Jeśli coś z świątecznych potraw Wam zostanie, przede wszystkim możecie się nimi podzielić. Zachęcamy do skorzystania z sieci Jadłodzielni, społecznych punków, w których można zostawić potrawy dla innych osób. Mapkę punktów Jadłodzielni w całej Polsce znajdziecie tu.
Mrożenie - jak to zrobić
Śledzie najlepiej wykorzystać do past i sałatek, a nawet kotletów mielonych. Nadmiar ugotowanych ziemniaków wykorzystujemy do ugotowania klusek śląskich, kopytek lub sałatki ziemniaczanej.
Mrożenie to najszybszy sposób ratowania dobrego jedzenia, na które tuż po świętach nie mamy ochoty, a przydadzą się na przykład na sylwestra czy w karnawale. Większość dań nadaje się do tego i w zamrażarce może poleżeć kilka miesięcy. Zamrażanie jest formą przechowywania, która pozwala najlepiej zachować walory smakowe i odżywcze produktów. Warunek podstawowy - każdy produkt trzeba szczelnie zapakować w worek strunowy lub plastikowy pojemnik ze szczelną pokrywką. Nieszczelnie opakowane produkty chłoną zapach innych potraw i wilgotnieją. Każdy pojemnik opisujemy (co zawiera, kiedy trafił do zamrażalnika).
Mrożenie świetnie znoszą czyste zupy, zarówno barszcz, grzybowa, jak i rybna. Mrozimy w sztywnych plastikowych pojemnikach. Można też podzielić zupy na porcje, wtedy łatwiej je rozmrażać i zajmują mniej miejsca w zamrażarce. Zupy przechowujemy do 3 miesięcy.
Sałatkę jarzynową przekładamy do plastikowego pojemnika i szczelnie zamykamy. Przechowujemy w zamrażalniku do 3 miesięcy.
Gotowane, pieczone i duszone mięsa, ryby i pasztety - pakujemy w foliowe worki i szczelnie zamykamy. Przechowujemy w zamrażalniku do 6 miesięcy.
Pierogi, uszka, krokiety, paszteciki - warto przed mrożeniem natłuść, żeby się nie posklejały - np. olejem lub oliwą. Najpierw układamy je płasko na tacce lub desce wyłożonej folią, żeby się nie posklejały. Wstawiamy do zamrażalnika. Zamrożone przekładamy do woreczka i szczelnie zamykamy. Potem, kiedy nabierzemy ochoty na pierogi, wyjmujemy dokładnie tyle, ile potrzebujemy na raz. Czas przechowywania mrożonych pierogów do 6 miesięcy.
Kapusta z grzybami i bigos - przemrożony smakuje nawet lepiej niż świeżo ugotowany. Dzielimy na porcje i pakujemy do woreczków foliowych. Czas przechowywania mrożonego bigosu do 6 miesięcy (im dłużej go przechowujemy, tym bardziej robi się kwaśny).
Chleb najlepiej pokroić w kromki i włożyć do szczelnego woreczka plastikowego. Dzięki temu na raz rozmrażamy dokładnie tyle kromek, ile potrzebujemy. Możemy też zamrozić cały bochenek, ale zajmuje on dużo miejsca. Chleb przechowujemy w zamrażalniku maksymalnie 3 miesiące.
Jakie wykorzystać świąteczne pozostałości w innej potrawie
Upieczone i usmażone ryby oraz mięsa i wędliny to świetna baza do: pierogów, pasztecików, sałatek, farszy (faszerowana cukinia, dynia, papryki)
Bardzo proste paszteciki z farszem mięsnym
Bardzo proste paszteciki z farszem mięsnym shutterstock
Dla 4 osób
Przygotowanie: 30 minut
Bardzo proste paszteciki z farszem mięsnym - składniki
opakowanie ciasta francuskiego (500 g)
300 g dowolnego upieczonego mięsa (drobiu lub ryby)
kilka listków świeżych ziół lub natki pietruszki do wyboru
jajko
garść sezamu lub innych nasion
Bardzo proste paszteciki z farszem mięsnym - przygotowanie
Piekarnik rozgrzewamy do 180 st.
Ciasto kroimy w kwadraty mniej więcej równej wielkości. Mięso kroimy na małe kawałki mieszamy z posiekanymi ziołami. Nakładamy nadzienie na kwadraty z ciasta i sklejamy brzegi, tworząc trójkąty.
Smarujemy roztrzepanym jajkiem, posypujemy ulubionymi ziarnami (słonecznikiem, sezamem, pestkami dyni). Pieczemy 15-20 minut.
Pyszna pasta rybna
Pyszna pasta rybna shutterstock
Dla 6-8 osób
Przygotowanie 15 minut
Pyszna pasta rybna - składniki
200-500 g ryby wędzonej lub usmażonej (bez ości) lub śledzi z oleju
100 g twarogu, twarożku lub jogurtu
2-3 łyżki majonezu lub musztardy
jajko ugotowane
sól, pieprz
Pyszna pasta rybna - przygotowanie
W misce ryby rozdrabniamy, mieszamy z twarożkiem i majonezem. Ugotowane jajko kroimy kostkę, delikatnie łączymy z masą rybno-twarożkową. Ewentualnie doprawiamy sola i pieprzem.
Sałatka z upieczonym mięsem
Sałatka z upieczonym mięsem shutterstock
Dla 4-6 osób
Przygotowanie:15 minut
Sałatka z upieczonym mięsem - składniki
2-3 tosty (albo inne czerstwe pieczywo)
2 łyżki oleju
200-500 g upieczonego mięsa
główka ulubionej sałaty
3-4 pomidory (mogą być też suszone w oliwie)
ogórek lub inne ulubione warzywo
cebula (opcjonalnie)
Na winegret:
4 łyżki oliwy
2 łyżki octu winnego lub jabłkowego
sól, cukier
1/2 łyżeczki musztardy lub sok z 1/2 cytryn (opcjonalnie)
Sałatka z upieczonym mięsem - przygotowanie
Na winegret wszystkie składniki mieszamy w słoiczku lub małej misce i odstawiamy.
Tosty kroimy w kostkę i obsmażamy na patelni na niewielkiej ilości oleju. Mięso kroimy na kawałki.
Sałatę płuczemy, osuszamy i rwiemy na kawałki. Pomidory i ogórka kroimy. Cebulę obieramy i kroimy w bardzo cienkie plasterki. Wszystkie składniki, łącznie z upieczonym mięsem, wrzucamy do miski i mieszamy. Sałatkę polewamy sosem winegret i podajemy.
Pierożki wszystko, co zostało
Pierożki wszystko, co zostało shutterstock
Dla 4 osób
Przygotowanie: 30 minut
Pierożki wszystko, co zostało - składniki
opakowanie ciasta francuskiego (500 g)
300 g kapusty z grzybami, bigosu
100 g boczku wędzonego, kiełbasy innych wędlin
jajko
garść maku, sezamu lub czarnuszki lub sól gruboziarnista (może też być starty żółty ser
Piekarnik rozgrzewamy do 180 st.
Ciasto rozkładamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Kapustę, boczek drobno kroimy (lub miksujemy w blenderze). Nakładamy na ciasto wzdłuż jednego boku, ciasto zwijamy w wałek. Kroimy go na równe kawałki. Wierzch ciasta smarujemy roztrzepanym jajkiem, posypujemy makiem. Pieczemy 15-20 minut.