Ziemniaki faszerowane szpinakiem
Ziemniaki faszerowane szpinakiem FOT. BBS
Dla 2-4 osób
Przygotowanie: ok. 30 minut
Ziemniaki faszerowane szpinakiem - składniki
4 duże ziemniaki
150 g szpinaku
mały serek topiony
ząbek czosnku
łyżeczka gałki muszkatołowej
2 łyżki masła
jajko
sól
Ziemniaki faszerowane szpinakiem - przygotowanie
Ziemniaki myjemy, gotujemy w mundurkach niemal do miękkości (ok. 15 min). Obieramy, delikatnie wydrążamy środki. Umyty, oczyszczony i osuszony szpinak podsmażamy na łyżce masła, dodajemy serek, zmiażdżony czosnek, szczyptę soli, wydrążony miąższ ziemniaków, jajko i gałkę muszkatołową. Mieszamy, studzimy. Powstałym farszem napełniamy ziemniaki. Układamy je w natłuszczonej formie i zapiekamy w 170 st. ok. 10 minut. Podajemy gorące, z surówką.
Szpinak smażony z tofu
Szpinak smażony z tofu FOT. BBS
Dla 2-4 osób
Przygotowanie: ok. 30 minut
Szpinak smażony z tofu - składniki
500 g liści świeżego szpinaku
300 g tofu pokrojonego w grube słupki lub kostkę
2 drobno posiekane cebule
2 zmiażdżone ząbki czosnku
2 łyżki sklarowanego masła
łyżka oleju
łyżka kminu rzymskiego
łyżeczka kurkumy
sól, świeżo zmielony pieprz
Szpinak smażony z tofu - przygotowanie
Szpinak przebieramy, płuczemy bardzo dokładnie, osączamy.
W woku rozgrzewamy olej i masło. Wkładamy tofu, obsmażamy ze wszystkich stron, osączamy i osuszamy na papierowym ręczniku. Na pozostałym w woku tłuszczu krótko przesmażamy cebulę. Dodajemy czosnek, kmin, kurkumę i mieszając smażymy około minuty.
Wrzucamy szpinak, wlewamy 4 łyżki wody i dusimy, mieszając, ok. 2 minut. Doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy z usmażonym tofu. Mocno podgrzewamy i od razu podajemy.
Szpinak z ciecierzycą na ostro
Szpinak z ciecierzycą na ostro FOT. BBS
Dla 2-4 osób
Przygotowanie: ok. 40 minut
Szpinak z ciecierzycą na ostro - składniki
450 g liści świeżego szpinaku
350 g ugotowanej ciecierzycy
strąk czerwonej papryczki chilli
po 2 łyżeczki kminu rzymskiego i nasion kolendry
3 zmiażdżone ząbki czosnku
2 łyżki oleju (najlepiej arachidowego)
garść posiekanej świeżej natki kolendry
sok z całej cytryny
sól, pieprz
Szpinak z ciecierzycą na ostro - przygotowanie
Szpinak przebieramy, starannie myjemy, osuszamy. Chilli myjemy, usuwamy gniazdo nasienne, osuszamy i drobniutko siekamy. Kmin i kolendrę rozgniatamy w moździerzu.
W głębokiej patelni (lub woku) rozgrzewamy olej, wsypujemy przyprawy z moździerza i, mieszając, smażymy ok. 5 sekund. Dodajemy chilli, osączoną ciecierzycę i, mieszając, smażymy 2 minuty. Dodajemy czosnek, szpinak i smażymy kolejne 2 minuty.
Dość obficie skrapiamy potrawę sokiem z cytryny, doprawiamy solą i pieprzem, posypujemy kolendrą i od razu podajemy.
Szpinak grzyby, bakłażan i drób
Szpinak grzyby, bakłażan i drób Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl
Dla 4-6 osób
Przygotowanie: ok. 30 minut
Szpinak, grzyby, bakłażan i drób - składniki
500 g mięsa upieczonego kurczaka zagrodowego
bakłażan usmażony lub grillowany w plastrach
kilka usmażonych grzybów (pieczarki, boczniaki)
2 garści świeżego szpinaku
łyżka uprażonego na suchej patelni sezamu
sól, pieprz
Sos:
po 2 łyżki sosu sojowego, oleju sezamowego, posiekanej natki kolendry
zmiażdżony ząbek czosnku
starty kawałek imbiru (2 cm)
3 łyżki soku z limonki
cukier, sól, pieprz
Kawałki pieczonego kurczaka (najlepiej, gdy jest jeszcze ciepły) kroimy w grube plastry lub rwiemy palcami na małe kawałki. Szpinak dokładnie myjemy, oczyszczamy, odwirowujemy. Układamy na dużym płaskim półmisku liście szpinaku, a na nich pokrojone na małe kawałki plastry grillowanego bakłażana i grillowanych grzybów, mięso. W słoiku mieszamy składniki sosu, potrząsamy, ew. doprawiamy cukrem, solą i pieprzem. Polewamy sałatkę, nie mieszając, posypujemy sezamem i podajemy z pieczywem.
