Tarta figowa z ricottą i miodem
Czas na słodką tartę z sezonowymi figami, które na dobre rozgościły się w sklepach. Korzystajmy z tych smacznych owoców i pieczmy jesienne desery z nimi w roli głównej! Dzisiaj czeka na was tarta z figami, ricottą i miodem. Smakuje doskonale zarówno na zimno, jak i na ciepło. Koniecznie wypróbujcie!
Dla 10 osób
Czas przygotowania: 75 minut + 30 minut pieczenia
Tarta figowa z ricottą i miodem – składniki:
- 180 g mąki pszennej
- 100 g zimnego masła
- 2 łyżki zmielonych migdałów
- szczypta soli
- 6 fig
- 100 g cukru
- ok. 600 ml wody
- 500 g ricotty
- 4 żółtka
- ekstrakt waniliowy
- 4 łyżki miodu
Tarta figowa z ricottą i miodem – przygotowanie:
Składniki na ciasto siekamy, a gdy osiągną konsystencję piasku, szybko zagniatamy. Zawijamy w folię i wstawiamy na 30 minut do lodówki. Ciasto wałkujemy i wykładamy nim formę do tarty. Ponownie wstawiamy do lodówki na mniej więcej 10 minut, żeby się schłodziło.
Piekarnik rozgrzewamy do temp. 180°C. Ciasto wykładamy srebrną folią i wsypujemy suchą fasolę jaś, żeby obciążyć spód, aby nie wyrósł. Wstawiamy do piekarnika na 20 minut. Po wyjęciu foremki zdejmujemy folię z fasolką i ponownie wstawiamy ciasto do piekarnika na ok. 5-6 minut.
Przygotowujemy farsz. Do rondla wkładamy figi, wsypujemy połowę cukru, wlewamy wodę i wstawiamy do gotowania. Po zagotowaniu zmniejszamy gaz, gotujemy przez chwilę i odstawiamy na mniej więcej 10 minut.
Figi wyciągamy z wody, studzimy i kroimy na połówki. Ricottę, pozostały cukier, żółtka, ekstrakt waniliowy i 2 łyżki miodu mieszamy na gładką masę. Przekładamy na podpieczony spód tarty, wygładzamy i wstawiamy do pieczenia na ok. 30 minut.
Kiedy wierzch tarty nabierze złocistego koloru, wyciągamy tartę z piekarnika. Na wierzchu układamy połówki fig i całość zalewamy miodem. Smacznego!
Ciasto marchewkowe z kremem pomarańczowym
Wilgotne, marchewkowe blaty przełożone puszystym kremem z dodatkiem białej czekolady i nuty pomarańczy. Przepis na łatwe i szybkie w przygotowaniu ciasto, które z pewnością uratuje niejeden deszczowy dzień!
Dla 14 osób
Czas przygotowania: 40 min + 60 min pieczenia
Ciasto marchewkowe Shutterstock
Ciasto marchewkowe z kremem pomarańczowym – składniki:
- 450 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1,5 łyżeczki sody
- 4 jajka
- 300 g cukru
- 1 opakowanie cukru z wanilią
- 300 ml oleju
- 350 g startej marchewki
- 150 g białej czekolady
- 500 ml śmietanki schłodzonej 36%
- 1 łyżeczka ekstraktu pomarańczowego
- łyżeczka cynamonu
Ciasto marchewkowe z kremem pomarańczowym – przygotowanie:
Tortownicę o średnicy 24 cm wykładamy papierem do pieczenia, a jej brzegi smarujemy cienko masłem. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 170°C.
Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia, cynamonem i sodą. Jajka ubijamy z cukrem i cukrem z wanilią na jasną, puszystą masę. Ciągle ubijając, wlewamy cienką strużką olej, a później dodajemy marchewkę. Na koniec wrzucamy suche składniki i miksujemy do momentu, aż wszystko się dobrze połączy.
