Szczęściarze wśród nas, którzy cieszą się własnym ogrodem, działką albo wielkim tarasem, jeśli zechcą, mogą przez cały sezon codziennie jadać na dworze. Ale do spotkania z przyjaciółmi przy grillu wystarczy kawałek trawnika w parku lub polana w lesie. Coraz więcej jest specjalnie wyznaczonych i przygotowanych miejsc, dostępnych dla wszystkich, w parkach miejskich, lasach, nad jeziorami. Grzech siedzieć w domu, gdy piękna pogoda! Zaprośmy bliskich, jedźmy razem w plener. We wspólnym przyrządzaniu posiłku na żywym ogniu jest coś atawistycznego, jakaś magia... Ludzie od zawsze gromadzili się wokół ognia, by razem zjeść. Grillowanie stało się też ulubioną rozrywką Polaków – jakiś model grilla, choćby najprostszy, znajdzie się dziś w każdym domu. A jeśli nie, dostaniecie go tanio na stacji benzynowej lub w supermarkecie. Nie zapomnijcie o węglu drzewnym i podpałce... Jeżeli jednak zapomnicie, to żaden problem: suche szyszki potrafią węgiel znakomicie zastąpić. Rozpalanie trwa może dłużej, bo trzeba zaczekać, aż szyszki zaczną się żarzyć, za to trudno o bardziej ekologiczne paliwo. Cóż... sezon czas zacząć. Do grilla, gotowi, start!

Co masz grillować jutro, zamarynuj dzisiaj...

Mięsa na grill dzień wcześniej smarujemy marynatą i w szczelnych woreczkach wkładamy do lodówki: przez noc skruszeją i nabiorą smaku. Potem wystarczy parę minut na ruszcie, by były pyszne. Winegret i warzywa na sałatę też można przygotować wcześniej.

Dla wszystkich starczy miejsca

...pod wielkim dachem nieba, gdy zabierzecie ze sobą duży koc na wodoodpornym spodzie, bo turystycznych krzeseł przy grillu jest zawsze za mało. Dym i aromat przyciągną wielu gości. Na szczęście nie tylko dzieci lubią w ciepły dzień wyciągnąć się na trawie! Zadbajmy o wygodę: oprócz wspólnego stołu, przyda się kilka odwróconych skrzynek w roli podręcznych stolików.

Kolorowa zastawa i  wspólna zabawa

Podczas uczty na dworze przyda się nietłukąca zastawa z tworzywa, najlepiej nie jednorazowa: talerze, miseczki, misa i łyżki do sałaty, kubki na napoje i komplet sztućców, solniczka i pieprzniczka, otwieracze do butelek i puszek oraz worki na śmieci. Zabierzcie dużą ilość serwetek i wilgotnych chusteczek do rąk, zwłaszcza gdy na grill zabieracie dzieci. Dzieciaki nie mogą się nudzić! Pakujemy do bagażnika piłkę, kometkę albo ringo, w które razem zagracie, czekając na grillowa ucztę.

Chłód i lód gwarantowane

Jedzenie, zwłaszcza mięso, zabierzcie ze sobą w koszu termicznym albo torbie-lodówce. Aby długo trzymała temperaturę, na dno włóżcie zamrożoną butlę wody mineralnej. Zdąży się rozmrozić, nim jedzenie będzie gotowe, a zawartość torby na pewno zachowa świeżość. Zamiast butli możecie zapakować dużą ilość kostek lodu w foliowym woreczku: przydadzą się do napojów.

Na romantyczny dzień... i wieczór

Nadmiar słońca i natrętne owady potrafią zepsuć wesoły dzień na dworze... zabierzcie krem z filtrem, czapki i okulary przeciwsłoneczne, a także wieczka na kubki (aby żaden stawonóg się do nich nie dostał) i z siatki do przykrycia ciasta. Wieczorem – przydadzą się ekologiczne repelenty i nastrojowe oświetlenie... czyli o świece antykomarowe. Dobrej zabawy przy grillu!