Maślane risotto z dynią oraz szałwią
z białym winem z Pimontu
Maślane risotto z dynią oraz szałwią - składniki
szklanka ryżu arborio, carnaroli
2 szalotki
100 ml białego wina
3 szklanki bulionu warzywno-dyniowego (opcjonalnie drobiowy)
150 g dyni muscat
3 łyżki masła
5 łyżek oliwy
2 łyżki parmigiano reggiano
kilka listków szałwii
Maślane risotto z dynią oraz szałwią - przygotowanie
Na patelni rozgrzej oliwę i dodaj pokrojoną w drobną kostkę szalotkę, szałwię i smaż trzy minuty, aż cebulka zmięknie. Następnie dodaj pokrojoną w kostkę dynię i wsyp ryż. Poczekaj chwilę, aż ryż się zaimpregnuje i po chwili zalej wszystko białym winem. Gdy alkohol odparuje, a ryż wchłonie całe wino, zacznij stopniowo dolewać bulion chochlą do zupy, co jakiś czas mieszając ryż, ale nie za często, aby zachował kształt i właściwą konsystencję. Przygotowanie risotta jest bardzo proste: mieszasz, czekasz, dolewasz bulion i powtarzasz to do momentu, aż ryż wchłonie maksymalną ilość wywaru. Na jedną szklankę ryżu przypadają trzy szklanki bulionu. Cały proces trwa około 20 minut.
Ważne jest, aby dodać starty parmezan, następnie zimne masło - nie odwrotnie i przykryć patelnię przykrywką na minutę. Ten proces nazywa się mantecazione. Zdejmij przykrywkę, zamieszaj, wyłóż na talerz i od razu jedz. W końcu to Ty czekasz na risotto, a nie ono na Ciebie…
Pierogi ruskie z truflą i palonym masłem
z czerwonym winem z Marche
Pierogi ruskie z truflą i palonym masłem - składniki
300 g mąki
100 g białego sera półtłustego
3 łyżki oleju
1/2 kg ziemniaków odmiany mączystej
słoik pasty truflowej z grzybami
trufla czarna
1/2 kostki masła
kilka listków szałwii
sól i czarny pieprz
Pierogi ruskie z truflą i palonym masłem - przygotowanie
Obierz ziemniaki i ugotuj w osolonej wodzie. Następnie je odcedź i ostudź. Kiedy ziemniaki ostygną, wymieszaj je z białym serem, dodaj pastę truflową i rozgnieć dokładnie farsz widelcem. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Masło pokrój w kostkę i przełóż do rondla z jasnym dnem - na ciemnej patelni nie będzie widać, kiedy masło zbrązowieje i można je przypalić. Od czasu do czasu mieszaj masło i pilnuj, żeby temperatura nie była za wysoka, co grozi jego spaleniem. W trakcie podgrzewania dodaj szałwię. Gdy masło osiągnie brązowy kolor i orzechowy zapach, zdejmij rondelek z ognia i przelej je do innego naczynia, aby zatrzymać proces podgrzewania.
Przesiej mąkę przez sitko i wsyp do miski. W innym naczyniu wymieszaj ciepłą wodę, sól i olej. W mące zrób wgłębienie i dolewaj stopniowo gorącej wody, aby mąka się zaparzyła. Mieszaj początkowo za pomocą szpatułki, a następnie wyrabiaj ciasto jedną ręką. Kiedy już się całe połączy, przełóż je na blat i wyrabiaj dwoma rękoma przez 10 minut, aby było elastyczne, gładkie i miękkie. Ciasto zawiń w folię i wstaw do lodówki. Po 15 minutach na posypanym mąką blacie bardzo cienko rozwałkuj porcję ciasta. Resztę trzymaj w misce przykryte ściereczką, żeby nie obeschło. Z rozwałkowanego ciasta wykrój kółka szklanką. Na środek nałóż łyżeczką nadzienie, ciasto złóż na pół i sklej dobrze brzegi. Pierogi układaj na oprószonym mąką blacie, aby się nie posklejały. Wrzucaj na wrzątek i gotuj na średnim ogniu w osolonej wodzie ok 1,5 minuty od wypłynięcia. Po wrzuceniu pierogów do wody przemieszaj je delikatnie drewnianą łyżką, aby nie przywarły do dna garnka. Pierogi wyjmij łyżką cedzakową, ułóż na głębokim talerzu, polej palonym masłem, a na wierzch zetrzyj czarną truflę.
Przepis pochodzą z książki "Z ziemi włoskiej do polskiej" Małgorzaty Sułek i Marcina Dudy, którą można kupić w sklepie internetowym Kondrat Wina Wybrane.