Frittata z serem i brokułami
Frittata z serem i brokułami Fot. Marcin Klaban
Dla 4 osób
Przygotowanie: 20 minut
Frittata z serem i brokułami - składniki
500 g mrożonych brokułów
8 jajek
4 łyżki oliwy
200 g sera ricotta lub fety*
sól, pieprz
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
oliwa
Frittata z serem i brokułami - przygotowanie
Brokuły wrzucamy do osolonego wrzątku i gotujemy 3 minuty. Odcedzamy.
Wbijamy jajka do miski i mieszamy widelcem. Na patelni z żaroodporną rączką rozgrzewamy oliwę. Wlewamy połowę jajek, na wierzchu układamy ricottę. Przyprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Lekko mieszamy, aby omlet ściął się równomiernie.
Piekarnik rozgrzewamy do 180 st.
Brokuły układamy na masie jajecznej. Zalewamy resztą jajek i wkładamy na 15 minut do rozgrzanego piekarnika.
*Jeśli zamiast ricotty dodamy fetę, pamiętajmy, że jest ona słonym serem i nie musimy dodatkowo dosalać potrawy.
Sałatka z fasolką szparagową
Sałatka z fasolką szparagową Fot. Marcin Urban
Dla 4 osób
Przygotowanie: 20 minut
Sałatka z fasolką szparagową - składniki
250-300 g mrożonej fasolki szparagowej
10-12 pomidorków koktajlowych
10-12 czarnych oliwek
2 jajka na twardo
łyżka posiekanego szczypiorku
Sos: 2 łyżki oliwy
łyżeczka musztardy
sól, pieprz
Sałatka z fasolką szparagową - przygotowanie
Fasolkę gotujemy 15 minut, osączamy i studzimy. Dodajemy przekrojone na pół pomidorki koktajlowe i oliwki. Jajka obieramy i kroimy w ćwiartki. Układamy na fasolce, pomidorkach i oliwkach.
Na sos wszystkie składniki umieszczamy w słoiku i łączymy je, energicznie potrząsając. Sałatkę posypujemy szczypiorkiem, polewamy sosem, mieszamy i podajemy.
Curry z kalafiora i szpinaku
Curry z kalafiora i szpinaku MARCIN URBAN
Dla 4 osób
Przygotowanie: 35 minut
Curry z kalafiora i szpinaku - składniki
4 łyżki oliwy
3 cebule
3 łyżki przyprawy curry
kawałek imbiru (2 cm) obrany i starty
600 g pomidorów (np. pomidory bez skórki z puszki)
600 ml mleka kokosowego
450 g mrożonego kalafiora
3 ziemniaki
sól
200 g mrożonego szpinaku (w liściach)
4 łyżki soku z cytryny
Curry z kalafiora i szpinaku - przygotowanie
Rozgrzewamy w rondlu oliwę i wrzucamy drobno posiekane cebule. Mieszając, podsmażamy na wolnym ogniu, aż cebula zmięknie.
Dodajemy curry i imbir, smażymy 2 minuty, ciągle mieszając. Pomidory kroimy i dodajemy do cebuli. Wlewamy mleko kokosowe, doprowadzamy do wrzenia, dodajemy obrane i pokrojone na kawałki ziemniaki. Dodajemy do curry mrożony kalafior i dusimy na małym ogniu około 20 minut, na koniec wkładamy szpinak, dusimy jeszcze około 10 minut, doprawiamy solą, skrapiamy sokiem z cytryny i podajemy.
Omlet z warzywami
Omlet z warzywami Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl
Dla 4 osób
Przygotowanie: 30 minut
Omlet z warzywami - składniki
2 cebule
oliwa
450 g mrożonej mieszanki, np. węgierskiej
8 jajek
sól, pieprz
łyżeczka suszonego tymianku
Omlet z warzywami - przygotowanie
Cebule obieramy i grubo siekamy. Na patelni o grubym dnie rozgrzewamy 2 łyżki oliwy. Wrzucamy jedną posiekaną cebulę i smażymy na złoto.
Dodajemy mieszankę warzywną i, mieszając, smażymy, aż odparuje cały płyn.
Ubijamy jajka, dodajemy do nich usmażone, lekko przestudzone warzywa i drugą posiekaną cebulę. Doprawiamy solą, pieprzem i tymiankiem.
Piekarnik rozgrzewamy do 180 st.
Rozgrzewamy 3 łyżki oliwy na patelni z nieprzywierającą warstwą i z metalową rączką i smażymy na niej omlet, aż spód będzie złocisty. Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika i z włączoną górną grzałką zapiekamy, aż wierzch omletu się zrumieni.
Omlet układamy na półmisku i podajemy pokrojony w ćwiartki.
Chlebowa zapiekanka z fetą i brokułami
Chlebowa zapiekanka z fetą i brokułami Fot. Łukasz Zandecki
Dla 6 osób
Przygotowanie: 70 minut
Chlebowa zapiekanka z fetą i brokułami - składniki
200 g razowego chleba
200 g fety
200 g mrożonych brokułów
4 jajka
200 ml mleka
4 łyżki mąki
80 g czarnych oliwek bez pestek
łyżeczka tymianku
sól, pieprz
Chlebowa zapiekanka z fetą i brokułami - przygotowanie
Chleb, ser i kroimy w kostkę o boku 5 mm, lekko rozmrożone brokuły rozdrabniamy.
