Wielkanoc to czas tradycyjnych dań mięsnych, takich jak pieczeń czy kiełbasa. Jednak, jeśli jesteś wegetarianinem lub szukasz alternatywnych pomysłów, sięgnij po przepisy na pasztety i terriny bez mięsa, które mogą być równie pyszne i satysfakcjonujące jak ich mięsne odpowiedniki! Skorzystaj z naszych propozycji, które nie tylko są pełne smaku, ale również są proste w wykonaniu i wymagają niewielu składników.
Pasztet z soczewicy z grzybami
Na keksówkę
Przygotowanie: 90 minut
Oczekiwanie: 12 godzin
Pasztet z soczewicy z grzybami - składniki
- 30 g suszonych grzybów (najlepiej borowików)
- 500 g zielonej soczewicy
- kilka ziaren ziela angielskiego i jałowca
- 4 marchewki
- pietruszka
- olej
- 90-110 g mąki kukurydzianej
- 3-4 łyżki płatków drożdżowych
- cząber, sól, pieprz
Pasztet z soczewicy z grzybami - przygotowanie
Grzyby zalewamy wodą, moczymy przez noc.
Grzyby gotujemy do miękkości, osączamy. Soczewicę płuczemy, zalewamy 750 ml wody, dodajemy ziarna ziela angielskiego i jałowiec, gotujemy do miękkości. Studzimy. Przyprawy usuwamy, soczewicę mielemy razem z grzybami (2-3 grzyby możemy odłożyć do dekoracji) lub miksujemy.
Obrane marchewki i pietruszki ścieramy na tarce o małych oczkach. Olej rozgrzewamy na patelni, dusimy warzywa 3-4 minuty. Dodajemy do masy z soczewicą, wsypujemy płatki drożdżowe i mieszamy, dosypując mąkę i dolewając 8-10 łyżek oleju (masa powinna być gładka i wilgotna). Przyprawiamy cząbrem, solą i pieprzem.
Przekładamy do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki, wierzch dekorujemy odłożonymi grzybami. Pieczemy 45 minut w 180 st. (początkowo najlepiej przykryć pasztet folią aluminiową).
Pasztet jaglany z koperkiem Marty Dymek
Na keksówkę
Przygotowanie: 90 minut
Oczekiwanie: 12 godzin
Pasztet jaglany z koperkiem - składniki
biała część pora
kilka łyżek oleju do smażenia
3 liście laurowe
2 ziarna ziela angielskiego
350 g ugotowanej białej fasoli (namaczamy przez noc szklankę suchej; następnego dnia gotujemy do miękkości)
200 g ugotowanej kaszy jaglanej
100 ml oleju roślinnego
2 łyżki sosu sojowego
1 łyżeczka majeranku
1/2 łyżeczki lubczyku
1/2 łyżeczki imbiru w proszku
1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
1/2 pęczka szczypiorku
pęczek koperku
sól i pieprz
olej do smarowania formy
Pasztet jaglany z koperkiem - przygotowanie
Pora kroimy w talarki. Na dużej patelni rozgrzewamy olej i wkładamy pora razem z liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Smażymy na niedużym ogniu, mieszając od czasu do czasu, aż pory zmiękną. Wtedy przekładamy je do dużej miski i usuwamy przyprawy.
Do porów dodajemy ugotowaną białą fasolę razem z kaszą jaglaną, olejem, sosem sojowym, szczyptą soli i resztą przypraw oraz posiekanym koperkiem i szczypiorkiem. Miksujemy za pomocą ręcznego blendera na gładką masę, próbujemy i - jeśli jest taka potrzeba doprawiamy do smaku większą ilością soli.
Piekarnik rozgrzewamy do 180 st.
Foremkę smarujemy olejem (można wyłożyć papierem do pieczenia, wtedy olej nie będzie potrzebny) i wlewamy do niej masę pasztetową. Pasztet pieczemy przez 40-45 minut. Studzimy przez całą noc w foremce.
Rano wyjmujemy, podajemy z ulubionym sosem, konfiturą żurawinową lub chrzanem.
Rady Marty Dymek
Bezmięsne pasztety można przygotować ze wszystkich warzyw strączkowych. Groch, soczewica, fasola, a nawet bób świetnie nadają się do zmielenia na pasztetową masę. Jeśli nie macie pod ręką strączków wspomnianych w przepisie, możecie śmiało podmienić je na te, które znajdziecie w kuchennych szafkach.
