Niezależnie od naszych indywidualnych potrzeb projektowanie oświetlenia stworzy mocną podstawę do dalszej aranżacji wnętrza. Kuchnia to wielofunkcyjne pomieszczenie, w którym każdego dnia wykonujemy mnogość różnych zadań. Odpowiednie oświetlenie będzie więc dostosowane do każdego z nich. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy jego wyborze?

Znaczenie światła w projektowaniu

Wybór oświetlenia do kuchni nie wydaje się tak kluczowy jak wybór frontów czy sprzętu AGD. Istnieje mylne przekonanie, że jest to sprawa drugorzędna, na którą wystarczy poświęcić minimum swojego czasu. Zostawiamy to na koniec, tak aby styl i forma oświetlenia pasowały do wybranego przez nas wystroju. W rzeczywistości to właśnie oświetlenie - zarówno naturalne, jak i sztuczne - dyktuje warunki użytkowania całej przestrzeni. W przypadku kuchni jest to szczególnie istotne, ponieważ zawiera się w niej strefa robocza, która musi być wysoce funkcjonalna. Istnieją nawet style wnętrzarskie, które priorytezują zapewnienie jak najlepszego oświetlenia, np. styl skandynawski. Wynika to z krótkich dni i długich nocy typowych dla szerokości geograficznej, na której znajduje się Półwysep Skandynawski.

Oświetlenie w kuchniOświetlenie w kuchni Shutterstock

Światło naturalne w kuchni

Zacznijmy od przeanalizowania ekspozycji okien w naszej kuchni. Ile światła dziennego wpada do pomieszczenia i kiedy jest go najmniej? Ta informacja ma ogromne znaczenie w kontekście projektowym, ponieważ pokieruje naszymi dalszymi krokami. Starajmy się wykorzystać maksymalny potencjał światła naturalnego - potrzebujemy go do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli chcemy pić poranną kawę w kuchni pełnej słońca, jej okna powinny wychodzić na wschód lub południowy-wschód. W przypadku okien wychodzących na południe miejmy na uwadze temperaturę w naszym pomieszczeniu. W trakcie gotowania może stać się ona nieprzyjemna. Do kuchni od strony zachodniej wpadnie trochę światła naturalnego dopiero po południu. Korzystna ekspozycja okien kuchennych nie oznacza jednak, że nie będziemy polegać na sztucznym oświetleniu. Należy pamiętać o tym, że przez okres zimowy do pomieszczeń wpada mało światła naturalnego bez względu na architekturę naszych domów lub mieszkań. To samo może tyczyć się nieruchomości, wokół której rośnie dużo drzew lub obok której stoi wysoki budynek. 

Światło naturalne w kuchniŚwiatło naturalne w kuchni Shutterstock

Światło sztuczne w kuchni

Jak obliczyć nasze zapotrzebowanie na moc sztucznego oświetlenia w kuchni? Ogólna zasada mówi, że należy pomnożyć powierzchnię pomieszczenia przez wartość od 1,5 W do 2,5 W. Następnie przemyślmy usytuowanie źródeł sztucznego światła, jego emitowaną ilość, którą określają lumeny, oraz temperaturę, czyli ciepłe lub zimne zabarwienie. Wpłynie to na postrzeganie kolorów we wnętrzu, a także panującą w nim atmosferę. Z tego powodu powinniśmy rozważyć odpowiednią instalację oświetleniową na długo przed wyborem farb do ścian. W innym wypadku efekt końcowy może być dla nas rozczarowujący. Sztuczne oświetlenie możemy podzielić na trzy główne kategorie: światło ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne. Jeżeli połączymy wszystkie z nich, wydobędziemy z przestrzeni jej ukrytą głębię. Światło ogólne i miejscowe zagwarantują nam funkcjonalną przestrzeń, a światło dekoracyjne doda wnętrzu charakteru, a także podkreśli jego walory. Światło miejscowe ma natomiast oświetlać punkty, w których wykonujemy wybrane czynności. Tym samym zwraca na nie dodatkową uwagę. Jeżeli nasi goście lubią spędzać czas w kuchni, pamiętajmy o tym w przypadku zlewu czy też blatu roboczego.

Światło sztuczne w kuchniŚwiatło sztuczne w kuchni Shutterstock

Energooszczędność w kuchni

Przy projektowaniu oświetlenia warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt: energooszczędność. Z troski o środowisko oraz stan naszego portfela wprowadźmy do naszej kuchni takie rozwiązanie jak lampy LED, świetlówki kompaktowe czy też żarówki halogenowe. Nie bagatelizujmy istoty oświetlenia w przestrzeni kuchennej. To składnik od którego warto zacząć każdy przepis na dobry projekt.