1. Dżem morelowy z pistacjami
Na 3 słoiki po 250 ml
600 g dojrzałych moreli
400 g cukru
sok z cytryny
skórka starta z cytryny
szczypta kminu rzymskiego
50 g niesolonych pistacji
Morele myjemy, suszymy, dzielimy na pół i usuwamy pestki. Wkładamy do garnka, dodajemy cukier, sok i skórkę z cytryny, kmin i pistacje, mieszamy. Przykrywamy i odstawiamy na 12 godzin. Morele doprowadzamy do wrzenia, zdejmujemy z ognia. Odstawiamy na kolejne 12 godzin. Przecedzamy przez sito do rondla. Morele odkładamy, a przecedzony syrop gotujemy 10 minut na dużym ogniu (tak by jego temperatura przekroczyła 100 st.). Dodajemy morele i gotujemy jeszcze 5 minut. Napełniamy wyparzone słoiki i odstawiamy dnem do góry.
2. Dżem brzoskwiniowy z lawendą
Na 7 słoików po 330 ml
1 i 1/2 kg twardych dojrzałych brzoskwiń
750 g cytryn
1 i 1/4 kg cukru
garstka suszonej lawendy
Brzoskwinie płytko nacinamy na czubku na krzyż. Wkładamy na minutę do wrzątku, przekładamy do zimnej wody. Osączamy, obieramy. Kroimy na pół, wyjmujemy pestki, miąższ kroimy w małą kostkę. Dwie cytryny parzymy wrzątkiem, ścieramy skórkę. Ze wszystkich cytryn wyciskamy sok. Razem ze skórką dodajemy go do brzoskwiń, wsypujemy cukier i suszoną lawendę, wlewamy półtorej szklanki wody. Gotujemy na małym ogniu ok. 40 minut, mieszając. Dżemem napełniamy wyparzone słoiki, zakręcamy, odwracamy dnem do góry.
3. Konfitura morelowa
Na 5 słoików po 330 ml
1,1/4 kg dojrzałych jędrnych moreli
cytryna
800 g cukru
Morele myjemy, kroimy na pół i usuwamy pestki (zachowujemy je!). Morele skrapiamy sokiem z cytryny, dokładnie mieszamy i przykrywamy. 5 pestek morelowych rozłupujemy, wyjmujemy nasiona. Nasiona gotujemy minutę, osączamy. Studzimy i drobno kroimy. Cukier wsypujemy do rondla, wlewamy 300 ml wody i podgrzewamy, aż cukier się rozpuści. Gotujemy 3-4 minuty. Wkładamy morele, gotujemy 5 minut. Zwiększamy ogień i potrząsając garnkiem, gotujemy 20 minut. Dodajemy nasiona, mieszamy. Gotujemy jeszcze 5 minut. Napełniamy wyparzone słoiki.
4. Nektarynki z rodzynkami w naparze herbacianym
Na 9 słoików po 330 ml
100 g rodzynek
4 łyżki soku jabłkowego
3 kg nektarynek
sok z 2 cytryn
500 g cukru
4 torebki herbaty earl grey
Rodzynki moczymy godzinę w soku jabłkowym. Nektarynki myjemy, kroimy na pół, wyjmujemy pestki. Owoce kroimy na cienkie plasterki, skrapiamy sokiem z cytryny i posypujemy cukrem. Odstawiamy na 30 minut. Herbatę zaparzamy w połowie szklanki wrzątku. Gdy napar naciągnie, wlewamy go do nektarynek, dodajemy rodzynki. Gotujemy 10 minut, często mieszając. Owocami napełniamy wyparzone słoiki, zakręcamy. Pasteryzujemy 15 minut.
5. Konfitura morelowa z porto
Na 6 słoików po 250 ml
1 kg dojrzałych moreli
250 ml porto (można zastąpić sokiem jabłkowym)
sok z 2 cytryn
1 kg cukru
Morele myjemy, kroimy na pół, usuwamy pestki. Połowę moreli kroimy na małe kawałki. Wszystkie owoce wkładamy do rondla. Wlewamy porto i szklankę wody, doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy ok. 40 minut na małym ogniu. Studzimy. Dodajemy sok z cytryny i cukier, mieszamy. Gotujemy na dużym ogniu 4 minuty, delikatnie mieszając. Konfiturą napełniamy wyparzone słoiki i od razu zakręcamy.
6. Sos brzoskwiniowy z chili
Na 3 słoiki po 250 ml
600 g brzoskwiń
150 g cukru
200 ml białego wytrawnego wina lub soku jabłkowego
4 łyżki octu winnego
2 papryczki chili
ząbek czosnku
łyżeczka soli
2 liście laurowe
szczypta imbiru
szczypta kurkumy
2 ziarna ziela angielskiego
listki z 2 łodyżek tymianku
kilka listków rozmarynu
Brzoskwinie myjemy, kroimy w ósemki. W rondlu gotujemy cukier z 5 łyżkami wody. Gdy stanie się jasnobrązowy, wlewamy wino i ocet winny. Dodajemy owoce, gotujemy na małym ogniu 15 minut. Przecieramy przez sito. Chili czyścimy z nasion, dodajemy do przecieru razem z obranym czosnkiem, solą, liśćmi laurowymi, imbirem, kurkumą, zielem angielskim i ziołami. Gotujemy, często mieszając, 30 minut. Przelewamy przez sito, napełniamy wyparzone słoiki i zakręcamy.
7. Brzoskwinie z wanilią
Na 3-4 słoiki po 330 ml
1 i 1/4 kg żółtych dojrzałych brzoskwiń
1 kg cukru
sok z 2 cytryn
4 łyżki koniaku
2 laski wanilii
Brzoskwinie parzymy wrzątkiem, obieramy. Kroimy na pół i usuwamy pestki. Kroimy na cienkie plasterki, przekładamy do rondla. Posypujemy cukrem, skrapiamy sokiem z cytryn i odstawiamy na 3-4 godziny. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na bardzo małym ogniu 20 minut. Ogień zwiększamy i gotujemy kolejne 20 minut, często mieszając (masa będzie dość rzadka). Zdejmujemy z ognia, usuwamy szumowiny i zostawiamy na 10 minut. Wlewamy koniak, mieszamy. Napełniamy wyparzone słoiki, do każdego wkładamy kawałek (ok. 7 cm) wanilii. Zamykamy. Pasteryzujemy 15 minut.