Roślina ta jest powszechnie znana i stosowana w Indiach. Tak jak Chińczycy kochają żeń-żeń, tak Hindusi - ashwagandhę. Liczne informacje w Internecie zaczynają się o takich określeń jak “magiczna”, “cudowna” roślina, można jednak doszukać i naukowych opracowań, które opierają się na badaniach klinicznych. W jednym z nich stwierdzono, że rośliny adaptogenne, do których zalicza się ashwagandha, pomagają w stanie stresu i są bezpieczne. Starożytne teksty ajurwedyjske zostały zweryfikowane w badaniach przez naukowców. * 

Ashwagandha - właściwości 

Jak już wspomniano witania ospała pomaga w stanach silnego stresu zmniejszając napięcie i tym samym redukując jego negatywny wpływ na zdrowie. Wzmacnia koncentrację, uławia zasypianie i redukuje poziom kortyzolu we krwi. Ma też działanie przeciwdepresyjne. 

Poza tym ashwagandha obniża poziom cukru we krwi, a także jest wskazana przy chorobie Hashimoto, gdyż ponosi poziom hormonów tarczycy. Pomaga też na podniesienie odporności.  

Preparaty z ashwagandhą można kupić nawet w sklepach dla kulturystów, a to ze względu na to, że wprowadzając je do codziennej diety można zwiększyć wydajności treningów. Z tej właściwości ashwagandhy korzystają osoby odchudzające się, które poprzez trening chcą zmienić proporcje wagi na rzecz tkanki mięśniowej i zmniejszyć objętość odłożonej w ciele tkanki tłuszczowej. Być może popularność preparatu wśród mężczyzn związane jest jeszcze z tym, że witania ospała poprawia libido, płodność i podnosi poziom testosteronu.  

Witanii ospałej nie powinny włączać do diety kobiety w ciąży, karmiące piersią, małe dzieci, a także osoby cierpiące na nadczynność tarczycy. Nie ma przeciwwskazań, by stosować ashwagandhę podczas leczenia raka, nawet podczas chemioterapii**. 

Gdzie kupić ashwagandhę 

W Internecie na stronach z suplementami diety, sklepach spożywczych. Sprzedawana jest w postaci kropel (ok. 150 zł za 50 ml), kapsułek (ok. 20 zł za 100 kapsułek, 450 ml), proszku (ok. 40 zł za 250 g czystej ekologicznej witanii). Dawkujemy zgodnie instrukcją na opakowaniu. 

Jak to jeść 

Jeśli wybierzemy kapsułki czy krople to nie ma się co zastanawiać, trzeba je zażyć. Proszek daje pewne możliwości kulinarne. Powstaje z wysuszonego i drobno zmielonego korzenia witanii ospałej, jest lekko gorzkawy. Można przygotować z niego wywar i pić w takiej postaci z dodatkami smakowymi lub dodać do zupy (zagotować). Trzeba oczywiście pamiętać, by nie przekroczyć dziennej dawki zalecanej przez producenta, podanej na opakowaniu.

Można go wymieszać z wodą, sokiem, np. jabłkowym czy jogurtem. Świetnie nadaje się też do posypywania sałatek czy kanapek. Pasuje do porannej kawy z mlekiem: podgrzewamy mleko, np. migdałowe, mieszamy z zaparzoną kawą, dodajemy łyżeczkę masła orzechowego, połowę dziennej dawki ashwagandhi. 

Domowe praliny z produktów z dodatkiem witanii ospałejDomowe praliny z produktów z dodatkiem witanii ospałej shutterstock

Czekoladowe kulki: po 100 g orzechów i daktyli miksujemy z łyżką oleju kokosowego, łyżeczką ashwagandhi. 100 g czekolady roztapiamy z łyżką oleju kokosowego, łączymy z mieszanką orzechowo-daktylową. Formujemy kulki i odstawiamy do zastygnięcia. Oprószamy kakao.

Orzechowe kulki: słoiczek masła migdałowego mieszamy z miodem lub cukrem, suszonymi żurawinami, ashwagandhą, cynamonem, pokruszonymi orzechami czy rodzynkami. Formujemy kulki, chłodzimy godzinę. 

* A Prospective, Randomized Double-Blind, Placebo-Controlled Study of Safety and Efficacy of a High-Concentration Full-Spectrum Extract of Ashwagandha Root in Reducing Stress and Anxiety in Adults 

 **Zioła w łagodzeniu objawów i skutków leczenia chorób nowotworowych, Fabio Firenzouli, Francesco Epifani, Luigi Gori