Rogaliki drożdżowe z dżemem
Rogaliki drożdżowe z dżemem Fot. Agata Jakubowska / AG
Rogaliki drożdżowe z dżemem - składniki
200 ml mleka
1/2 szklanki cukru
100 g świeżych drożdży
400 g masła
1 kg mąki luksusowej
1 opakowanie cukru z prawdziwą wanilią
szczypta soli
4 jajka
200 g dżemu jabłkowego
Rogaliki drożdżowe z dżemem - sposób przygotowania
Podgrzewamy mleko z cukrem, rozpuszczamy w nim drożdże, roztapiamy masło. Mieszamy ciepłe, płynne składniki z mąką, cukrem waniliowym i szczyptą soli, wbijamy do masy jajka, zagniatamy ciasto. Dzielimy je na 2-3 kulki, wstawiamy do lodówki. Po godzinie rozkładamy ciasto na stolnicy posypanej mąką, wałkujemy, wycinamy nożem niewielkie trój-kąciki. Na środek każdego trójkąta nakładamy łyżeczkę dżemu jabłkowego, zawijamy, formując półokrągły rogalik. Nie czekamy, aż ciasto wyrośnie. Pieczemy 20 minut w 180°C.
Przepis: Monika Jankowska-Kapica.
Rogale świętomarcińskie
Rogale świętomarcińskie domowej roboty fot. Katarzyna Golembowska / shutterstock.com
Rogale świętomarcińskie - składniki
Ciasto:
60 dag mąki pszennej
300 ml mleka
1 jajko
sól
12 dag masła
8 dag cukru
2,5 dag drożdży
po 1 esencji migdałowej i pomarańczowej
Do przełożenia ciasta:
25 dag mocno schłodzonego masła
Do posypania:
posiekana kandyzowana skórka pomarańczowa
Masa:
50 dag białego maku
10 dag bakalii (mielone orzechy, rodzynki, kandyzowana skórka pomarańczowa)
cukier lub miód do smaku
Do zagęszczenia masy:
surowe białko
Lukier:
4 łyżki cukru pudru
Rogale świętomarcińskie - sposób przygotowania
Zrób masę: do maku dodaj miód, zmiel dwukrotnie, dodaj zrumienione orzechy, sparzone rodzynki i posiekaną skórkę pomarańczową. Wymieszaj, zagęść białkiem. Zrób ciasto: drożdże rozprowadź ciepłą wodą, dodaj cukier, jajko, mleko, mąkę, stopione masło, esencje zapachowe i nieco soli. Wyrób, odstaw w ciepłe miejsce na 30 minut. Ciasto zagnieć jeszcze raz, podziel na pół, obie części rozwałkuj na grubość 5 mm, przełóż plasterkami masła i rozwałkuj na placki. Pokrój na trójkąty, nałóż na nie masę, zwiń rogaliki. Piecz na złoto w temp. 180°C. Ozdób lukrem z cukru pudru i łyżki gorącej wody oraz skórką pomarańczową.
Przepis: Magazyn Kuchnia
Rogaliki z jagodami
Rogaliki z jagodami Fot. Paulina Kolondra
Rogaliki z jagodami - składniki
Nadzienie:
1/2 kg jagód (także mrożonych)
3 łyżki cukru
1,5 łyżki bułki tartej
Ciasto:
50 g drożdży
150 ml mleka
1/2 kg mąki
2 jajka
1/2 szklanki cukru
1 łyżka masła
Posypka:
1 żółtko
cukier
Rogaliki z jagodami - sposób przygotowania
Jagody myjemy, pozbawiamy szypułek, osuszamy i zasypujemy cukrem oraz bułką tartą. Robimy ciasto: drożdże rozpuszczamy w mleku i wlewamy do miski z mąką. Jajka ubijamy z cukrem i dodajemy do mąki razem z roztopionym masłem. Wyrabiamy niezbyt gęste ciasto i pozostawiamy do wyrośnięcia. Gdy podwoi objętość, odrywamy od niego kawałek wielkości pięści, rozwałkowujemy na posypanej mąką stolnicy na cienki okrągły placek i kroimy na osiem trójkątnych części. Podobnie postępujemy z resztą ciasta. Na każdym trójkącie kładziemy łyżeczkę jagodowego farszu i zwijamy ciasto, formując rogalik. Robimy posypkę: ucieramy żółtko z 2 łyżkami cukru na puszysty kogel-mogel, a następnie, cały czas ucierając, dosypujemy tyle cukru, by utworzyły się drobne grudki. Posypujemy nimi rogaliki i układamy na posmarowanej tłuszczem blasze w sporych odstępach, gdyż urosną w czasie pieczenia. Pieczemy około 30 minut w 180 st.
