Pierwsze ceny importowanych czereśni przyprawiały o zawrót głowy. Za kilogram owoców trzeba było zapłacić nawet 40 zł. Na szczęście z każdym dniem ceny czereśni, już tych z Polski, spadają, a obecnie na targach i bazarach można je kupić za 10-15 zł za kilogram.
Zobaczcie, jakie dania można z nich wyczarować.
Czereśniowy flan clafoutis
Na 4-6 porcji
Przygotowanie: 40 minut
Czereśniowy flan, czyli błyskawiczny francuski deser clafoutis shutterstock.com
Czereśniowy flan clafoutis - składniki:
500 g czereśni bez pestek
100 g cukru
3 jajka
125 g mąki
300 ml mleka
szczypta soli
masło do wysmarowania formy
cukier puder do posypania
Czereśniowy flan clafoutis – przygotowanie:
Czereśnie mieszamy z połową cukru, odstawiamy. Jajka ubijamy rózgą lub widelcem na jajecznicę.
Do jajek dodajemy stopniowo pozostały cukier, mąkę, mleko, sól. Owoce przekładamy do okrągłej ceramicznej foremki wysmarowanej masłem. Zalewamy masą jajeczną. Zapiekamy ok. 35 minut w 180 st. Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem.
Jemy na ciepło lub na zimno.
Przepis: Magazyn Kuchnia
Ciastka czereśniowe ekstrawaganckie
Na: 5-6 porcji
Przygotowanie: 60 minut
Ciastka czereśniowe ekstrawaganckie Fot. Łukasz Kozyra
Ciastka czereśniowe ekstrawaganckie – składniki
1-2 opakowania mrożonego ciasta francuskiego
1 białko
1 łyżka drobnego cukru trzcinowego
1,5 szklanki śmietanki 36%
1/2 szklanki mleka
2 łyżki cukru pudru
2 żółtka
2/3 szklanki cukru
1-2 łyżki wiśniówki
1 laska wanilii
600 g czereśni
Ciastka czereśniowe ekstrawaganckie – przygotowanie:
Ciasto tniemy na 8 prostokątów o wymiarach 6x10 cm. Nacinamy je delikatnie czubkiem noża w estetyczny wzorek. Mieszamy białko z cukrem i smarujemy tym ciasto. Układamy na lekko posmarowanej masłem blasze i pieczemy w temperaturze 230°C przez 15 minut. Zmniejszamy temperaturę do 190°C i pieczemy jeszcze 20 minut, aż ciasto będzie miało kolor orzechowy. Wyjmujemy i odkładamy, żeby ostygło. Robimy krem. Szklankę śmietanki ubijamy, lecz nie całkiem na sztywno. Dodajemy cukier puder i ubijamy na sztywno. Odstawiamy do lodówki. Żółtka ubijamy z cukrem przez 3 minuty na dużych obrotach. Dodajemy wiśniówkę i ubijamy jeszcze minutę, tym razem na małych obrotach. Resztę śmietanki i mleko wlewamy do garnka, dorzucamy laskę wanilii i doprowadzamy do wrzenia. Zalewamy tym ubite żółtka z cukrem (wanilię wyrzucamy). Ubijamy trzepaczką przez minutę i wlewamy z powrotem do garnka. Trzymamy go na niewielkim ogniu, ustawicznie mieszając trzepaczką. Kiedy z garnka zacznie ulatywać para, zdejmujemy z ognia. Usuwamy pestki z czereśni. Trzy czwarte owoców grubo siekamy. Wszystkie ciastka przepoławiamy poprzecznie, delikatnie rozdzielając je palcami. Każde kładziemy na talerzu i pokrywamy centymetrową warstwą bitej śmietany. Na to dajemy 1/8 posiekanych czereśni. Na wierzch kładziemy drugą połówkę. Ciastka otaczamy kilkoma łyżkami lekko podgrzanego kremu. Na krem kładziemy po kilka całych czereśni.
Przepis: Tadeusz Pióro
Strudel czereśniowy
Na 6-8 porcji
Przygotowanie: 90 minut
Strudel czereśniowy Fot. Marcin Kiełbiewski
Strudel czereśniowy – składniki:
250 g mąki
1 jajko
180 ml wody
sok z 1/2 cytryny
szczypta soli
1/2 kg czereśni
15 dag cukru
15 dag włoskich orzechów
10 dag masła
skórka z 2 cytryn
2 łyżki bułki tartej
Sos:
250 ml mleka
1 laska wanilii
3 żółtka
30 g cukru pudru
Strudel czereśniowy - przygotowanie:
Mąkę mieszamy z jajkiem, solą, sokiem i wodą. Ciasto wyrabiamy ręką około 5 minut, aż zaczną pojawiać się pęcherzyki powietrza. Jeśli jest zbyt rzadkie (zbyt mocno klei się do ręki), dodajemy odrobinę mąki. Rozkładamy na blacie duży kawałek płótna i obsypujemy go mąką. Wykładamy na nie ciasto i wałkujemy bardzo cienko (1 mm). Przykrywamy na 15 minut wilgotną ściereczką. Wydrylowane czereśnie mieszamy z cukrem, posiekanymi orzechami i skórką cytrynową. Ciasto smarujemy roztopionym masłem, wysypujemy na nie nadzienie z czereśni i posypujemy bułką tartą. Strudel zwijamy, pomagając sobie ściereczką, układamy na posmarowanej masłem blasze w kształt okręgu i pieczemy 40-50 minut w temp. 190°C. Przygotowujemy sos: wanilię przekrawamy wzdłuż, wybieramy ziarenka i wrzucamy do mleka razem z resztą laski. Mleko podgrzewamy, a gdy zawrze, zdejmujemy z ognia. Ucieramy żółtka z cukrem do białości. Do żółtek wlewamy ciepłe mleko i dokładnie mieszamy. Przelewamy mieszaninę do czystego rondelka i podgrzewamy, mieszając, aż do zgęstnienia. Nie wolno dopuścić do zagotowania, bo sos się zwarzy. Gotowy sos przelewamy do miseczki i wyjmujemy wanilię. Zimnym bądź ciepłym polewamy strudel.
Przepis: Marta Dzikowska-Łuczywo, Kinga A. Kłosińska