Bezkonkurencyjne żeberka i karkówka
Im tłustsze mięso, tym bardziej nadaje się na grill, dlatego z wieprzowiny najlepiej wybierać żeberka i karkówkę. Nieźle grilluje się też schab, który warto wcześniej zamarynować w ziołach, a ponieważ dość łatwo go przesuszyć, dobrze jest owinąć go, np. w liście kapusty, pomiędzy które włożymy kawałeczek słoniny lub plasterek surowego wędzonego boczku. Sam boczek także jest świetny z rusztu.
Polędwiczki wieprzowe także będą pyszne, ale trzeba im poświęcić dużo uwagi i obracać non stop, żeby równomiernie przyjmowały ciepło – wtedy nie stwardnieją.
Szynkę i biodrówkę przed pieczeniem trzeba na parę godzin zanurzyć w marynacie z dużą ilością kwasu – może to być sok z cytryny, ocet balsamiczny albo plastry kiwi lub sok i pestki granatów.
Czego nie grillujemy? Zdecydowanie na grill nie nadają się policzki, głowizna, nóżki ani golonki – mają dużo kolagenu, który na ruszcie stwardnieje. Jeśli jednak śni nam się po nocach golonka z grilla, warto ją wcześniej ugotować, a dopiero potem podpiec. Będzie pyszna.
Burger musi być
Prawdziwe grillowanie nie może się obyć bez burgerów wołowych – z mielonego mięsa. Warto iść do zaufanego sklepu mięsnego i poprosić o przygotowanie mięsa na burgery.
Steki z rusztu – najlepsze!
Na ruszcie świetnie wychodzą steki, będą wręcz smaczniejsze niż z patelni – no chyba że je spalimy – na to trzeba bardzo uważać. Starajmy się kupować mięso sezonowane, z przerostami tłuszczowymi. Nie ma nic smaczniejszego niż dojrzały tomahawk (czyli rostbef z częścią kości żebra, wymagający dłuższego pieczenia, ale wspaniały), potraktowany mocno ogniem, tak żeby tłuszcz ściekł, a potem położony w chłodniejszej części grilla.
I tu uwaga: nigdy nie kładziemy na grill zimnej wołowiny, zawsze starajmy się, by mięso miało temperaturę otoczenia.
Doskonały będzie grillowany stek z antrykotu czy flankstek z delikatnej, brzusznej części zwierzęcia. To takie najłatwiejsze mięsa, dla początkujących mistrzów rusztu.
Polędwicę wołową czy filet mignon grillujemy dość rzadko, jest to bowiem ekskluzywne mięso. Ale w przypadku bardzo uroczystego grilla, gdy już po nie sięgniemy, trzeba uważać, aby nie przepiec ani nie przesuszyć – mięso jest bardzo delikatne, chude, więc może szybko stwardnieć.
Nie polecamy! Na grill raczej nie polecamy udźca ani ligawy, bo będą twarde.
Bogatsi w wiedzę o mięsach, możemy przystąpić do grillowania – przepisy poniżej.
GRILLOWANE PRZYSMAKI
Żeberka w słodkiej glazurze
Dla 6-8 osób
Przygotowanie: 90 minut
Marynowanie: 6-24 godzin
Żeberka w słodkiej glazurze – składniki:
- 1 kg żeberek wieprzowych podzielonych na kawałki z 1-2 kostkami
Na marynatę:
- łyżka grubej soli morskiej
- łyżka cukru trzcinowego
- 1 i 1/2 łyżki musztardy
- 2 łyżeczki listków świeżego tymianku
- łyżeczka startego imbiru
- 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
- 1/2 łyżeczki pieprzu kajeńskiego
Do pieczenia:
- duża posiekana cebula
- 6 cienkich plasterków świeżego imbiru
- 200 ml cydru
Na glazurę:
- 30 g brązowego cukru
- 100 g masła
- 75 ml bourbona (opcjonalnie)
- 50 ml octu jabłkowego
- 2 łyżki musztardy Dijon
Jak zrobić żeberka w korzennej glazurze:
1. Oczyszczamy żeberka z błon i nadmiaru tłuszczu. W dużej misce mieszamy składniki marynaty. Wkładamy mięso, obtaczamy marynatą i odstawiamy na co najmniej 6 godzin, a najlepiej na całą noc.