Przekładamy ciasto do formy, wstawiamy do piekarnika i pieczemy ok. 60-70 min. Po tym czasie wyjmujemy i odstawiamy do wystudzenia.
Czekoladę siekamy na małe kawałki, dodajemy 50 ml śmietanki i podgrzewamy do rozpuszczenia się czekolady. Odstawiamy do przestudzenia.
Pozostałą część schłodzonej śmietanki ubijamy na sztywno razem z ekstraktem pomarańczowym, pod koniec ubijania dodajemy rozpuszczoną czekoladę i miksujemy na mniejszych obrotach do połączenia składników.
Wypukły wierzch ciasta marchewkowego ścinamy i odkładamy na bok (nie wyrzucamy). Ciasto marchewkowe kroimy na dwa równe blaty. Dolny blat układamy na paterze, wykładamy na niego równomiernie połowę porcji kremu. Przykrywamy drugim blatem, a na nim rozkładamy pozostałą część kremu pomarańczowego.
Dekorujemy okruszkami z ciasta i siekanymi orzechami. Wstawiamy do lodówki do schłodzenia.
Bułeczki cynamonowe
Jesienny klasyk. Wyborne, idealnie rozgrzewające cynamonki, które doskonale komponują się z dyniową kawą czy ciepłą herbatą z cytryną i miodem. Nieodłączny atrybut każdej jesieniary!
Dla 24 osób
Czas przygotowania: 30 min + czas wyrastania (2 godz. 15 min) + czas pieczenia (20 min)
Cynamonki roman tohtohunov /Shutterstock
Bułeczki cynamonowe – składniki:
- 250 ml ciepłego mleka
- 1 saszetka drożdży instant (7 g)
- 500 g mąki pszennej
- 50 g cukru
- szczypta soli
- 1 jajko
- 2 żółtka
- 70 g miękkiego masła
- do posmarowania: 1 jajko + 2 łyżki mleka
- 70 g masła
- 20 g cynamonu w proszku
- 2 łyżki cukru wanilinowego
- pół szklanki drobnego cukru
- skórka starta z połowy cytryny
- sok z 1 cytryny
- półtorej szklanki cukru pudru
Bułeczki cynamonowe – przygotowanie:
Do ciepłego mleka wsypujemy drożdże instant, mieszamy i odstawiamy na 5 minut. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy cukier i sól. Mieszamy, robimy wgłębienie, wlewamy w nie mleko z drożdżami instant i resztę mleka. Wszystko mieszamy łyżką.
Zaczynamy wyrabiać ciasto, dodając jajko i żółtka. Po mniej więcej 5 minutach dodajemy masło i dalej wyrabiamy przez ok. 10 minut, aż ciasto będzie gładkie i sprężyste. Przykrywamy folią i odstawiamy na półtorej godziny do wyrośnięcia.
Po tym czasie wykładamy ciasto na blat i wygniatamy przez chwilę, pozbywając się pęcherzy powietrza. Ciasto dzielimy na dwie części i każdą wałkujemy na placek o wymiarach 30x30 cm. Placki z ciasta kolejno smarujemy roztopionym masłem i posypujemy mieszanką cynamonu, cukru wanilinowego, drobnego cukru i startej skórki.
Zawijamy ciasto w roladki i każdą kroimy w poprzek na 12 plasterków o grubości ok. 2 cm. Wszystkie układamy na dużej prostokątnej blaszce z zachowaniem odstępów. Odstawiamy na ok. 45 minut do wyrośnięcia.
Piekarnik nagrzewamy do 180°C. Wierzch bułeczek smarujemy roztrzepanym jajkiem z mlekiem i pieczemy na złoty kolor przez ok. 20 minut.
Przygotowujemy lukier. Zagotowujemy sok z cytryny, dodajemy cukier puder i mieszamy. Po upieczeniu bułeczki polewamy lukrem. Smacznego!