Muszki owocówki żerują na dojrzałych lub fermentujących owocach i warzywach. Są malutkie, więc wydawałoby się, że nie zrobią nam wielkiej krzywdy. Nic bardziej błędnego. Bardzo szybko się namnażają, a do tego - jako to bywa u much - siadają w różnych miejscach, a potem zadomawiają się w naszej kuchni i jedzą nasze produkty, składają w nich jajka, z których wylęgają się larwy, z larw – muszki, i tak na okrągło. Dlatego gdy tylko w domu pojawią się owocówki, nie lekceważmy ich i pozbądźmy się problemu jak najszybciej.

Muszki owocówki - skąd się biorą w naszej kuchni

Możemy je tak po prostu przynieś do domu razem z zakupami. Gdy choćby jedno z kupionych owoców lub warzyw będzie nadpsute, podgniłe czy będzie miało przerwaną skórkę, może być wylęgarnią muszek. Te malutkie owady uwielbiają wszystko, co zaczyna fermentować i jest słodkie. Dlatego wybierając owoce i warzywa, sięgajmy po te, które są świeże i nie mają uszkodzeń ani nadpsuć. Po przyjściu do domu dobrze jest też umyć je, przebrać i wyrzucić te nadpsute, bo mogą być siedliskiem larw.

Muszki owocówki przyciągają dojrzałe, gnijące lub zepsute owoce i potrawy z nich przygotowane oraz produkty fermentowane, takie jak piwo i wino

Owocówki mogą też dostać się do domu przez okno, dlatego warto - szczególnie gdy mieszkamy nisko - zabezpieczać okna gęstą moskitierą. Gdy już wlecą, szukają czegoś do jedzenia. Gdzie? Oczywiście w kuchni.

Chowaj i ochraniaj jedzenie

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż walczyć. Nie będzie owoców i warzyw na stole, to muszki owocówki nie będą miały co jeść i nasza kuchnia przestanie je kusić. Najlepiej chować produkty przyniesione z targu od razu do lodówki, ale wiadomo, nie wszystkie owoce czy warzywa są smaczne po wyjęciu z niej. Ja na przykład nie lubię jeść zimnych pomidorów. Prawdziwy pomidor, dojrzały, pachnący, soczysty, który leży na blacie, jest najlepszy. Muszki owocówki też o tym wiedzą.

W ochronie produktów pozostawionych poza lodówką pomogą nam specjalne siatki do przykrywania żywności. W sklepach można je kupić bez trudu, mają różne kształty, kolory i pięknie się prezentują na stole, gdy przykrywają owoce. Niektóre z siatek są też składane, wtedy warto zabierać je na piknik - tam też ochronią jedzenie przed nieproszonymi gośćmi.

Dbaj o czystość

Muszki może zwabić do kuchni wszystko – słodka plama po soku na blacie, otwarty kosz na śmieci z resztkami jedzenia, pozostawione brudne naczynia w zlewie. Dlatego tak ważne jest dbanie o czystość tych miejsc, w których jemy lub przygotowujemy posiłki.

To warto robić:

  • myj owoce i warzywa, które przynosisz do domu, bo mogą być siedliskiem jaj lub larw muszki owocówki;
  • wyrzucaj przejrzałe produkty, szczególnie owoce i warzywa;
  • gdy rozleje się sok, piwo czy wino albo owoce puściły sok, jak najszybciej wytrzyjmy powstałą plamę;
  • nie pozostawiaj butelek z resztkami alkoholu (piwa, wina) czy słodkich napojów;
  • przed odstawieniem do wyrzucenia przepłucz wodą szklane i plastikowe butelki;
  • szczelnie zakręcaj butelki i słoiki, szczególnie ze słodką zawartością, a także z napojami fermentującymi, jak piwo i wino;
  • nie zostawiaj brudnych naczyń z resztkami jedzenia ani w zlewie, ani na blacie czy stole;
  • szczelnie zamykaj kosz na śmieci i regularnie go opróżniaj;
  • odpadki bio przechowuj jak najdalej od kuchni, np. na balkonie, a kompostownik jak najdalej od domu.

Muszki owocówki - jak się ich pozbyć

Jest na to kilka sposobów. Można zastosować środki dostępne w sklepach, różnego rodzaju środki chemiczne lub pułapki z przyciągającym muszki lepkim środkiem. Do pułapki owad wlatuje, bo kusi je słodki smak, ale już nie może wylecieć.

Taką pułapkę możemy też zrobić sami w domu. Do plastikowego pojemnika wlewamy ok. 80 ml octu jabłkowego lub winnego i kilka kropli płynu do mycia naczyń, przykrywamy folią, w której robimy kilka dziurek. Zwabione owocówki wlatują przez dziurki do pojemnika i… niestety topią się w cieczy.

Innym rodzajem pułapki działającej na podobnej zasadzie jest plastikowa butelka. Odcinamy jej górną część, wlewamy do środka sok, ocet czy piwo. Z kartki papieru robimy lejek, wkładamy go do butelki i szczelnie przyklejamy do jej górnych brzegów. Gdy muszki wlecą do środka, nie potrafią się już wydostać z butelki.

Jeśli muszek namnożyło się bardzo dużo, przed ustawieniem pułapki warto sięgnąć po odkurzacz, by pozbyć się choć części owadów. Ponadto mięta dobrze odstrasza muszki. Niektórzy twierdzą, że owocówki nie znoszą jej zapachu. Sama nie sprawdzałam skuteczności tej metody, ale może warto hodować te zioła w kuchni. Może akurat odstraszy owady, a jeśli nawet nie, to będzie pięknie się prezentowało na blacie.