2. Wyjmujemy żeberka z marynaty układamy w żaroodpornym naczyniu na pokrojonej w plastry cebuli i plasterkach imbiru.
3. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 160 st. Mięso polewamy cydrem, przykrywamy naczynie folią aluminiową i pieczemy godzinę, aż mięso zacznie odchodzić od kości. (Wstępne pieczenie w piekarniku sprawi, że żeberka będą naprawdę mięciutkie).
4. Przed rozpoczęciem grilla szykujemy glazurę. Mieszamy w misce cukier, roztopione masło, bourbon (opcjonalnie), ocet i musztardę.
5. Tuż przed podaniem podpiekamy żeberka po 5 minut z każdej strony na rozgrzanym grillu. Polewamy je kilka razy paroma łyżkami glazury (część sosu powinna zostać) i pieczemy kolejne 5 minut z każdej strony. Kroimy żeberka na małe kawałki i podajemy z resztą glazury w osobnym naczyniu.
Amerykańskie burgery
Dla 4 osób
Przygotowanie: 35 minut
Amerykański burger – składniki:
- 4 bułki pszenne z sezamem
- 4 plastry sera cheddar
- ogórek konserwowy
- cebula
- liście sałaty
- pomidor (w sezonie)
Na burgery:
- 500 g mielonej wołowiny
- cebula
- 2 łyżki sosu Worcestershire
- 3 krople tabasco
- 2 łyżki musztardy
Na sos:
- 4 łyżki ketchupu
- 4 łyżki majonezu
- 2 łyżki musztardy miodowej
- łyżka octu jabłkowego
- sól i pieprz do smaku
Jak upiec na grillu amerykańskie burgery:
1. Na burgery wołowinę bardzo dokładnie wyrabiamy z przyprawami i posiekaną cebulą (można ją też zmielić razem z mięsem).
2. Formujemy 4 płaskie kotlety i grillujemy je na mocno rozgrzanym ruszcie po 2-3 minuty z każdej strony (hamburger powinien pozostać soczysty).
3. Na sos mieszamy składniki, doprawiamy go do smaku solą i pieprzem.
4. W chłodniejszej części grilla podpiekamy przekrojone w poprzek bułki.
5. Gdy lekko zbrązowieją i staną się chrupiące, smarujemy obie połówki sosem i układamy między nimi kolejno: kotlet, plasterek sera, plasterki ogórka, cebuli oraz listek sałaty i plasterek pomidora. Podajemy od razu.
Steki wołowe z sosem pieczarkowym
Dla 4 osób
Przygotowanie: 30 minut
Marynowanie: 4 godziny
Steki wołowe z sosem pieczarkowym – składniki:
- 4 duże steki wołowe (po 300 g każdy; z polędwicy lub rostbefu)
Na marynatę:
- 4 łyżeczki sosu sojowego
- 2 łyżeczki oleju arachidowego
- łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu
- łyżeczka kardamonu
- łyżka posiekanej cebuli
- 1/2 łyżeczki papryki
Na sos:
- 100 g dużych pieczarek
- 4 łyżki oliwy
- po 1/2 łyżeczki soli i białego pieprzu
- 2 łyżki posiekanej cebuli
- 6-8 roztartych ząbków czosnku
- spora szczypta pieprzu
- 120 ml czerwonego wytrawnego wina
- 250 ml bulionu wołowego
- 30-50 g zimnego masła
Jak upiec steki wołowe z sosem pieczarkowym:
1. Steki oczyszczamy z błon, płuczemy, osuszamy.
2. Na marynatę mieszamy wszystkie składniki. Nacieramy nią steki, przykrywamy folią lub papierem do pieczenia, wstawiamy na 4 godziny do lodówki.
3. Na sos oczyszczone pieczarki nacieramy 2 łyżkami oliwy, białym pieprzem i 1/4 łyżeczki soli. Grillujemy je 10 minut, potem kroimy w plasterki.
4. Resztę oliwy rozgrzewamy na patelni, wrzucamy cebulę i czosnek, podgrzewamy, aż się zeszklą. Wlewamy wino, a gdy wyparuje, wlewamy bulion, wrzucamy pieczarki. Mieszamy i dusimy, aż połowa sosu odparuje. Dodajemy wiórki masła, mieszając, aż sos lekko zgęstnieje.
5. Ogrzane steki kładziemy na rozgrzanym grillu, pieczemy 4-6 minut, odwracamy je na drugą stronę i grillujemy kolejne 4-6 minutach. Podajemy z sosem i bagietką.
To pytania warte zadania.
W imię chryzdusa banana szego.
bo jest smaczne
pech
Mnie też. To odrażające. Promowanie czegoś takiego nie powinno być społecznie akceptowalne.