Pozytywne przesyłanie tego filmu to jego najważniejsza cecha. Film nie epatuje scenami z życia zwierząt hodowlanych ani wycinkami lasów pod pastwiska - oddaje głos weganom, naukowcom, badaczom, politykom, restauratorom. Twórca „Rzeczpospolitej wegańskiej" Sławek Jankowski pokazuje świat wegan i motywacji, którymi się kierowali, przechodząc na dietę roślinną. A powody rezygnacji z jedzenia mięsa są głównie trzy: etyczny, wynikający z troski o klimat oraz o własne zdrowie.

Niezależnie od tego, co skłoniło rozmówców do zmiany jadłospisu, wszyscy podkreślają zauważalną poprawę stanu swojego zdrowia, mówią o poczuciu lekkości. W tej spawie zabiera głos doktor nauk o zdrowiu Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyczka, autorka książek o tematyce dietetycznej, która dietą roślinną skutecznie leczy pacjentów m.in. z chorobami zapalnymi stawów. O zaletach niejedzenia mięsa mówi również utytułowana pięcioboistka Oktawia Nowacka (weganka od ośmiu lat), a także były polityk Adam Hofman, któremu udało się stracić nadwagę i zacząć uprawiać sport (dla równowagi w filmie zobaczymy europosła Roberta Biedronia).

Poster 'Rzeczpospolita wegańska'Poster 'Rzeczpospolita wegańska' materiał prasowy

Europosłanka Sylwia Spurek wypowiada się na temat tego, jak pod wpływem lobby branży hodowlanej dzielone są fundusze unijne, co przekłada się na taniość produktów mięsnych i nasze codzienne wybory konsumenckie. Spożycie mięsa jednak spada i dostrzegają to najwięksi producenci wędlin i mięs, którzy wprowadzają na rynek roślinne zamienniki, np. kabanosów. W filmie usłyszymy też głos podhalańskiego producenta roślinnych zamienników jogurtu, który odniósł duży sukces rynkowy i w Polsce, i za granicą. Sukces okazał się tak duży, że ta tradycyjna rodzinna firma kilka lat temu zrezygnowała z produkcji wyrobów na bazie mleka krowiego. Właściciele wegańskich restauracji, a także producenci żywności bezmięsnej cieszą się, że ich klientami są w większości fleksitarianie - osoby ograniczające jedzenie mięsa, jedzące produkty zwierzęce na co dzień, szukające nowych smaków, bo wegan jest w rzeczywistości mało.

Film powstawał aż cztery lata, głównie z powodu braku środków, i przez ten czas nie stracił nic ze swojej aktualności. Rozmowy z weganami prowadzi Orestes Kowalski (Everyday Hero).

Film „Rzeczpospolita wegańska" ukaże się 16. września w internecie o godzinie 20. Można go obejrzeć, korzystając z linku Rzeczpospolitaweganska.pl