniego zabezpieczenia wina przed czynnikami zewnętrznymi, jak temperatura i światło, a zwykła lodówka, nawet jeśli ma specjalne uchwyty do wina, zazwyczaj sprawia, że nie przebywa ono we właściwej temperaturze.  

Winiarka czyli chłodziarka do wina - na co zwrócić uwagę kupując?Winiarka czyli chłodziarka do wina - na co zwrócić uwagę kupując? Miele

Tutaj do akcji wkracza chłodziarka do wina. Jest to odmiana lodówki, ale takie urządzenia projektuje się specjalnie z myślą o przechowywaniu win. Dlatego stworzone są w niej warunki do zabezpieczenia przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi i co najważniejsze, zapewniają przechowywanie w temperaturze optymalnej do serwowania wprost po wyjęciu z chłodziarki.  

Obecnie producenci chłodziarek prześcigają się we wprowadzaniu rozwiązań, które mają za zadanie sprawić, aby po otworzeniu butelki ulubionego wina nie spotkała nas przykra niespodzianka. 

W przypadku wina jest bardzo wiele elementów, o które należy się zatroszczyć, żeby wypić trunek w idealnym smaku i temperaturze. Przyglądając się chłodziarce do wina, można odnieść wrażenie, że w zasadzie poza frontowymi drzwiami nie różni się niczym od klasycznej lodówki. Okazuje się, że różni je od siebie kilka elementów.  

Czym różni się chłodziarka do wina od klasycznej lodówki? 

Pierwsza różnica to temperatura panująca wewnątrz. Oczywiście różne wina mają swoje indywidualne wymogi, ale można przyjąć, że zazwyczaj oscylują w przedziale od 10 do 14 stopni. I dodatkowo w wielu modelach istnieje możliwość zróżnicowania temperatury na konkretnych półkach, żeby odpowiednio przechowywać wina o rozmaitych preferencjach. 

Kolejna sprawa to filtry UV i węglowe, dzięki którym w środku nie przetrwają bakterie, a światło nie zdegeneruje trunków.

W przypadku chłodziarek na wino niezwykle istotną rolę odgrywa możliwość regulacji wilgotności powietrza krążącego wewnątrz. Jest to bardzo ważne ze względu na korek i zapobiega jego kurczeniu się, a w rezultacie utleniania wina.

W parze z wilgotnością idzie specjalnie skonstruowana sprężarka, w której wyeliminowano hałas oraz przede wszystkim mikrowibracje zakłócające proces leżakowania wina.  

Z kolei przejrzyste drzwi, drewniane półki i oświetlenie LED spełniają funkcję praktyczną i dekoracyjną.

Do tego dochodzi zróżnicowana wielkość, gdyż na rynku dostępne są modele mieszczące od 6 do nawet 60 butelek wina.

Winiarka czyli chłodziarka do wina - na co zwrócić uwagę kupując?Winiarka czyli chłodziarka do wina - na co zwrócić uwagę kupując? Amica

Dobra chłodziarka do wina. 6 najważniejszych opcji, na które trzeba zwrócić uwagę 

Możliwość regulacji temperatury w chłodziarce do wina 

Wino ma to do siebie, że nie znosi zmian temperatury. Producent określa, jaka jest optymalna temperatura leżakowania i serwowania jego produktu. Należy pamiętać, że równie szkodliwa dla wina jest zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura. Zazwyczaj wina leżakują w stałych temperaturach pomiędzy 10 a 14 stopni. Zwróć uwagę, czy chłodziarka, jaką chcesz kupić, ma możliwość ustawienia odpowiedniej temperatury. Warto też zainteresować się modelami zapewniającymi dwie lub więcej stref chłodzenia. Oczywiście będą to droższe rozwiązania, ale wydane pieniądze zapewnią szansę przechowywania rozmaitych win z dostosowaną temperaturą.

Wilgotność powietrza wewnątrz chłodziarki do wina 

Jest to bardzo istotna opcja ze względu na właściwości korka. Wielu producentów decyduje się na instalację systemu pozwalającego na regulację i utrzymywanie stałej wilgotności. Idealnie jest, gdy oscyluje ona od 50 do 80 proc. Ma to kolosalny wpływ na trwałość oraz walory smakowe wina. Sprawcą większości kłopotów z winem jest korek. Kiedy wilgotność jest zbyt niska, wysycha i z czasem nie daje pełnej szczelności butelki, co powoduje kwaśnienie wina. Z kolei zbyt wysoka wilgotność prowadzi do powstania pleśni na korku.  

Filtry 

Wyżej wspominałam o dwóch filtrach, które są bardzo pożądane w takich urządzeniach jak chłodziarki do wina. Pierwszy z nich to filtr węglowy, eliminujący z wnętrza brzydkie zapachy. Drugi, czyli filtr UV, powinien znajdować się w szklanym froncie lodówki, żeby zabezpieczać jej zawartość przed zgubnym działaniem światła.  

Sprężarka i brak drgań 

Do tego sprężarka z bardzo niskim poziomem hałasu oraz minimalnymi drganiami, gdyż leżakowanie wina wymaga spokoju bez wibracji.  

Poziome półki 

Winiarka czyli chłodziarka do wina - na co zwrócić uwagę kupując?Winiarka czyli chłodziarka do wina - na co zwrócić uwagę kupując? Miele

Półki muszą obowiązkowo być umieszczone poziomo, gdyż tylko w tej pozycji wino leżakuje prawidłowo. Korek musi mieć bezustanny kontakt z cieczą w butelce.  

Oświetlenie 

Obowiązkowo oświetlenie ledowe. Dodaje ono efektowny wygląd wnętrzu, ale ma przede wszystkim walor praktyczny. Tego typu żarówki nie emitują ciepła, a więc nie wpływają na zmianę temperatury wewnątrz chłodziarki.  

Zakup chłodziarki do wina, często nazywanej także winiarką, nie jest trudnym zadaniem. W tej chwili na rynku dostępnych jest wiele modeli od różnych producentów AGD. Są one zróżnicowane pod względem wielkości, dostępnych opcji oraz oczywiście ceny. Przed zakupem warto przemyśleć, czego oczekujemy od chłodziarki, gdzie zostanie ustawiona, jaka ma być jej wielkość i jakim budżetem dysponujemy.