Francuskie croissanty
Croissanty Fot. M&K Duklas / duklas.pl
Francuskie croissanty - składniki
1,5 szklanki ciepłego mleka (40°C)
1/4 szklanki jasnobrązowego cukru
1 czubata łyżka suszonych drożdży
3 i 3/4 szklanki mąki pszennej + mąka do podsypywania stolnicy
1 łyżka soli morskiej
30 dag zimnego masła
1 żółtko do posmarowania rogalików
Francuskie croissanty - sposób przygotowania
Robimy ciasto: mieszamy mleko z cukrem i drożdżami, czekamy 5 minut, aż mieszanina się spieni. Dodajemy 3 i 3/4 szklanki mąki wymieszanej z solą, wyrabiamy mikserem przez 6-7 minut na niskich obrotach. Ciasto przekładamy na stolnicę i zagniatamy rękami jeszcze 2 minuty. Dodajemy po trochu mąkę, stale zagniatając. Ciasto jest gotowe, kiedy jest miękkie i lekko klei się do ręki. Wtedy przestajemy dodawać mąkę. Rozwałkowujemy ciasto na prostokąt o grubości 3,5-4 cm, zawijamy w przezroczystą folię i wstawiamy na godzinę do lodówki. Masło układamy na desce wyłożonej przezroczystą folią, przykrywamy drugim kawałkiem folii i rozwałkowujemy, formując prostokąt o wym. 20 x 15 cm. Wkładamy do lodówki. Na lekko oprószonej mąką stolnicy rozwałkowujemy ciasto drożdżowe na prostokąt o jednym boku trzy razy dłuższym niż drugi (np. 20 x 60 cm). Układamy ciasto na stolnicy krótszym bokiem w swoją stronę, pośrodku kładziemy rozwinięte z folii masło. Zawijamy masło w ciasto, oprószamy odrobiną mąki i rozwałkowujemy: najpierw odwracamy ciasto tak, aby znowu jego krótszy bok był ułożony w naszą stronę, wałkujemy, aby powstał równy placek o bokach jak poprzednio (20 x 60 cm). Składamy go na 3 części - powstanie kwadrat o boku 20 cm. Zawijamy ten kwadrat w folię i wkładamy na godzinę do lodówki. Potem wyjmujemy ciasto, ponownie rozwałkowujemy je na prostokąt o poprzednich wymiarach, znowu składamy. Czynności te powtarzamy jeszcze 2 razy (w sumie mamy 4 etapy wałkowania), po każdym rozwałkowaniu wkładamy ciasto na godzinę do lodówki, z wyjątkiem ostatniego wałkowania, po którym ciasto musi odpoczywać w lodówce co najmniej 8 godzin (nie dłużej jednak niż 18 godzin). Gotowe ciasto rozwałkowujemy do grubości 6 mm, wycinamy trójkąty o podstawie 14 i wysokości 16 cm. Rolujemy od podstawy w kierunku wierzchołka i nadajemy kształt rogalików. Żółtko roztrzepujemy z małą ilością wody i smarujemy croissanty. Odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Rozgrzewamy piekarnik do 220°C, rogaliki jeszcze raz smarujemy żółtkiem, pieczemy 5 minut. Potem obniżamy temperaturę do 190°C i dopiekamy przez 10 minut.
Przepis: Magazyn Kuchnia