Konfitura z pigwowca - przepis podstawowy
1 kg owoców pigwowca
750 g cukru
400 ml wody
Owoce pigwowca dokładnie myjemy, wycinamy gniazda nasienne (nie wyrzucamy pestek).
Pestki zasypujemy cukrem, dodajemy wodę, gotujemy lekki syrop.
Syrop przelewamy przez gęste sitko do garnka z grubym dnem. Dodajemy pokrojone w kostkę owoce pigwowca, zagotowujemy na bardzo małym ogniu.
Konfitury nie mieszamy łyżką (straci blask), tylko lekko potrząsamy garnkiem. Odstawiamy z ognia.
Następnego dnia czynność powtarzamy trzy razy. Po ostatnim gotowaniu gorącą konfiturę przekładamy do suchych, wyparzonych słoików, szczelnie zakręcamy, ustawiamy do góry dnem.
Konfitura z pigwowca, przepis podstawowy Fot. Paweł Kiszkiel / Agencja Wyborcza.pl
Konfitura z pigwowca i arcydzięgla
750 g owoców pigwowca
250 g ogonków liściowych arcydzięgla
750 g cukru
400 ml wody
pół cytryny
szczypta soli
Ogonki liściowe arcydzięgla myjemy, kroimy na małe kawałki, parzymy w wodzie z solą oraz sokiem z cytryny i suszymy. Syrop z owoców pigwowca przygotowujemy według przepisu podstawowego. Przelewamy przez gęste sitko do garnka z grubym dnem, dodajemy pokrojone w kostkę owoce pigwowca i arcydzięgiel, zagotowujemy na bardzo małym ogniu. Konfitury nie mieszamy, tylko lekko potrząsamy garnkiem. Zdejmujemy z ognia. Następnego dnia znów gotujemy 3 razy. Arcydzięgiel i pigwowiec powinny się zeszklić. Po ostatnim gotowaniu gorącą konfiturę przekładamy do suchych, wyparzonych słoików, odwracamy i przykrywamy kocem.
Konfitura z pigwowca i dzikiej róży z nutą wanilii i kardamonu
500 g owoców pigwowca
500 g dzikiej róży
750 g cukru
400 ml wody
laska wanilii pokrojona na 4 części
5 lekko rozgniecionych ziaren kardamonu
Owoce pigwowca i róży dokładnie myjemy, z owoców pigwowca wykrawamy gniazda nasienne (nie wyrzucamy pestek). Róże oczyszczamy z pestek, pestki wyrzucamy.
Pestki pigwowca zasypujemy cukrem, dodajemy wodę, gotujemy syrop. Syrop przelewamy przez gęste sito do garnka z grubym dnem, dodajemy pokrojone w kostkę owoce pigwowca i dzikiej róży, laskę wanilii i kardamon. Zagotowujemy na bardzo małym ogniu, konfitury nie mieszamy łyżką (straci blask), tylko lekko potrząsamy garnkiem. Odstawiamy z ognia. Następnego dnia czynność powtarzamy 3 razy. Po ostatnim gotowaniu konfiturę przekładamy do suchych, wyparzonych słoików – staramy się w każdym umieścić kawałek laski wanilii, i szczelnie zakręcamy.
Konfitura z pigwowca z rumem
1 kg owoców pigwowca
750 g cukru
250 ml rumu
150 ml wody
Konfiturę przygotowujemy według przepisu podstawowego, dolewając rum do syropu i pokrojonych w kostkę owoców. Dalej postępujemy według przepisu podstawowego.
Autor przepisów, Łukasz Żuchowski, szef kuchni:
Korzystałem z pomocy: Monatowa Uniwersalna książka kucharska 1910/1926, potrawyregionalne.pl, Medycyna dawna i współczesna