Dla 16 osób
Przygotowanie: 60 minut
Placek piernikowy z gruszkami – składniki:
- 250 ml mleka
- 100 g masła
- 200 g drobnego cukru
- 3 czubate łyżki kakao
- 100 g cukru trzcinowego
- 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
- 1 i 1/2 łyżeczki gotowej przyprawy do pierników
- łyżeczka cynamonu
- 300 g mąki
- łyżeczka sody oczyszczonej
- 4 łyżki powideł
- 3 jajka
- szczypta soli
- masło i tarta bułka do formy
- 4 gruszki (np. konferencja)
Placek piernikowy z gruszkami – przygotowanie:
Do rondelka wlewamy 125 ml mleka, dodajemy masło, cukier i podgrzewamy na małym ogniu.
W kubeczku rozrabiamy na gładką pastę 125 ml mleka z kakao, cukrem trzcinowym, kawą rozpuszczalną, przyprawą do pierników i cynamonem. Dolewamy do rondla z mlekiem i masłem, mieszamy i zagotowujemy. Odstawiamy do wystudzenia.
Mąkę przesiewamy wraz z sodą oczyszczoną, dolewamy masę kakaową i miksujemy, aż nie będzie grudek. Dodajemy powidła i jeszcze raz krótko razem miksujemy lub mieszamy łopatką.
Oddzielamy żółtka od białek. Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywno, pod koniec dodając po jednym żółtku i ciągle miksując. Przelewamy ok. 1/3 ubitej piany do ciasta i dokładnie, ale delikatnie mieszamy za pomocą szpatułki. Dodajemy resztę ubitych białek i nadal delikatnie mieszamy.
Blachę do pieczenia o wymiarach około 20 na 30 cm smarujemy masłem i obsypujemy tartą bułką (możemy ją też wyłożyć papierem do pieczenia). Wylewamy ciasto, wyrównujemy wierzch.
Gruszki obieramy, kroimy na ósemki i wykrawamy gniazda nasienne. Możemy je jeszcze dodatkowo oprószyć cynamonem. Układamy na cieście. Owoce zatopią się w cieście, ale tak ma być. Pieczemy 35-40 minut w piekarniku nagrzanym do 160 st. Sprawdzamy patyczkiem, czy ciasto się upiekło.
RADA MARIETY
Placek piernikowy dekoruję na dwa sposoby: polewam stopioną czekoladą lub oprószam cukrem pudrem wymieszanym z cynamonem. Na Boże Narodzenie proponuję inną metodę - na cieście układamy wycięte z kartonu gwiazdki, obficie posypujemy cukrem, gwiazdki usuwamy.