Karp w sosie chrzanowym
Wykonanie karpia w sosie chrzanowym według tego przepisu nie zajmuje więcej niż pół godziny. Ostry sos doskonale współgra z tłustą rybą, a chrzan, który jest jego głównym składnikiem ułatwia trawienie.
Składniki karpia w sosie chrzanowym
1 kg karpia
1 szklanka śmietany 18 proc.
sok z połowy cytryny
3 łyżki utartego chrzanu
3 łyżki mąki pszennej
olej
sól
pieprz
1 łyżeczka cukru
Wykonanie karpia w sosie chrzanowym
Karpia sprawić i podzielić na dzwonka. Natrzeć solą, pieprzem i skropić sokiem z cytryny. Dzwonka obtoczyć w mące i usmażyć na oleju na złoty kolor. Chrzan wymieszać ze śmietaną, cukrem i resztą soku z cytryny. Wylać sos do żaroodpornego naczynia i zanurzyć w nim dzwonka karpia. Piec piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez 15 minut.
Szybkie śledzie z rodzynkami
Śledź nie musi być zawsze wytrawny, równie dobrze smakuje na słodko.
Składniki śledzi z rodzynkami
500 g śledzi matiasów
1 szklanka rodzynków
2 cebule średniej wielkości
5 łyżek oleju
3 łyżki koncentratu pomidorowego
1 cytryna
4 ziarna gorczycy
2 łyżki cukru
5 ziaren pieprzu
4 goździki
Przygotowanie śledzi z rodzynkami
Śledzie dokładnie płuczemy i moczymy w wodzie przez około 20 minut. Rodzynki wsypujemy do małej miseczki, zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na kwadrans, aby zmiękły. Pokrojoną w krążki cebulę smażymy na oleju, aż się zeszkli. Do cebuli dodajemy koncentrat pomidorowy, wyciśnięty sok z 1 cytryny, odcedzone rodzynki, przyprawy i cukier. Wszystkie składniki dusimy pod przykryciem około 5 minut. Wymoczone śledzie kroimy na mniejsze kawałki, układamy na półmisku i zalewamy gorącą zalewą. Gdy danie ostygnie i wstawiamy je do lodówki.
Wigilijna zupa grzybowa
Zupa przyrządzona według tego przepisu jest aromatyczna i zawsze się udaje. Nawet początkujący kucharz zrobi ja bez trudu.
Składniki zupy grzybowej
100 g suszonych grzybów
2 cebule średniej wielkości
1 duża marchew
1 seler
1 por
4 listki laurowe
goździk
3 ziarna ziela angielskiego
5 - 6 ziaren pieprzu
150 ml śmietany 18 proc.
sól
olej
2 kieliszki wódki (niekoniecznie)
Wykonanie zupy grzybowej
Suszone grzyby dokładnie myjemy i moczymy w wodzie przez pół godziny. Wymoczone grzyby kroimy w paski i wrzucamy do garnka napełnionego 2 l wody. Gotujemy 10 minut. Drobno pokrojoną cebulę przysmażamy na złoty kolor. Warzywa kroimy w kostkę. Dodajemy cebulę, warzywa i przyprawy i nadal gotujemy na małym ogniu. Gdy wywar zacznie pyrkotać dolewamy śmietanę i dobrze mieszamy. Po 20 minutach gotowania zdejmujemy zupę z ognia. Na 5 minut przed końcem gotowania do wywaru można dodać 2 kieliszki wódki, które podkreślą intensywność smaku zupy.