W dużej misce ubijamy jajka, dodajemy mleko i delikatnie mieszamy z pozostałymi składnikami, doprawiając solą i pieprzem.
Piekarnik rozgrzewamy do 180 st. Foremkę keksową wykładamy papierem do pieczenia.
Przekładamy masę do przygotowanej foremki, wierzch przykrywamy kawałkiem papieru do pieczenia. Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy 50-60 minut. 10 minut przed końcem pieczenia zdejmujemy papier, by zapiekanka się zrumieniła. Podajemy na ciepło lub zimno.
Pierogi z owocami
Pierogi z owocami shutterstock
Dla 4-6 osób
Przygotowanie: 60 minut
Pierogi z owocami - składniki
450 g mrożonych wiśni lub truskawek
60 g cukru pudru
300 g mąki pszennej
250 ml wrzącej wody
szczypta soli
2 łyżki oleju
250 ml śmietanki 36-proc.
Pierogi z owocami - przygotowanie
Owoce rozmrażamy na sicie, posypujemy 2 łyżkami cukru pudru, żeby puściły sok.
Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy szczyptę soli i olej i, mieszając powoli łyżką, wlewamy wrzątek (tyle, ile mąka „przyjmie").
Jeszcze gorące ciasto wstępnie zagniatamy w misce, a potem na posypanym mąką blacie, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Dzielimy na 3 porcje i rozwałkowujemy każdą na grubość 1-1,5 mm. Szklanką wycinamy kółka, na każdym układamy po 3-4 wiśnie lub 1-2 truskawki, składamy pierogi na pół i zlepiamy.
Wrzucamy do wrzątku i gotujemy 3 minuty od wypłynięcia. Śmietankę ubijamy z 4-5 łyżkami cukru pudru. Osączone pierogi podajemy z bitą śmietaną, cukrem pudrem i owocami.
Mrożonki - same zalety
Mrożonki doskonale sprawdzają się wczesną wiosną shitterstock
Właściwie wszystko można przyrządzić z mrożonek. Ułatwia to planowanie posiłków i przyspiesza gotowanie. Tylko trzeba trzymać się kilku zasad.
Rozmrażanie warzyw i owoców często nie jest konieczne. Te do gotowania lub duszenia lepiej wrzucić zamrożone wprost na tłuszcz lub do wrzątku. By nie traciły wartości odżywczych, gotuje się je jak najkrócej i najlepiej pod przykryciem. Jeśli jednak musimy je rozmrozić, należy to robić bezpośrednio przed użyciem, i najlepiej też nie do końca. Zwłaszcza całkowicie rozmrożone owoce tracą dużo soku. Gdy musimy przyspieszyć rozmrażanie warzyw i owoców (nigdy mięs czy ryb), wkładamy torebkę z mrożonką pod strumień bieżącej zimnej wody. Nie robi się tego jednak z mrożonkami przeznaczonymi do zjedzenia na surowo (np. z owocami do deseru). Te najlepiej włożyć do lodówki na mniej więcej sześć godzin i tak rozmrozić. To zresztą najlepszy sposób rozmrażania (a jedyny dla mięs i ryb), bo w temperaturze pokojowej w żywności szybko rozwijają się drobnoustroje.
Przechowywanie mrożonek ma pewne ograniczenia. Owoce, pulpy i przeciery owocowe możemy przechowywać w zamrażarce (w temperaturze poniżej -18 st.) nawet do roku. Owoce przesypane cukrem i głęboko zamrożone bez dostępu powietrza – nawet do 18 miesięcy. Warzywa korzeniowe (marchewkę, pietruszkę, buraki) przechowujemy do 6 miesięcy, a strączkowe (fasolę, bób, ciecierzycę) nawet 8 miesięcy. Do roku przechowuje się warzywa miękkie (paprykę, cukinię, szpinak, dynię).
Zamrażanie warzyw i owoców (jeśli kupiliśmy ich za dużo) wymaga trochę pracy. Poza tym nie wszystkie owoce można zamrozić, nie mrozi się np. bananów czy gruszek. Drobne owoce najlepiej mrozić pojedynczo, np. rozłożone na tacy, duże można przed mrożeniem pokroić, a dopiero po zamrożeniu przesypać do woreczków. Warzywa trzeba najpierw oczyścić i pokroić na małe kawałki, a następnie obgotować (wrzucić na chwilę do wrzątku i odcedzić). Nie obgotowuje się jedynie cebuli, pomidorów, ogórków i cukinii. Przed mrożeniem owoce i warzywa trzeba dokładnie osuszyć, by uniknąć zbrylania się mrożonki. Pojemniki czy woreczki z mrożonkami warto opisać datą zamrożenia. I w żadnym wypadku nie wolno mrozić raz rozmrożonych produktów.
Ja też!:)