Na 56 biszkopcików (28 baletek)
Przygotowanie: 35 minut

Baletki/bitki/maczki - składniki:

2 jaja
50 g drobnego cukru
35 g mąki pszennej
25 g mąki krupczatki
szczypta soli
mak do posypania
Do przełożenia:
150 g dżemu lub twardej marmolady 

Baletki/bitki/maczki - jak zrobić:

Piekarnik nagrzewamy do 180 st. i włączamy termoobieg. Dwie płaskie blaszki do ciastek wykładamy papierem do pieczenia. Oddzielamy żółtka od białek odważamy cukier i mąki. Ubijamy białka wraz ze szczyptą soli tak, by piana nie była zupełnie sztywna (tylko w 70 proc.). Następnie, mniej więcej co 2 minuty, ubijając jak na bezę, dosypujemy po łyżce cukru – dodajemy go, gdy poprzednia porcja się rozpuści. Nie przerywając miksowania, dodajemy żółtko, krótko miksujemy i wlewamy kolejne. Obie mąki przesiewamy do masy jajecznej i szpatułką delikatnie mieszamy. Nie robimy tego zbyt długo! Przekładamy ciasto do dużego rękawa cukierniczego i wyciskamy na blaszkę ciasteczka o średnicy 2-2,5 cm, zachowując ok. 1 cm odstępu między nimi. Dobrze przygotowane ciasto biszkoptowe nie będzie się rozlewać na boki i zachowa swój kształt.
Biszkopciki posypujemy makiem i wstawiamy do pieca obie blaszki naraz. Pieczemy 6-7 minut, aż lekko zbrązowieją. Wyciągamy z pieca i studzimy. Nakładamy na spód ciastek po łyżeczce dżemu i sklejamy spodem z drugim biszkoptem.

Rady:

• Uważajcie i nie przebijcie białek! Najpierw ubijamy białko do 70 proc. sztywności i dodajemy łyżkę cukru w taki sposób, jak opisałam w przepisie.
• Białka ubijamy jak na bezę.
• Nie mieszamy za długo ubitych jajek z mąką ani nie robimy tego w mikserze.
• Po upieczeniu nie ściągamy ciastek z papieru od razu, pozwalamy im wystygnąć i przeschnąć, wtedy bez problemu odejdą od papieru, można je też lekko podważyć ostrym nożem.
• Do pieczenia równych biszkoptów przydaje się silikonowa mata.
• Jeśli zależy nam na twardszych biszkoptach, upieczone ciastka przechowujemy w zamykanym pojemniku.
• Po przełożeniu dżemem warto podać ciasteczka od razu, chyba że przekładacie je twardą marmoladą lub dżemem z dużą ilością żelatyny.
• Wyciskanie ciasta na blaszkę bardzo ułatwia okrągła tylka.