Burak ma wiele właściwości leczniczych, które warto znać - jest to warzywo tanie i smaczne, a do tego często pochodzi z naszych polskich upraw. Niepozorne buraki, używane do produkcji cukru lub wykorzystywane w zakwasach, są źródłem witamin (C, A, E, K i witamin z grupy B) i minerałów (magnez, potas, cynk, żelazo, fosfor), a ponadto zapobiegają infekcjom i przeziębieniom, wpływają korzystnie na działanie układu krwionośnego i nerwowego oraz na poprawę pamięci. Dodatkowo często jest stosowany w diecie osób cierpiących na zgagę. 

Jeżeli chcesz wprowadzić buraka do swojej diety, doskonałym sposobem na to będzie spożywanie go w formie... pitnej. W większości sklepów możesz kupić sos lub zakwas z buraka, a jeżeli masz 5 wolnych minut przygotować wzmacniający koktajl z buraka, na który przepis znajdziesz poniżej. Dzięki dodaniu do niego pomarańczy i pietruszki koktajl jest orzeźwiający i dostarczamy jednocześnie dzienną porcję zarówno warzyw, jak i owoców.

Wartości odżywcze: kalorie – 310; białko – 7,92 g; tłuszcze – 14,67 g; węglowodany – 44,61 g

Przepis dla 1 osoby

Dieta: wegańska

Czas przygotowania: 5-10 min

Wzmacniający koktajl z burakiem - składniki: 

  • 1 burak 
  • 10 ml oleju lnianego
  • 2 łyżki otrąb owsianych
  • 4 łyżeczki liści pietruszki 
  • 130 g pomarańczy
  • 230 ml napoju migdałowego Go Vege

Wzmacniający koktajl z burakiem - sposób przygotowania:

Burak powinien być ugotowany lub upieczony. Można wykorzystać ugotowane buraczki, które można kupić w sklepie. Koktajl lepiej przygotować bezpośrednio przed wypiciem, ponieważ wtedy zachowa największą ilość witamin.

Wszystkie składniki blendujemy ze sobą. Użyjmy niedużej pomarańczy.