Czy wiecie, że pierwszą zmywarkę, obsługiwaną ręcznie, skonstruowała kobieta, Amerykanka Josephine Cochrane, która wcale nie musiała zmywać, bo miała liczną służbę, która ją w tym wyręczała. Co więc ją skłoniło, by wymyślić maszynę do zmywania? Josephine uwielbiała życie towarzyskie, zapraszała gości, organizowała spotkania przy suto zastawionych stołach. Po przyjęciu brudne naczynia piętrzyły się w kuchni, a pomywacze nie nadążali z ich myciem. Pośpieszani przez Josephine często byli niezdarni i nieuważni, a to nie dość dokładnie umyli naczynia, a to obtłukli talerze, a to zbili filiżanki. Josephine nie mogła się pogodzić z tym, że jej cenna porcelanowa zastawa jest niszczona przez służbę. Postanowiła coś z tym zrobić. Skonstruowała maszynę, która składała się z drucianego kosza na naczynia umieszczonego w miedzianej beczce wypełnionej wodą z mydłem. Beczka była obracana ręcznie za pomocą dźwigni, a wlewana do wewnątrz woda, opadając na naczynia, myła je.

Czy wiesz, że… podstawowa konstrukcja zmywarek jest niezmienna od dziesiątek lat?

Jednak prawdziwa zmywarka, taka, której zasada działania jest wykorzystywana do dziś, powstała dopiero w 1901 roku, a wymyślił ją Amerykanin Frank Fischer. Na popularność i uznanie w oczach gospodyń domowych musiała trochę poczekać. Przez kolejne 40 lat urządzenie było stopniowo udoskonalane - zostało podłączone na stałe do instalacji wodociągowej, pojawiły się specjalne środki myjące do zmywarek i zmiękczające wodę, powstał mechanizm suszenia naczyń. Najpierw zmywarki były wykorzystywane jako urządzenia przemysłowe, ale wraz z upływem czasu coraz częściej zaczęły pojawiać się w domach. Aż wreszcie przyszedł ten moment, że stały się nieodzownym elementem wyposażenia kuchni.

Gospodynie domowe były zachwycone, nie musiały już oglądać sterty brudnych naczyń zalegających w zlewie i  - co najważniejsze - nie musiały już tracić czasu na zmywanie. Teraz mogły go mieć więcej dla siebie, wykorzystać go tak, jak chciały - na czytanie, spacery czy zabawy z dziećmi. Zauważyły też różnicę w budżecie domowym, bowiem zmniejszyły się wydatki na prąd i wodę. Fantastycznie, bo zaoszczędzone pieniądze mogły wydać na coś innego.

Czy wiesz, że… kluczowym elementem konstrukcyjnym każdej zmywarki jest spryskiwacz, który zrasza naczynia wodą o odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu?

Kto dziś myje naczynia?

Choć na samym topie najbardziej nielubianych obowiązków domowych jest prasowanie i sprzątanie, okazuje się, że ręczne zmywanie naczyń również nie należy do lubianych czynności. Wiele osób uważa je za czasochłonne, a nawet stresujące, zaś pytanie: "Kto dziś pozmywa?", często jest źródłem rodzinnych konfliktów i nieporozumień.

W lipcu br. Kantar Polska na zlecenie marki Finish* zapytał Polaków o ich stosunek do obowiązków domowych. Ankieta miała na celu dowiedzenie się, jak obowiązki domowe, a szczególnie ręczne zmywanie, wpływają na nasze życie, ile zajmują nam czasu, czy i jak się nimi dzielimy? I ile w związku z tym pozostaje nam czasu wolnego na własne przyjemności.

Polacy nie lubią zmywać ręcznie

Jeśli nie mamy w domu zmywarki, to ręczne mycie naczyń jest naszym chlebem powszednim. Prawie 60 proc. kobiet (mężczyzn - 31 proc.) zadeklarowało, że zmywa codziennie, a aż 70 proc. wszystkich Polaków robi to przynajmniej raz w tygodniu. Dość dużo, prawda? Pewnie dlatego nie przepadamy za tą czynnością. Co nas najbardziej irytuje w ręcznym zmywaniu? Zalegające brudne naczynia w zlewie, brak miejsca na suszenie naczyń, niekończący się napływ kolejnych do zmywania, a także zniszczona skóra dłoni czy skrępowanie związane z koniecznością robienia tego w obecności gości.

Mycia ręcznego nie lubimy, ale za to lubimy mieć czysto w kuchni. Aż 79 proc. badanych deklaruje, że zmywa naczynia po każdym posiłku - mimo że robi to z niechęcią - lub 2-3 razy dziennie, kiedy uzbiera się ich większa liczba, a na czynność tę poświęcają od 5 do 10 minut. Przy założeniu, że zmywamy 3 razy dziennie, łatwo wyliczyć, że czynność ta zajmuje nam od 15 do 30 minut w ciągu dnia.

Czas wolny na wagę złota

Dla 38 proc. respondentów czas wolny jest towarem luksusowym i codziennie borykają się z jego brakiem. Okazuje się, że w ciągu tygodnia (bez weekendu) większość z nas potrafi wygospodarować zaledwie jedną godzinę dla siebie, a czasem nawet mniej. A jak wykorzystujemy czas wolny? Czytając książki, spacerując i spędzając czas z dziećmi - tak deklarują kobiety, mężczyźni zaś odpoczywają, majsterkują lub uprawiają sport.

Ciągle też szukamy sposobów na znalezienie dodatkowych wolnych minut i mamy na to różne patenty. Jednym z nich jest zrezygnowanie ze zmywania ręcznego. Aż 76 proc. badanych zadeklarowało, że zakup zmywarki pomógł im zaoszczędzić czas, a dodatkowo także wodę i energię. Okazuje się też, że dla 69 proc. Polaków posiadanie zmywarki w domu wiąże się z lepszą jakością życia, a dla większości ankietowanych jest oznaką nowoczesności oraz jednym z najważniejszych sprzętów domowych.

*Wyniki podane w artykule opracowane są na podstawie badania opinii Kantar Polska „To kto dziś zmywa?”. Badanie zostało zrealizowane od 13 do 19 lipca 2020 r. poprzez wywiady online (CAWI) na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku 18-65 lat