Trzeba przyznać, że Xiaomi Mijia Cooking Robot wygląda bardzo nowocześnie i z pewnością inaczej niż urządzenia, których używamy codziennie w kuchni. Nietuzinkowy design to zapewne jeden z elementów przełamywania utartych schematów.

Chiński robot gotujący ma dużą podstawę, na której znajduje się garnek o pojemności 2,2 litra i ośmiocalowy tablet dotykowy wyposażony w dodatkowe manualne pokrętło. Garnek jest wykonany z trzywarstwowej stali nierdzewnej i pokryty od zewnątrz emalią. Producent zapewnia, że taka konstrukcja gwarantuje, że potrawy nie będą do niego przywierać.

Xiaomi Mijia Cooking Robot już dostępny w Europie

Zestaw jest masywny i waży 10 kg. Na całość składa się aż 10 elementów. Mamy tu wspomniany garnek oraz jeszcze jeden, dużo większy, który będzie można ustawić piętrowo, ma on ułatwić gotowanie dużych potraw. Jego pojemność jest w tej chwili zagadką, a serwisy specjalistyczne podają bardzo rozbieżne informacje – od pięciu do nawet 15 litrów. Do tego mamy jeszcze trzy talerze. Producent podaje, że jednocześnie jesteśmy w stanie gotować trzy różne potrawy bez przechodzenia zapachów. Jak będzie, przekonamy się, kiedy pojawią się pierwsze solidne testy tego urządzenia.

Xiaomi Mijia Cooking Robot już dostępny w Europie. Czy Thermomix będzie miał kolejnego konkurenta?Xiaomi Mijia Cooking Robot już dostępny w Europie. Czy Thermomix będzie miał kolejnego konkurenta? Fot. Xiaomi

Xiaomi Mijia Cooking Robot już dostępny w Europie. Czy Thermomix będzie miał kolejnego konkurenta?Xiaomi Mijia Cooking Robot już dostępny w Europie. Czy Thermomix będzie miał kolejnego konkurenta? Fot. Xiaomi


Xiaomi Mijia Cooking Robot wyposażono w silnik o mocy 1700 W i potrafi on pracować w szerokim zakresie obrotów – od 12 do 40 tys. obrotów na minutę. Zainstalowana grzałka pozwoli ogrzewać zawartość garnka do maksymalnie 180 stopni.

Gigant technologiczny Xiaomi pokusił się o wprowadzenie algorytmów sztucznej inteligencji, której zadaniem będzie obserwacja poczynań i nawyków gotującego oraz monitorowanie temperatury i szybkości mieszania. Brzmi to może skomplikowanie, ale sprowadza się do tego, by uzyskać możliwie jak najsmaczniejsze potrawy.

Podobnie jak niemiecki konkurent robot z Chin ma sporo funkcji. Producent wyliczył, że jest ich aż 35. Poza zwykłym gotowaniem będą to m.in.: przygotowywanie posiłków na parze, slow cooking, waga (z dokładnością do 1 grama), ugniatanie, mielenie, podtrzymywanie ciepła i wiele innych.

Oczywiście nie zabraknie bazy gotowych przepisów. Na początek zobaczymy ich 200, a większość jest serwowana w postaci krótkich filmów instruktażowych. Producent zapewnia jednak, że baza przepisów będzie sukcesywnie rosła.

W tej chwili wiadomo, że do sprzedaży trafią dwie wersje robota Mijia Cooking, ale nie wiadomo, czym będą się one różniły.

Na koniec cena. Tutaj niestety nie będzie już tak kolorowo. Xiaomi wycenił swojego robota na nieco ponad 1 tys. dol., a więc można się spodziewać, że w Polsce osiągnie on cenę zbliżoną do ceny Thermomixa TM6 lub nawet nieco wyższą.