Sałatka ze szpinaku, grillowanego sera, grillowanej cukinii, ogórków, jeżyn i mięty
Sałatka ze szpinakiem i cukinią Katarzyna Bartoszewska
Dla 4-6 osób
Przygotowanie: 30 minut
Sałatka ze szpinaku, grillowanego sera, grillowanej cukinii, ogórków, jeżyn i mięty - składniki
2 ogórki
350 g szpinaku
2 garści jeżyn (lub innych owoców, mogą być mrożone)
duża garść orzechów piniowych
500 g sera halloumi (można go zastąpić białym nie wędzonym oscypkiem)
1-2 łyżki oliwy
cukinia
Sos:
6 łyżki oliwy
sok z 2 limonek
4 łyżki płynnego miodu
sól i pieprz do smaku
2 garści listków mięty
Sałatka ze szpinaku, grillowanego sera, grillowanej cukinii, ogórków, jeżyn i mięty - przygotowanie
Ogórki obieramy i kroimy w kostkę. Szpinak myjemy i osuszamy. Jeżyny myjemy lub rozmrażamy. Wyłuskane orzechy lekko rumienimy na rozgrzanej patelni grillowej, studzimy.
Ser kroimy w plastry i grillujemy 3-4 minuty na posmarowanej oliwą patelni grillowej, aż pokryje się od spodu ciemnymi paskami i będzie łatwo odchodzić od patelni. Wówczas odwracamy i grillujemy z drugiej strony.
Świeży szpinak należy zjeść w ciągu dwóch dni shutterstock
Szpinak - warto wiedzieć
Popularne warzywo liściaste, nie występujące już w stanie dzikim – szpinak znamy wyłącznie uprawny. Prawdopodobnie pochodzi z Azji. Sezon na gruntowy szpinak (szklarniowy jest dostępny w supermarketach niemal cały rok) trwa od maja do października. Najlepszy jest prosto z grządki albo kupiony rano na targu: jędrny, świeży, o mocnych liściach. Wymaga wielokrotnego płukania, by pozbyć się piasku, dokładnego osuszenia oraz odcięcia korzonków.
Wystarczy szpinak rzucić na chwilę na rozgrzane masło lub oliwę, by lekko „zemdlał”, a potem oprószyć solą i pieprzem, by był pyszny. Świeże liście na surowo nadają się do sałaty i kanapek, po zmieleniu można nimi wzbogacać warzywne i owocowe koktajle. W połączeniu z kozim serem i czosnkiem, duszony przez chwilę na oliwie, szpinak jest doskonałym dodatkiem do makaronu albo jarzynką do mięs. Umyty, odwirowany w wirówce do sałaty najlepiej zjeść natychmiast – surowy lub możliwie krótko gotowany albo smażony. W lodówce da się go przechowywać najwyżej dwa dni.
Zerwany w sezonie świeży szpinak warto przetworzyć. Zmiksowany z solą, pasteryzowany, wytrzyma w słoikach wiele miesięcy. Można go i zamrozić, ale warto to zrobić samemu: w sprzedaży dostępne są przeważnie „brykiety” z zamrożonego na kość, mielonego szpinaku, a najsmaczniejsze są zamrożone w całości, świeże liście. Zimą są wspaniałe jako nadzienie do kiszy, pierogów, naleśników i omletów. Kto ma w domu dużą zamrażarkę, powinien sobie kilka paczek szpinaku zamrozić. Szpinak w liściach po rozmrożeniu jest niemal równie pyszny, jak ten świeży.
Liście i łodygi szpinaku są bogate w witaminy (m.in. A, z grupy B), szczególnie C: jest jej aż 28 mg w 100 g. Szpinak jest niskokaloryczny (23 kcal), zawiera dużo błonnika, sporo białka i liczne sole mineralne. Najwięcej jest w szpinaku potasu (558 mg), wapnia, magnezu i fosforu, ma też trochę żelaza. Oprócz jego licznych zalet znajdzie się i wada – szpinak zawiera szczawiany, które utrudniają organizmowi przyswajanie wapna, dlatego nie należy się nim zajadać bardzo często.