Dynie można podzielić na jadalne i ozdobne. Te pierwsze mają mnóstwo odmian, które można wykorzystać w kuchni. Niektóre świetnie sprawdzą się jako baza do musów czy dżemów. Inne jako składnik zapiekanek, klusek i placków, a jeszcze inne do zupy i ciast. Zobaczcie, którą odmianę najlepiej wykorzystać do jakich dań. 

Dynia zwyczajna

Najpopularniejszy rodzaj dyni. Zazwyczaj okrągła i pomarańczowa, choć może być też podłużna. Może przybierać naprawdę duże rozmiary. Świetnie nadaje się jako baza na przetwory i sosy. Jest najmniej słodka ze wszystkich odmian, więc nie warto jej używać do deserów i ciast.

 Dynia zwyczajna najlepiej sprawdzi się do przygotowania halloweenowego lampionu. 

Dynia makaronowa 

To niewielka, pochodząca z Japonii podłużna dynia. Ma różne kolory, od jasno zielonego, przez żółty, aż do pomarańczowego. Z powodu włóknistego miąższu jest rzadziej wykorzystywana w kuchni. Najlepiej sprawdzi się jako baza do sosów, zamiennik makaronu w warzywnym spaghetti lub jako składnik placków.

Dynia makaronowaDynia makaronowa fot. vm2002/ Shutterstock

Dynia piżmowa

Wyglądem przypomina ogromną gruszkę lub fistaszka. Najczęściej jest jasnożółta lub jasnopomarańczowa, pozbawiona włókien i słodkawa. Ma najszersze zastosowanie w kuchni. Można jej używać jako bazę do zup, zapiekać, a także używać jako składnik ciast, ciasteczek, musów, dżemów, gulaszy i deserów. 

Dynia piżmowa (zdjęcie ilustracyjne)Dynia piżmowa (zdjęcie ilustracyjne) Agencja Wyborcza.pl

Dynia hokkaido

Pochodząca z Japonii, mała pomarańczowa dynia łatwa w obróbce. Ma cienką skórkę, której nie trzeba obierać, a wystarczy ją dokładnie wyczyścić. Podobnie jak dynia piżmowa ma szerokie zastosowanie. Można ją piec, gotować na parze, wykorzystać jako bazę do ciast czy musów. Najlepiej nadaje się też na zupę-krem.

Dynia piżmowa (zdjęcie ilustracyjne)Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Dynia prowansalska

Duża, spłaszczona, w odcieniu przydymionej zieleni lub pomarańczu. Przed przygotowaniem trzeba ją koniecznie obrać ze skórki. Dobrze nada się na dżemy i musy, a także jako składnik klusek czy placków. 

Dynia prowansalskaDynia prowansalska Fot. Shutterstock

Dynia kumi kumi

Pochodząca z Nowej Zelandii, nieduża pomarańczowo-zielona dynia. Ma lekko orzechowy posmak i świetnie nadaje się np. jak główny składnik dyni faszerowanej. 

Dynia żołędziowa

Bardzo popularna w Ameryce niewielka dynia najczęściej o zielonej barwie. Jest dosyć słodka i świetnie nadaje się do zapiekania albo faszerowania.

Dynia kabocha

Pochodząca z Japonii. Ma ciemnozieloną skórkę z pomarańczowym wnętrzem ze słodkim, pozbawionym włókien miąższem. Nadaje się jako baza do słodkości - np. sernika dyniowego czy muffinek. Lepiej nie używać jej do przygotowania wyrwanych dań.

Dynia kabochaDynia kabocha fot. Valeriana002/ shutterstock