Na 4-5 słoików o poj. 250 ml
Przygotowanie: 70 minut
Marynowane borowiki - składniki:
1,5 kg niedużych, zupełnie zdrowych borowików* (mogą być tylko kapelusze)
sól
Zalewa:
cebula
250 ml octu 10-proc.
10 ziaren pieprzu
3 ziarna ziela angielskiego
listek laurowy
3 łyżeczki cukru
1 i 1/2 łyżeczki soli
Marynowane borowiki - jak przygotować:
Grzyby dokładnie czyścimy wilgotną szmatką. Zalewamy je 2 litrami wody, solimy i gotujemy 30 minut na małym ogniu. Na zalewę obieramy cebulę i kroimy ją w plasterki. Ocet rozcieńczamy z 750 ml wody (ok. 3 szklanek), dodajemy cebulę, sól, cukier i przyprawy, gotujemy 15 minut. Ugotowane grzyby odsączamy, przekładamy do umytych i wyparzonych słoików, uzupełniamy zalewą. Słoiki szczelnie zakręcamy i pasteryzujemy ok. 30 minut od momentu zagotowania wody, w której stoją słoiki.
* Jakie grzyby wybierać
Zebrane lub kupione grzyby trzeba jak najszybciej przetworzyć. Pozostawienie ich do następnego dnia może doprowadzić do wytworzenia się w nich toksycznych substancji. Mogą również po prostu zrobaczywieć. Z tego samego powodu odradzamy kupowanie świeżych grzybów od przydrożnych sprzedawców. Nigdy nie mamy bowiem pewności, jak długo i w jakich warunkach były przechowywane.
Do marynowania używamy małych i jędrnych borowików, podgrzybków, kurek, maślaków, rydzów, opieńków i gąsek. Można użyć jednego rodzaju grzybów lub mieszanych. Zalewa octowa to mieszanka wody i octu w proporcji 4:1 plus przyprawy.
Grzyby wystarczy obgotować, a nie gotować przez 30 minut. Przecież po takim duszeniu ulotni się z nich cały smak i zapach.
W tej sytuacji kwestionuję też w Wasze "przepisy".