Instant Pot to wielofunkcyjne elektryczne urządzenie, które łączy w sobie m.in. funkcję parowaru i wolnowaru. Za jego głównego twórcę uważa się Roberta Wanga, który 12 lat temu wraz z grupą współpracowników wprowadził na rynek sprzęt, który pozwalał przygotować ryż, owsiankę, domowy jogurt, gotować na parze czy metodą saute oraz  podgrzewać jedzenie. Praca nad Instant Potem trwała 18 miesięcy, a jego twórcy założyli, że ich wynalazek na stałe trafi do amerykańskich i kanadyjskich kuchni. Tak też się stało. Po kilkunastu latach Instant Pot doczekał się wielu nowych wersji, w internecie można znaleźć tysiące anglojęzycznych przepisów na dania przygotowane w tym urządzeniu, a kolejne setki znajdują się w poświęconych mu książkach kulinarnych. Na czym polega fenomen Instant Pota?

To, że jest przede wszystkim nieduży, co sprawdzi się w małych kuchniach i łączy w sobie wiele funkcji. 

Test Instant Pot Pro Crisp 8 Air Fryer

W trakcie dwutygodniowych testów miałam okazję wypróbować najnowszy model Instant Pot Pro Crisp 8 Air Fryer, który równocześnie jest multicookerem i beztłuszczową frytkownicą. Sprzęt jest nieduży, z powodzeniem mieści się na kuchennym blacie, ale jest dosyć ciężki. Testowany model posiadał 11 funkcji: gotowanie pod ciśnieniem (szybkowar), wolne gotowanie (wolnowar), gotowanie na parze, smażenie „jak na patelni", podgrzewacz żywności, pieczenie z termoobiegiem, mini piekarnik, frytkownica beztłuszczowa, dehydrator (suszenie żywności), technika sous vide, brytfanna, a także grill, ruszt i jogurtownica. 

W trakcie mojego testu postanowiłam się skupić na głównie na dwóch funkcjach -  wolnowaru i frytkownicy beztłuszczowej, która obiecuje powstanie chrupiących dań z użyciem minimalnej ilości tłuszczu. 

Pulled Pork i indyk w panierce z Instant Pota

Najlepszym sprawdzianem dla wolnowaru był oczywiście pulled pork czyli wolnogotowana wieprzowina, która po przygotowaniu powinna się dosłownie rozpadać. Tutaj urządzenie spisało się bezbłędnie. Kawałek wieprzowiny włożyłam do instant potowego garnka wraz z sosem na bazie ketchupu, pomidorów, octu jabłkowego i przypraw (papryki, czosnku, kuminu i ziaren musztardy) i ustawiłam wolne gotowanie na 7 godzin. A potem poszłam spać. Sprzęt sam wyłączył się po ustawionym czasie, a w następnego dnia w garnku znalazłam idealnie rozpadającą się na pojedyncze włókna wieprzowinę, gotową, by dodać do niej ogórka i podawać w brioszkach. 

Panierowany indyk przygotowany w Instant PotciePanierowany indyk przygotowany w Instant Potcie Agata Piasecka

Kolejne testy przeprowadziłam na programie Air Frayer, którego byłam najbardziej ciekawa. Przygotowanie potraw w panierce jest kuszące, ale wiąże się z dużą kalorycznością ze względu na użyty tłuszcz. Używając programu frytkownicy beztłuszczowej przygotowane przeze mnie dania tylko delikatnie posmarowałam oliwą. Zdecydowałam się na usmażenie m.in. stripsów z indyka w panierce oraz boczniaków a’la panierowane skrzydełka z kurczaka. W obu przypadkach przygotowałam panierkę na bazie maślanki, jajka, bułki tartej i mąki oraz przypraw (m.in. wędzonej papryki). Tutaj przygotowanie okazało się ekspresowe. Instant pot sam przypomniał mi o tym, kiedy należy obrócić jedzenie na drugą stronę. Zgodnie z oczekiwaniami zarówno mięso, jak i boczniaki, wyszły chrupiące z wierzchu i soczyste wewnątrz. Jednym minusem w tym wypadku okazała się niezbyt duża średnica garnka i wkładki do smażenia, co sprawiło, że przygotowanie większej porcji wymaga smażenia na raty. 

Dobre rozwiązanie do małych kuchni

Urządzenie Instant Pot Pro Crisp 8 Air Fryer (cena ok. 1680 zł) w czasie dwutygodniowych testów zrobiło  mnie pozytywne wrażenie. To dobre rozwiązanie zwłaszcza do małych kuchni, a także takich pozbawionych piekarnika, bo pozwoli przygotować chociaż część dań, np. upiec chleb. Dużą zaletą jest też łatwość utrzymania sprzętu w czystości, zwłaszcza, że wewnętrzny garnek można po prostu wrzucić do zmywarki. Planując zakup Instant Pota warto przemyśleć jego przechowywanie, bo ze względu na dużą ilość funkcji w zestawie dołączonych jest wiele akcesoriów. 

Instant Pot Pro Crisp 8 Air FryerInstant Pot Pro Crisp 8 Air Fryer mat.pras.