Ocet ryżowy to składnik dość rzadko goszczący w polskich kuchniach w porównaniu z innymi octami, a szkoda, ponieważ ma mnóstwo dobroczynnych właściwości. Choć używa się go głównie do przygotowywania dań azjatyckich, warto się z nim zapoznać ze względu na walory smakowe i zdrowotne. Ocet ryżowy jest pozyskiwany z przefermentowanego wina ryżowego, a produkuje się go w Japonii lub w Chinach. Zawarty w nim kwas octowy ma właściwości łagodzące stany zapalne jelit, a sam ocet redukuje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i dostarcza naszym organizmom antyoksydantów.
Makaron ryżowy z chili, czosnkiem i brokułami - składniki:
- 1 opakowanie makaronu ryżowego (200 g)
- 5 ząbków czosnku
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 4 szalotki
- 2 łyżki ciemnego sosu sojowego
- sok z połowy limonki
- 1 łyżka octu ryżowego
- 1 łyżka miodu
- 1 papryczka chili
- 1 łyżeczka oleju sezamowego
- 1 łyżeczka sezamu
- 1 główka brokuła
- 100 g szpinaku
Makaron ryżowy z chili, czosnkiem i brokułami Fot. Anna Stefańska
Makaron ryżowy z chili, czosnkiem i brokułami - wykonanie:
Szalotki kroimy w plasterki, a czosnek drobno siekamy. Na głębokiej patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek, wrzucamy szalotki i smażymy 3 minuty. Dodajemy połowę posiekanego czosnku i smażymy jeszcze minutę.
Do miseczki wlewamy sos sojowy, ocet ryżowy, sok z limonki, olej sezamowy i miód. Dokładnie mieszamy, a następnie dodajemy posiekany czosnek i posiekaną papryczkę chili. Mieszankę przelewamy na patelnię z cebulą i czosnkiem, dodajemy listki szpinaku i smażymy 3 minuty, od czasu do czasu mieszając. Brokuły dzielimy na różyczki, wrzucamy do posolonego wrzątku i gotujemy 4-5 minut.
Makaron gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu, a następnie odsączamy i jeszcze gorący przekładamy na patelnię z sosem. Dokładanie mieszamy, przekładamy na talerz, dodajemy brokuły i posypujemy sezamem.