Straccio po włosku znaczy "ścierka", ale też "skrawki porwanego materiału". Dlatego kawałeczki mięsa podawane w takiej formie zwane są straccetti.
Sekret dobrych straccetti tkwi w rodzaju użytego mięsa - musi być miękkie - oraz w krótkim czasie smażenia.
W tradycyjnym przepisie wykorzystuje się mięso wołowe, jednak ja osobiście wolę straccetti z cielęciny, ale można je też zrobić z kurczaka lub ewentualnie z chudej wołowiny. Odradzam używanie indyka, ponieważ mięso indycze w tej konkretnej potrawie wychodzi zbyt suche i wiórowate.
Straccetti wołowe albo cielęce można podać z rukolą lub ze świeżym szpinakiem, a także z małymi pomidorami lekko obsmażonymi na patelni z dodatkiem kilku liści bazylii na koniec. W sezonie zimowym proponuję podawać straccetti z purée z ziemniaków albo selera.
Stracetti di vitello con la rucola (paseczki cielęciny z rukolą)Dla 4 osób
700 g zrazówki cielęcej 2 łyżki mąki 3 łyżki oliwy 200 ml bulionu mięsnego 2 łyżki octu balsamicznego sól, pieprz 200 g rukoli
Mięso kroimy najpierw w bardzo cienkie plastry, a potem w szerokie paski. Lekko oprószamy mąką. Podgrzewamy oliwę na szerokiej patelni. Gdy będzie gorąca, wrzucamy mięso i podsmażamy przez parę minut. Wlewamy bulion, szybko doprowadzimy do wrzenia (tworzy się gęsty sos), dodajemy ocet balsamiczny, sól, pieprz i mieszamy. Zdejmujemy patelnię z kuchenki i układamy mięso na umytej i lekko skropionej oliwą rukoli. Od razu podajemy.
Stracetti di pollo al limone e prezzemolo (paseczki kurczaka z cytryną i pietruszką)
Dla 4 osób
700 g piersi kurczaka (oczyszczone filety) 2 łyżki mąki 3 łyżki oliwy 200 ml bulionu z kury sok i skórka otarta z dużej cytryny sól, pieprz pęczek natki pietruszki
Mięso kroimy najpierw w bardzo cienkie plastry, potem w szerokie paski. Lekko oprószamy mąką. Podgrzewamy oliwę na szerokiej patelni. Gdy się rozgrzeje, wrzucamy mięso i szybko smażymy przez parę minut. Wlewamy bulion, doprowadzamy szybko do wrzenia (tworzy się gęsty sos), dodajemy sok i skórkę otartą z cytryny, doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy. Zdejmujemy patelnię z kuchenki i posypujemy potrawę posiekaną natką pietruszki. Od razu podajemy z purée z ziemniaków.
Tessa Capponi-Borawska urodziła się we Florencji. Od ponad 25 lat mieszka w Polsce. Uwielbia jeść to, co przyrządzą inni, gotować dla rodziny i przyjaciół oraz słuchać muzyki barokowej.