Wygląd

Grasica, którą widać na zdjęciu, pochodzi z dużego, dziewięciomiesięcznego cielaka. W związku z tym wystarczy na całkiem sporą przekąskę. Można też dostać grasicę z cieląt mlecznych - a wtedy będzie to tylko fragmencik przekąski.

Jest jednym z podrobów, które obecnie wracają do łask. Zawsze popularna w kuchni francuskiej, kiedyś była bardzo lubiana także w Polsce - nazywano ją animelką lub mleczkiem cielęcym. Jest to gruczoł wydzielania wewnętrznego, który zanika u ssaków wraz z nabieraniem dojrzałości płciowej.

Rasa

W przypadku grasicy rasa zwierzęcia nie ma znaczenia. Gatunek - i owszem. Namówiłem ostatnio swojego dostawcę, by mi zbierał grasice jagnięce. Nie wiem, co z tego wyjdzie, bo jedna sztuka waży 5 g.

Jak przyrządzić

Dużo zależy od tego, jak kupiona przez nas grasica się prezentuje. Jeżeli jest czysta, bez krwawych żyłek, można ją przyrządzać od razu, nie wymaga moczenia. Jeśli nie - najlepiej zalać ją zimną wodą na kilka godzin. Po odsączeniu sparzyć, a nawet chwilę przetrzymać we wrzącej wodzie. Na koniec należy zdjąć zewnętrzną błonę. A potem potraktować grasicę jak wszystkie inne podroby, które są miękkie i delikatne. Czyli - obsmażyć na ostrym ogniu (na przykład na sklarowanym maśle lub delikatnej oliwie), zmniejszyć płomień do minimum i dosmażyć; można też czymś grasicę podlać i chwileczkę poddusić. Jeśli mamy grasicę większą (jak ta na zdjęciu), można pokroić ją w centymetrowe plastry i dopiero wtedy obsmażać.

Ponieważ grasica ma luźną konsystencję, warto ją skontrastować z czymś chrupiącym. Polecam croutons, drobniutkie grzanki z bagietki pokrojonej w kostkę i obsmażonej na chrupko. Grasicę można też opanierować w bułce tartej lub po prostu podać ją na cienkiej chrupiącej grzance.

Przyprawy

Klasyka to estragon i cytryna, koniecznie też coś pikantnego, choćby solidne przyprawienie pieprzem. Zaryzykowałbym mały kieliszek porto dolany pod koniec smażenia - zdejmijcie grasicę z ognia, gdy tylko alkohol odparuje. Mój przyjaciel Aleks na pewno doda miód gryczany. Ale on go dodaje do wszystkiego.

Wino

Białe, ale dobieramy raczej do przyprawy, a nie do samej grasicy. Jeżeli przyrządziliśmy ją z miodem - spróbowałbym tokaju Asz , jeśli z porto - no to porto. Powinno też pasować beczkowe chardonnay.

Lubisz kuchnię polską? Te dania powinieneś znać, nawet jeśli ich nie jadałeś! Kliknij w obrazek poniżej i sprawdź swoją wiedzę!

Grafika red., zdjęcia: Agencja Gazeta, Shutterstock

To będzie danie, które przekona was do podrobów. Bycze jądra z młodymi warzywami [Jakub Kuroń gotuje]