Jogurt można zrobić na kilka sposobów. Do każdej metody potrzebujemy: mleko, jogurt naturalny ze sklepu lub starter z kulturami bakterii oraz termometr kuchenny.
Przepisy na jogurt Joanny Włodarskiej
Najprościej sprawę tłumaczy Joanna Włodarska, organizatorka warsztatów serowarskich. W książce „Jak zrobić ser w domu" (wydawnictwo Pascal), przedstawiła następujący przepis:
Składniki
dowolna ilość pasteryzowanego mleka (krowiego, koziego, owczego)
dowolne kultury bakterii jogurtowych (w ilości dobranej do objętości mleka, wg wytycznych producenta startera) lub jogurt ze sklepu
Skąd wziąć odpowiednie kultury bakterii jogurtowych? Najlepiej od znanych producentów, np. ze strony
serowar.pl (bakterie jogurtowe mają symbol YO 122) lub wanczykowka.com (microMilk Y).
Przygotowanie
W rondlu o grubym dnie podgrzewamy mleko do temperatury 40 st. Delikatnie mieszając mleko (najlepiej drewnianą wyparzoną łyżką), dodajemy bakterie lub jogurt ze sklepu.
Rondel z przygotowaną mieszanką przykrywamy, owijamy papierem i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 40 st. na 24 godziny. Możemy też garnek (lub zakręcany - wyparzony i osuszony - słoik) odstawić w ciepłe miejsce, owinięty kołdrą, ważne by temperatura nie spadła.
Po upływie dobry jogurt jest gotowy. Łyżkę jogurtu przechowujemy w lodówce (posłuży nam za starter go przygotowania kolejnej partii jogurtu). Resztę zjadamy w ciągu 14 dni (przechowujemy go w lodówce). Im dłużej postoi, tym będzie kwaśniejszy.
Do każdej metody przygotowania jogurtu potrzebujemy: mleko, jogurt ze sklepu lub starter z kulturami bakterii oraz termometr kuchenny shutterstock
Domowy jogurt podgrzewany z jogurtem ze sklepu
Składniki
500 ml tłustego* świeżego mleka
30 g dobrego jogurtu naturalnego
Przygotowanie
Wyparzamy i osuszamy duży słoik. Mleko podgrzewamy w rondlu, cały czas kontrolując temperaturę - powinna dojść do 82-85 st.
Zdejmujemy z ognia, wciąż trzymając w rondlu termometr. Zanurzamy rondel w misce z lodem i zimną wodą lub czekamy, aż wystygnie.
Gdy temperatura spadnie do 43-45 st., odmierzamy 250 ml mleka, mieszamy z jogurtem, i powoli wlewamy do reszty mleka, przelewamy do słoika i zakręcamy. Stawiamy w ciepłym miejscu na 8-12 godzin. Następnie wstawiamy słoik do lodówki na kilka godzin.
*Warto znaleźć mleko i jogurt, które maja zbliżoną zawartość tłuszczu
Domowy jogurt podgrzewany ze starterem
Składniki
500 ml tłustego świeżego mleka
starter - kultury bakterii do jogurtu (ilość dobieramy wg wytycznych producenta podanych na opakowaniu startera)
Przygotowanie
Wyparzamy i osuszamy duży słoik. Mleko podgrzewamy w rondlu o grubym dnie, kontrolując temperaturę - powinna sięgnąć 82-85 st. (jeśli się zagapimy i temperatura przekroczy 85 st. odstawiamy rondel z ognia i spokojnie czekamy, aż temperatura opadnie do wymaganej).
Zdejmujemy z ognia, wciąż trzymając w rondlu termometr. Zanurzamy rondel w misce z lodem i zimną wodą lub czekamy, aż wystygnie.
Gdy temperatura spadnie do 43-45 st., dodajemy odpowiednią ilość startera, delikatnie, ale dokładnie mieszamy. Przelewamy do słoika i zakręcamy. Stawiamy w ciepłym miejscu na 8-12 godzin. Jogurt można inkubować w piekarniku, w temperaturze 40 st. 8-10 godzin.
Do zrobienia jogurtu można użyć także mleka roślinnego.
Doogh - perski napój gazowany z jogurtu shutterstock
Doogh - perski napój gazowany z jogurtu
Naturalny jogurt miksujemy, wrzucamy kilka listków świeżej mięty (może być też suszona), doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Wlewamy wodę gazowaną lub niegazowaną w proporcji 1:1 z jogurtem (można też dolać więcej wody), mieszamy i podajemy
Przepis na napój doogh pochodzi z książki „Sztuka fermentacji" Sandora E. Katza (wyd. Vivante)
Cukinie faszerowane w sosie jogurtowym
Cukinie faszerowane w sosie jogurtowym shutterstock
Dla 4 osób
Przygotowanie: 50 minut
Cukinie faszerowane w sosie jogurtowym - składniki
4 cukinie
2 pomidory
oliwa
200 g jogurtu
125 ml wody lub bulionu warzywnego
łyżeczka suszonego oregano
50 g orzeszków pinni lub innych ulubionych
Nadzienie:
100 g ryżu
cebula
pęczek natki, szczypiorku lub kolendry
2 łyżki oliwy
2 ząbki czosnku
puszka pomidorów
sól i pieprz
Cukinie faszerowane w sosie jogurtowym - przygotowanie
Na nadzienie ryż płuczemy i wrzucamy na osolony wrzątek, gotujemy 15 minut na małym ogniu.
Cebulę i czosnek obieramy i siekamy. Natkę siekamy. Na patelni rozgrzewamy oliwę i podsmażamy cebulę i czosnek.
W misce mieszamy ugotowany ryż, podsmażone cebulę i czosnek, natkę, pomidory z puszki razem z sokiem, doprawiamy sola i pieprzem.
Cukinie: obieramy, odcinamy końce i kroimy na pół. Długim ostrym nożem (lub wycinaczką do gniazd nasiennych jabłek) wycinamy środki cukinii (wydrążony miąższ mieszamy z farszem). Cukinie napełniamy nadzieniem.
Piekarnik rozgrzewamy do 180 st.
Naczynie żaroodporne natłuszczamy oliwą. Pomidory kroimy w plasterki i wykładamy nimi dno naczynia. Na nich układamy faszerowane cukinie, wlewamy jogurt i wodę, cukinie skrapiamy oliwą, posypujemy oregano i orzeszkami. Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika i zapiekamy 30 minut.
Ciasto jogurtowe na oliwie
Ciasto jogurtowe na oliwie Fot: Natalia Nowak-Bratek (krewimleko.wordpress.com)
Dla 6-8 osób
Przygotowanie: 60 minut
Ciasto jogurtowe na oliwie - składniki
190 g mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
290 g gęstego jogurtu naturalnego
180 g cukru
3 duże jajka
skórka otarta z pomarańczy
125 ml oliwy
masło i mąka do przygotowania formy
Do podania: jogurt z odrobiną soku pomarańczowego
Ciasto jogurtowe na oliwie - przygotowanie
Piekarnik rozgrzewamy do 180 st.
W jednej misce mieszamy 3 pierwsze składniki; w drugiej 4 kolejne. Partiami dodajemy suche składniki do mokrych. Powoli wlewamy oliwę, mieszamy.
Napełniamy ciastem keksówkę (12 x 20 cm; natłuszczoną i oprószoną mąką). Ciasto wstawiamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy 40-50 minut. Podajemy na ciepło z jogurtem.