Wojna w Ukrainie trwa już trzy tygodnie, a skala zaangażowania Polaków jest ogromna. Wolontariusze przygotowują jedzenie, organizują zbiórki niezbędnych produktów czy oferują nocleg we własnym domu. Do akcji pomocowych przyłączają się też restauratorzy rozdający darmowe posiłki czy branża hotelarska udostępniająca darmowe pokoje hotelowe. Do tych działań dołączyli się też polscy twórcy browarów rzemieślniczych chcący wspomóc swoich kolegów zza wschodniej granicy. - W Ukrainie browary zaprzestały normalnej działalności. Część została zniszczona, inne, jak te w Kijowie, są na linii frontu, jeszcze inne przekazują swoje butelki na koktajle Mołotowa.Juryj Zastawny z Browaru Prawda ze Lwowa zastosował w tym celu butelki na imperialny stout o nazwie "Putin Huilo" - mówi Paweł Leszczyński, organizator Warszawskiego Festiwalu Piwa

"Putin Ch**" i inne piwa na pomoc Ukrainie

Aby pomóc Ukrainie, polscy właściciele browarów kraftowych stworzyli inicjatywę Brew for Ukraine, w której zachęcają browarników z całego świata do warzenia specjalnych piw - dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na pomoc ogarniętemu wojną państwu. Do udziału w projekcie już zgłosiły się niewielkie wytwórnie piwa nie tylko z Polski, ale też z Francji, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Hongkongu. - W ramach akcji większość browarów rzemieślniczych wypuszcza piwo, z którego dochód lub jego część trafia do potrzebujących z Ukrainy. Inne browary potrafią przekazać swoje piwo za darmo również na ten cel. Jeszcze inne organizują transport uchodźców, artykułów spożywczych - tłumaczy Leszczyński. 

Pod egidą Brew for Ukraine powstało już kilka piw. Browar Zakładowy stworzył już IPA o nazwie "Putin Ch**". Początkowo piwo miało być sprzedawane tylko w dwóch lublińskich pubach U Fotografa i Wielokran. Jednak gdy w pierwszy weekend sprzedaży udało się uzbierać 5700 zł, które trafiły na konto PAH, piwem zainteresowały się sklepy i lokale w całej Polsce. Obecnie można je znaleźć w 40 miejscach w Polsce, w tym w dwunastu w Warszawie. 

Wszystkie zyski ze sprzedaży piwa Make Love Not War DDH NEIPA na konto Polskiej Akcji Humanitarnej zdecydował się też przekazać Browar Raduga. A Lubrow w tym samym celu wypuścił specjalne piwo We Are Brothers. Podobnie postąpił Browar Golem, który w ramach akcji uwarzył piwo Bayraktar. Wrocławski Browar Stu Mostów cały dochód ze sprzedaży puszek REMADE Hoptart w marcu przekaże Army SOS. A cały dochód ze sprzedaży piwa WRCLW podawanego w Browarze Stu Mostów na Świdnickiej oraz Długosza we Wrocławiu zasili konto Polskiej Akcji Humanitarnej.

Piwo 'Putin Ch**' Browaru ZakładowegoPiwo 'Putin Ch**' Browaru Zakładowego Facebook

Aukcja na Warszawskim Festiwalu Piwa

Większości piw uważanych w ramach akcji Beer for Ukraine będzie można spróbować w najbliższym czasie podczas Warszawskiego Festiwalu Piwa, który odbędzie się na stadionie Legii w dniach 24-26 marca. - Mam nadzieję, że na festiwalu będzie dostępne Putin Huilo i inne piwa z legendarnego już ukraińskiego browaru Pravda. Razem z fundacją Rak'n'Roll organizujemy też Aukcję Sztosów, czyli wyjątkowych piw. W czasie tegorocznej edycji będziemy zbierać pieniądze na pomoc również pacjentom onkologicznym z Ukrainy i ich rodzinom - mówi Paweł Leszczyński. 

Organizatorzy WFP wraz z Browarem Warszawskim, który niedawno otworzył się w zrewitalizowanych Browarach Warszawskich, planują też zbiórkę potrzebnych uchodźcom rzeczy. Informacji o tym, co dokładnie trzeba przenieść, należy szukać na Facebooku wydarzenia. A każdy obdarowujący zostanie nagrodzony darmowym piwem na odbywającym się w piątek w Browarze Warszawskim afterparty festiwalu.