Tegoroczna świąteczna zbiórka żywności odbędzie się pod hasłem “Święta godne, a nie głodne”. Według danych GUS w Polsce około 1,6 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, co oznacza, że miesięcznie dysponuje kwotą mniejszą niż 600 zł. A obecny kryzys spowodowany pandemią te trudności jeszcze pogłębia. Do banków żywności zwraca się coraz więcej osób w potrzebie, osób, które straciły źródło dochodu i nagle znalazły się w bardzo złej sytuacji życiowej.

Co roku banki żywności organizują świąteczną zbiórkę żywności, by osoby korzystające z ich pomocy mogły z godnością przeżyć święta i usiąść razem przy pełnym wigilijnym stole. 

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa zbiórka w sklepach odbędzie się bez pomocy wolontariuszy, ale za to artykuły spożywcze będzie można wrzucać do koszy stojących przy kasach w ponad 2000 sklepów w całej Polsce od 23 do 28 listopada. W akcji biorą udział m.in. sklepy sieci: Auchan, Biedronka, Carrefour, Gama, Groszek, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Netto, Stokrotka i Tesco. Pełen spis sklepów można znaleźć tutaj. Najbardziej potrzebne są artykuły z długą datą ważności: mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze.

Dodatkowo w tym roku uruchomiono sklep online, w którym można kupić wirtualne produkty, a za zebrane w ten sposób pieniądze 28 banków żywności kupi żywność dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. - Co też bardzo istotne, przed dokonaniem płatności należy wybrać konkretny bank żywności, do którego mają zostać przekazane środki. Tym samym można pomóc lokalnej społeczności, sąsiadom, potrzebującym, którzy być może mieszkają przy naszej ulicy. – mówi Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności. 

Sklep internetowy to uzupełnienie zbiórek żywności, które do tej pory odbywały się w sklepach stacjonarnych, i możliwość wzięcia udziału w akcji przez osoby, które z powodu pandemii koronawirusa chętniej kupują w sieci.