Znalezione pod choinką kulinarne prezenty mogą sprawić mnóstwo przyjemności. Ważne tylko, by dobrać je do umiejętności obdarowywanej osoby, tak by jak jeszcze bardziej rozbudziły jej ciekawość, a nie zniechęciły do dalszych poszukiwań.  

Prezenty dla początkującego kucharza

Jeśli chcemy zrobić prezent osobie, która dopiero zaczyna swoją przygodę w kuchni, zapomnijmy o skomplikowanych książkach kucharskich z długą listą obco brzmiących składników i skupmy się na podstawach, które ułatwią i umilą gotowanie.

Kurs gotowania

Na pewno osoba, którą chcemy obdarować, chętnie nauczy się czegoś nowego. Może warto więc sprezentować jej voucher na lekcję gotowania? Do wyboru jest wiele kursów. Najlepiej jednak na początek wybrać taki, który skupia się na podstawach albo nauce przygotowania prostych dań, np. pysznej domowej pizzy lub burgerów albo uczy gotowania zgodnie z zasadami zero waste. Cena: 300-400 zł. 

Włoskie ciasteczka, warsztaty Akademii Kulinarnej Whirlpool i magazynu KuchniaWłoskie ciasteczka, warsztaty Akademii Kulinarnej Whirlpool i magazynu Kuchnia Kuba Zawadzki

Nóż niezbędny

Pomysł idealny na prezent przy niskim budżecie. Nóż pomidorek to najpopularniejszy nóż w polskich kuchniach, który nada się absolutnie do wszystkiego. Przekroimy nim pieczywo, suchą kiełbasę czy kotleta. A na pewno będzie dobrym wstępem przez zakupem profesjonalnego noża szefa. Pomidorek, zwany też nożem kanapkowym, ma 11 cm, ząbkowane i zaokrąglone ostrze. Jeśli zdecydujemy się na taki prezent, wybierzemy nóż z porządnych materiałów, jak np. model marki Victorinox, który kosztuje jedynie 22 zł. 

nóż do pomidorównóż do pomidorów Victorinox

"Pastaman. Sztuka robienia makaronu krok po kroku" Mateo Zielonka, wydawnictwo Buchmann 

Samodzielne przygotowanie makaronu może wydawać się karkołomne, zwłaszcza na pierwszym razem. Jednak jak pokazuje Meteo Zielonka w swojej książce wystarczy jedynie trochę czasu, no i może miejsca w kuchni. A na początek, jeśli nie chcemy porywać się na klasyczny makaron, można spróbować przygotować ten w wegańskiej wersji, do którego potrzebne są dosłownie dwa składniki. W książce znajdziemy też mnóstwo przepisów na proste i niezwykle pyszne sosy do makaronów, które na pewno pozwolą oczarować gości. Cena: 59,99 zł

'Pastaman. Sztuka robienia makaronu krok po kroku' Mateo Zielonka, wydawnictwo Buchmann'Pastaman. Sztuka robienia makaronu krok po kroku' Mateo Zielonka, wydawnictwo Buchmann mat.pras.

Blender ręczny

Urządzenie niezbędne w kuchni każdego początkującego kucharza. Pozwoli przygotować zupy kremy czy bazy do sosów o idealnej konsystencji. Przyda się także na co dzień do miksowania owocowych lub warzywnych koktajli. Cena: 80-800 zł.

Zoodler Philips blender ze spiralnym ostrzem. Cena: 299 złZoodler Philips blender ze spiralnym ostrzem. Cena: 299 zł mat.pras.

Prezenty dla domowego kucharza profesjonalisty

Szukając prezentu dla kucharza profesjonalisty, najpierw dobrze się zorientujmy, co znajduje się w jego kuchni, bo o powtórkę prezentu może być łatwo. A potem nie pozostaje nic innego jak szaleć. Oto nasze propozycje. 

"Razem", Jamie Oliver, Insignis

Nowa książka Jamiego Olivera jest poświęcona karmieniu najbliższych, zarówno rodziny, jak i przyjaciół. Znajdziemy w niej przepisy na dania, które można trochę przygotować, a potem dokończyć wraz z pojawianiem się gości. Receptury brytyjskiego szefa kuchni nie są zbyt skomplikowane, ale z pewnością do wykarmienia dużej liczby gości przyda się odrobina doświadczenia i umiejętność planowania. Cena: 79,99 zł.

Najnowsza książka Jamiego Olivera 'Razem' w przekładzie Moniki Skowron, wydanej przez Insignis Media  Jamie Oliver Enterprises Ltd (2021 Together)Najnowsza książka Jamiego Olivera 'Razem' w przekładzie Moniki Skowron, wydanej przez Insignis Media Jamie Oliver Enterprises Ltd (2021 Together) fot. Materiały prasowe

Nóż szefa

Porządny nóż szefa to marzenie niejednego kucharza. Można nim siekać, kroić i porcjować dosłownie wszystko. A do tego ma odpowiedni ciężar, szerokie ostrze i idealnie leży w ręku. Taki nóż to rzecz niezbędna w kuchni każdego, kto kocha gotować. Wybierając go, nie warto jednak oszczędzać, bo to inwestycja, która zostanie z obdarowaną osobą na lata. My polecamy model Grand Maître o ostrzu szerokości 25 cm z oferty Victorinox za 550 zł. 

noż szefa Grand Maitrenoż szefa Grand Maitre Victorinox

Garnek żeliwny

Garnek żeliwny to kolejne marzenie wielu kucharzy. Pozwala na gotowanie bez użycia tłuszczu, co przyda się osobom pozostającym na diecie. Bardzo długo utrzymuje ciepło, więc niweluje potrzebę podgrzewania dań. Można z niego korzystać zarówno na kuchence, jak i w piekarniku. A do tego świetnie się prezentuje. Cena: od 100 zł do nawet 1000 zł. 

Garnek żeliwny Bjorn marki Duka. Cena: 319 złGarnek żeliwny Bjorn marki Duka. Cena: 319 zł mat.pras.

Waga kuchenna

Prezent niezwykle trafiony zwłaszcza dla osób, które interesują się cukiernictwem, gdzie dokładne odliczanie składników ma decydujące znaczenie. Waga przyda się też przy przygotowaniu np. idealnego kruchego ciasta na tartę. Cena: 20-200 zł

Waga kuchenna Zelmer ZKS1100. Cena: ok 60 złWaga kuchenna Zelmer ZKS1100. Cena: ok 60 zł mat.pras.