Do jarskich pasztetów możecie dodać też różne warzywa, które macie w lodówce - to także dobry sposób na wykorzystanie wygotowanych warzyw z rosołu!
Co skleja wegański pasztet Niezastąpiona jest nasza polska kasza jaglana! Łączy pasztet w spójną całość oraz dodatkowo sprawia, że jest niezwykłe kremowy i delikatny.
Terrina z twarożku i awokado
Dla 4-6 osób
Przygotowanie:
Oczekiwanie:
Terrina z twarożku z awokado - składniki
- 4 obrane i pozbawione pestek awokado
- 500 g twarogu lub twarożku
- 2 łyżki posiekanego szczypiorku
- łyżka soku z cytryny
- 2 posiekane ząbki czosnku
- spora szczypta chilli w proszku
- spora szczypta soli
- 2-3 łyżki posiekanej natki
- 2 łyżki posiekanych pistacji
- oliwki
- 4 pomidory
- oliwa do formy
Terrina z twarożku z awokado - przygotowanie
Keksówkę wyściełamy podwójną warstwą papieru, aby wystawał poza brzegi formy. Smarujemy niedużą ilością oliwy.
Miksujemy miąższ awokado z twarożkiem, dodajemy szczypiorek, sok cytryny, czosnek, przyprawiamy chilli i solą. Masą napełniamy formę, wyrównując wierzch. Przykrywamy folią kuchenną, wstawiamy na noc do lodówki.
Zdejmujemy folię i, trzymając za wystający pergamin, wyciągamy terrinę na półmisek. Delikatnie usuwamy papier. Posypujemy pistacjami z natką. Kroimy na porcje i podajemy z pokrojonymi na cząstki pomidorami, oliwkami.
Terrina z groszku, kukurydzy i pomidorów
Na keksówkę
Przygotowanie: 40 minut
Oczekiwanie: 4 godziny
Terrina z groszku, kukurydzy i pomidorów - składniki
Mus groszkowy:
300 g mrożonego zielonego groszku
100 g startego parmezanu
łyżeczka drobno startej skórki z cytryny
sok z cytryny
sól, pieprz
100 g śmietany 36-proc.
Mus kukurydziany:
350-400 g kukurydzy (mrożonej lub z puszki)
łyżeczka agar-agar
łyżka mleka
sól, pieprz
100 g śmietany 36-proc.
2 łyżki posiekanej bazylii
Pomidory:
300 g pomidorów pokrojonych w drobną kostkę
łyżka oliwy
1,5 łyżeczki octu z czerwonego wina
sól, pieprz
olej do posmarowania formy
Terrina z groszku, kukurydzy i pomidorów - przygotowanie
Keksówkę smarujemy olejem, dno i boki wykładamy natłuszczonym pergaminem.
Na mus groszkowy groszek gotujemy 2-3 minuty w osolonej wodzie, odcedzamy (wodę, w której się gotował, pozostawiamy) i przekładamy do wody z lodem, dzięki czemu zachowa kolor.
Gdy wystygnie, odcedzamy go i osączamy na papierowym ręczniku, potem miksujemy i przecieramy przez sitko. Dodajemy ser, soku i skórkę otartą z cytryny, doprawiamy sola i pieprzem. Śmietanę ubijamy i mieszamy musem groszkowym. Mus rozsmarowujemy na dnie formy i wstawiamy do lodówki.
Na mus kukurydziany, w wodzie z gotowania groszku, gotujemy do miękkości mrożoną kukurydzę (jeśli jest z puszki, tylko osaczamy).
Agar agar namaczamy w mleku, dodajemy sól i pieprz do smaku. Kukurydzę osączamy, miksujemy i przecieramy przez sitko. Gorące purée dodajemy do agar agar, mieszamy. Studzimy do temperatury pokojowej.
Śmietanę ubijamy i mieszamy z musem kukurydzianym oraz bazylią. Masę rozsmarowujemy na warstwie musu groszkowego, przykrywamy natłuszczonym pergaminem, chłodzimy co najmniej 4 godziny.
Zdejmujemy pergamin z wierzchu, wykładamy na półmisek, usuwamy resztę pergaminu. Pokrojone pomidory mieszamy z oliwą, octem, doprawiamy sola i pieprzem. Układamy na terrinie i podajemy.