Już w ponad 4300 szkołach podstawowych w Polsce działają Kluby Śniadaniowe, realizując program edukacyjny Śniadanie Daje Moc. Działalność Klubów to nie tylko wspólne jedzenie śniadania w szkole, ale przede wszystkim przyswajanie przez uczniów w przyjaznej i atrakcyjnej formie wiedzy o zdrowym odżywianiu, przy wsparciu ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka. Już 8 listopada, w Dniu Zdrowego Śniadania, w tysiącach szkół podstawowych w całej Polsce w klasach 1-3 uczniowie, nauczyciele i rodzice przygotują i wspólnie zjedzą smakowite i zdrowe śniadania w szkole. Inspiracji dostarczają pyszne przepisy ambasadora programu - kucharza Tomka Woźniaka na www.sniadaniedajemoc.pl .

Przepis od: Tomka Woźniaka ambasadora programu Śniadanie Daje Moc

Grzanki młodego podróżnika

Przepis na: 2 porcje Czas przygotowania: 15 minut

  • 4 kromki ciabatty lub dowolnej bagietki
  • garść dowolnego, startego sera żółtego lub kilka plasterków sera pleśniowego
  • pęczek pietruszki
  • 2 łyżki pestek słonecznika oraz dyni
  • 4-5 łyżek oliwy
  • sól i pieprz

Sposób przygotowania

1. Rozgrzej piekarnik do temp. 180°c. 2. Kromki pieczywa posyp startym serem i włóż do piekarnika, aby ser się zapiekł, a pieczywo było złociste i chrupiące. Zajmie to kilka minut. 3. W tym czasie umytą i osuszoną na ręczniku papierowym pietruszkę zmiksuj w blenderze wraz z pestkami dyni oraz słonecznika. Stopniowo dolewaj oliwę, aby uzyskać gładki, gęsty i apetycznie zielony sos. Na koniec dopraw solą i pieprzem do smaku. 4. Zapieczone tosty polej obficie sosem pietruszkowym i jedzcie je, póki ciepłe!

Sugestie:

Zamiast sera żółtego możesz użyć ser pleśniowy lub wędzony Wypróbuj np. hawajskie grzanki z szynką, serem i ananasem, indyjskie grzanki z plastrami pomidora posypane curry, meksykańskie grzanki z czerwoną fasolą z puszki i kawałkami papryki i wiele, wiele innych!

Program Śniadanie Daje Moc w skrócie: Celem programu jest: 1. Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka; 2. Przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce - poprzez edukację; 3. Edukację najmłodszych poprzez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

Ambasadorami II edycji programu "Śniadanie Daje Moc" są: 9 - letnia Ola, która rozpoczyna przygodę z gotowaniem oraz energiczny kucharz Tomek Woźniak - autor przepisów na szybkie, kolorowe i pożywne śniadanie, które z apetytem zje każde dziecko.

Patronat honorowy nad akcją objęli: Rzecznik Praw Dziecka oraz Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych

Organizatorem programu "Śniadanie daje moc" jest Partnerstwo dla Zdrowia - koalicja firm: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytut Matki i Dziecka. Partnerstwo dla Zdrowia powstało w 2006 roku w celu przeciwdziałania niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propagowania wśród najmłodszych zdrowych nawyków żywieniowych. Aby realizować swój cel Partnerzy prowadzą działania edukacyjne oraz opracowali pierwszy w Polsce produkt z misją społeczną - Mleczny Start (więcej na stronie www.mlecznystart.pl )