Skorzystaliśmy z tego, co w lutym i marcu wciąż jest smaczne – z warzyw korzeniowych, ziemniaków, cebuli, serów oraz przypraw. Przygotowaliśmy z tego np. wegetariańskie lasagnette pod beszamelem przekładane farszem z czerwonej cebuli, pieczarek, cukinii i marchewki.
Makaron strascinati Magda Ghia
Zagnietliśmy także makaron strascinati, w którego każdym kawałeczku zrobiliśmy opuszkami palców wgłębienie, by potem wypełniło się ono zawiesistym sosem przyrządzonym z białej kiełbasy, anchois, brokułów, masła i wina.
Żółty makaron z kurkumą, pikantną kiełbasą, rukolą i serem Asiago Magda Ghia
Powstały również żółty makaron z kurkumą, pikantną kiełbasą, rukolą i serem Asiago.
Czerwony makaron z dodatkiem przecieru pomidorowego podany z rago?t z kurczaka Magda Ghia
Czerwony makaron z dodatkiem przecieru pomidorowego podany z ragoût z kurczaka, śmietanką, groszkiem i boczkiem oraz gnocchi z fioletowych ziemniaków do kremowego sosu z Pecorino i pestkami dyni,
Cristina Catese, ekspertka kuchni włoskiej, dawała cenne wskazówki Magda Ghia
Przede wszystkim jednak uczyliśmy się, jak robić klasyczny makaron – bazę wielu potraw. Cristina Catese, ekspertka kuchni włoskiej, dała nam cenne wskazówki, zaczynając od tej, że zagniatając ciasto po wstępnym wymieszaniu składników, zawsze powinniśmy mieć czyste ręce i blat, by nie wgniatać w kluski zeschłych okruszków ciasta i mąki. Wtedy makaron będzie jedwabisty i gładki. Tłumaczyła też, że ciasta nie można rozciągać, żeby nie poszarpać jego struktury, i że należy je zostawić po zagnieceniu zawinięte w folię spożywczą lub pod miseczką, by pół godziny odpoczęło. Na koniec Cristina, która sama robi makaron od szóstego roku życia, pocieszyła nas, że robiąc go codziennie, na pewno nabierzemy wprawy ;)
Przepis na fioletowe gnocchi z pecorino i pestkami dyni
Fioletowe gnocchi z Pecorino i pestkami dyni Magda Ghia
1 kg fioletowych ziemniaków
300 g mąki pszennej typ 00
jajko
sól
25 g masła
25 g mąki pszennej
250 ml ciepłego mleka
1/2 gałki muszkatołowej
świeżo mielony pieprz
150 g startego sera Pecorino DOP
100 g prażonych pestek dyni
Ziemniaki myjemy i gotujemy w mundurkach w osolonej wodzie. Ugotowane obieramy, jeszcze ciepłe przeciskamy przez praskę i przekładamy je do miski. Dodajemy do nich przesianą mąkę, jajko i szczyptę soli. Dłońmi wyrabiamy bardzo szybko jednolite ciasto, kroimy je na 4 części, robimy z niego wałeczki i kroimy je na gnocchi. Za pomocą riga gnocchi – rowkowanej deseczki (zdjęcie poniżej) – lub widelca robimy na nich paski, układamy kluski na oprószonej mąką blaszce, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 15 minut w chłodne miejsce. W dużym rondlu roztapiamy masło, dodajemy mąkę i mieszając, robimy zasmażkę. Wlewamy powoli mleko i mieszając, dodajemy gałkę muszkatołową, pieprz i gotujemy 3-4 minuty. Kiedy sos nieco zgęstnieje, dodajemy do niego 100 g sera i odstawiamy. Gnocchi gotujemy w osolonym wrzątku do momentu, kiedy wypłyną. Wyjmujemy łyżką cedzakową, przekładamy do rondla z sosem, mieszamy. Rozkładamy na talerze, posypujemy pestkami dyni, resztą Pecorino i pieprzem.
Przepis: Cristina Catese
Za pomocą riga gnocchi - rowkowanej deseczki (zdjęcie) lub widelca robiliśmy na kluskach paski Magda Ghia
Już wkrótce kolejne warsztaty – bądźcie z nami 27 kwietnia – Cristina Catese przedstawi wiosenne pomysły na szparagi. Pokaże też, jak wykorzystać do przepisów jajka kurze, kacze i perlicze. Więcej na: akademiakulinarnawhirlpool.pl