Choć sushi, rameny czy ostatnio kuchnia grecka zyskują na popularności, to Polacy wciąż najbardziej kochają właśnie włoskie dania, tak wynika z badania przeprowadzonego przez PBS na zlecenie marki North Coast, importera produktów spożywczych z Włoch, ale także z Francji, Hiszpanii, Grecji oraz Anglii. 

W przedziale wiekowym 18-44 lata kuchnię włoską jako swoją ulubioną wskazało 48 proc. ankietowanych, a 52 proc. przyznało, że w restauracji najchętniej zamawia włoskie dania. 

Kuchnię włoską cenimy głównie za to, że jest smaczna (70 proc.), ale też prosta w przygotowaniu (55 proc.) i dlatego dla wielu z nas stanowi ważny element codziennej diety. Polacy w domu najczęściej przygotowują spaghetti (45 proc.), domową pizzę (20 proc.) oraz inne rodzaje włoskich past (11 proc.). Gotując domowe dania, coraz częściej sięgamy po oryginalne włoskie produkty. Wśród tych najczęściej kupowanych przez Polaków znalazły się: makaron (72 proc.), sosy/pesto (53 proc.), ser (50 proc.), oliwa (26 proc.), wędlina (17 proc.) i oliwki (16 proc.).

Smaki rodem z Italii chętnie wybieramy też, jedząc na mieście. Kuchnia włoska to druga - po polskiej -  najchętniej wybierana przez respondentów. Tradycyjne polskie dania w lokalach wybiera średnio 58 proc. Polaków, a największym powodzeniem rodzime dania cieszą się wśród osób w wieku 60 lat i więcej ( 57 proc.) ankietowanych. Z kolei kuchnia włoska największą popularnością cieszy się wśród młodych odbiorców, zwłaszcza w grupie wiekowej 30-44 lata, gdzie jako swoją ulubioną wskazało ją 42 proc. ankietowanych. Co ciekawe, w restauracjach zamawiamy podobne dania do tych, które samodzielnie przygotowujemy w domu. Największym powodzeniem cieszą się bowiem  pizza (73 proc.), za nią zaś plasuje się spaghetti (32 proc.).

Z kuchni świata Polacy wciąż najbardziej kochają włoskie dania.Z kuchni świata Polacy wciąż najbardziej kochają włoskie dania. mat.pras.

Wypróbujcie nasze przepisy na włoskie dania:

Macie ochotę na coś włoskiego? Oto 5 przepisów na proste i pełne słońca dania z Sycylii

Zielone pesto Genovese. Baza łatwego dnia

Domowa pizza. 6 sprawdzonych przepisów

6 doskonałych przepisów na risotto. Kuchnia włoska

Makaron z mięsem. 10 najlepszych przepisów