Popularny raper Gisu, czyli prywatnie prezes Głównego Inspektoratu Sanitarnego, powrócił. Tym razem w hiphopowym kawałku ostrzega przed poważnymi konsekwencjami związanymi z zatruciem grzybami. 

- Gdy zjesz grzyba trującego może ciebie zmasakrować. A wystarczy zjeść jednego, aby poważnie zachorować. Muchomor sromotnikowy ściągnie na ciebie chorobę. Wystarczy mu jedna doba, aby zniszczyć ci wątrobę - ostrzega Gisu. 

Posobkiewicz w swoim klipie przypomina również, że nawet jadalne grzyby mogą być szkodliwe dla małych dzieci. 

- Proszę, uważaj na grzyby, skonsumujesz trującego, możesz zaraz być nieżywy - podsumowuje prezes GIS-u.

 

Raper Gisu dał już się poznać szerszej publiczności. Kilka miesięcy temu wystąpił również w hiphopowym kawałku, w którym zniechęcał młodzież do palenia papierosów.

Niebezpieczne grzyby

W przypadku zatruć grzybami statystyki są bardzo brutalne. Co roku grzybami truje się około. 60 osób. Co roku też kilkanaście z nich umiera. Dlatego specjaliści do znudzenia powtarzają, aby zbierać wyłącznie te grzyby, które znamy.

- Najczęstszą przyczyną tragicznych pomyłek są młode grzyby, bez wykształconych cech danego gatunku. Dlatego należy zbierać wyłącznie wyrośnięte i dobrze wykształcone - mówił w rozmowie z PAP Tomasz Misztal z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Najlepszym sposobem na uchronienie się przed zatruciem jest sprawdzenie grzybów w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Znajdują się one w każdym sanepidzie. Wykwalifikowani specjaliści sprawdzą je i wydadzą atest, czyli gwarancję tego, że grzyby są bezpieczne.

Badanie jest bezpłatne i każdy może się na nie zgłosić.